9 stycznia ok. godz. 18.00 doszło do wypadku drogowego z udziałem autobusu i pieszego. Na miejsce zdarzenia pojechali funkcjonariusze sztumskiej drogówki, którzy przeprowadzili czynności mające na celu ustalenie okoliczności oraz przebiegu wypadku.
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 44-letni kierujący autobusem, potrącił idąca 61-latkę, która przechodziła w miejscu niedozwolonym i nieoświetlonym. Okazało się, że kobieta była pod wpływem alkoholu. Kobieta z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.
Policjanci apelują do kierowców o ostrożną i rozważną jazdę, a przede wszystkim o zdjęcie nogi z gazu. Pieszym przypominamy, że przez jezdnie przechodzimy w miejscu do tego wyznaczonym czyli przejściu dla pieszych. Jak stanowią przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Według obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
KPP Sztum