Zgodnie z art. 128 Konstytucji wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.
Jak poinformował marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej, z przepisu Konstytucji wynika, że postanowienie o zarządzeniu wyborów powinno zostać ogłoszone między 6 stycznia a 6 lutego. – Zadeklarowałem wcześniej, ze chciałbym odejść od przykrego w mojej ocenie zwyczaju ogłaszania postanowienia o wyborach prezydenckich, tak jak to miało miejsce poprzednim razem, przedostatniego dnia, aby kampania była jak najkrótsza – podkreślił. – Powiedziałem, ze wydam to postanowienie pierwszego możliwego dnia. Ze względu na ogłoszony na części naszego kraju stan wyjątkowy pierwszym dniem, w którym mogę wydać to postanowienie, będzie 15 stycznia, tego dnia to postanowienie wydam – zadeklarował. Jak zaznaczył, zgodnie ze swą wcześniejszą zapowiedzią, informację o terminie wyborów ogłosił już dziś, „aby ten proces był przejrzysty, żeby wszyscy równe szanse i żeby mogli już przygotowywać się do tego bardzo ważnego wydarzenia”. Szymon Hołownia poinformował, że wyboru dnia głosowania dokonał po konsultacjach m.in. z Państwową Komisją Wyborczą.
– Cieszę się bardzo, że ten proces się zaczyna, bo każde wybory to jest naprawdę święto demokracji. Za trochę ponad cztery miesiące pójdziemy wszyscy do urn, wybierając kolejnego prezydenta Rzeczypospolitej – stwierdził Szymon Hołownia.
Załącznikiem do postanowienia Marszałka Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta RP będzie kalendarz wyborczy, wskazujący terminy poszczególnych czynności wyborczych (np. zawiadamiania o utworzeniu komitetu wyborczego, powoływanie komisji wyborczych czy zgłaszanie kandydatów na prezydenta). Z chwilą ogłoszenia postanowienia formalnie ruszy kampania wyborcza na urząd Prezydenta RP.