Wśród zgłoszeń znalazł się przypadek 45-letniego mężczyzny, który zakupił przez portal internetowy elementy do samochodu. Po wpłaceniu 400 złotych nie otrzymał zamówienia, a kontakt ze sprzedawcą okazał się niemożliwy. Kolejne osoby – w wieku od 20 do 29 lat – straciły łącznie 2400 złotych po przekazaniu kodów BLIK oszustom podszywającym się pod znajomych na komunikatorach.
W dwóch przypadkach sprawcy włamali się na konta użytkowników portali społecznościowych, którzy mieli 55 i 60 lat. Oszuści rozesłali z ich profili fałszywe prośby o przelewy, licząc na szybkie reakcje znajomych ofiar.
Policja ostrzega przed przekazywaniem danych osobowych i finansowych przez Internet oraz apeluje o weryfikowanie każdej prośby o pieniądze, nawet jeśli wydaje się pochodzić od znajomego.
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na portalach społecznościowych:1. Nie udostępniaj kodów BLIK – nawet jeśli prośba pochodzi od znajomego. Zawsze potwierdź taką prośbę, dzwoniąc bezpośrednio do tej osoby.
2. Uważaj na podejrzane oferty – szczególnie jeśli dotyczą wyjątkowo atrakcyjnych okazji. Sprawdzaj wiarygodność sprzedawców i wybieraj bezpieczne metody płatności.
3. Chroń swoje konto – ustaw silne hasło, włącz dwustopniową weryfikację i nie udostępniaj swoich danych osobom trzecim.
4. Zgłaszaj podejrzane wiadomości – jeśli otrzymasz nietypową prośbę o pieniądze, zgłoś to administratorom portalu i poinformuj znajomych o możliwości oszustwa.
Internet to świetne narzędzie komunikacji, ale niestety także miejsce, gdzie oszuści mogą próbować nas wykorzystać. Zachowaj czujność, a w razie wątpliwości skontaktuj się z policjantami, którzy chętnie udzielą dodatkowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa online.