Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku, polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich, możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.
„Odę do radości”- hymn Unii Europejskiej, możemy zanucić sobie, podróżując pociągiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, czekając na samolot w trzecim pod względem wielkości w kraju Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, mknąc autem pomorskim odcinkiem trasy S7, czy szusując ścieżką rowerową wzdłuż brzegu Bałtyku, Wisły lub w ramach trójmiejskiej sieci rowerowej.
Zdecydowanie najbardziej ambitnym projektem Pomorza jest projekt kolejowy. Z tras, które powstały i pociągów zakupionych ze wsparciem unijnych środków korzystamy na co dzień. Łatwiej nam i sprawniej dzięki nim przemieszczać się po regionie w drodze do pracy czy szkoły. PKM przewodzi ok. 5 mln pasażerów rocznie. Ta liczba systematycznie rośnie, co pokazuje tylko, jak bardzo ta inwestycja była nam potrzebna.
Każdy z nas, mieszkańców Pomorza, może być dumny z Europejskiego Centrum Solidarności. Gościliśmy już w nim 7,4 mln odwiedzających. To część historii, która wydarzyła się w naszym regionie, która jest historią Polski, Europy i świata. Inwestycja ta otrzymała Nagrodę Muzealną Rady Europy za „fascynujący przykład instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności”.
Nowe, licznie odwiedzane przez nas instytucje kultury powstawały również poza Trójmiastem. Warto wymienić chociażby Żuławski Park Historyczny, Spichlerze Sztuki w Słupsku popularyzujące twórczość m.in. Witkacego czy tzw. Krainę w Kratę w Swołowie – gdzie zobaczyć można liczne, dobrze zachowane zagrody chłopskie i rzemieślnicze z XIX wieku z charakterystycznym budownictwem szkieletowym.
Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!
W samym województwie pomorskim w ciągu ostatnich 20 lat przeprowadziliśmy ponad 40 tys. projektów za miliardy złotych.
Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.
W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.
Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.
Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.
***
Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.
Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!