Od ilu lat można pracować? – uregulowania prawne
Zgodnie z kodeksem pracy zatrudnienie mogą uzyskać osoby, które ukończyły 15. rok życia. Muszą jednak spełniać określone kryteria:
- Ukończyć minimum ośmioklasową edukację podstawową,
- mieć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych,
- przejść badania i uzyskać zaświadczenie lekarskie uprawniające do pracy.
W wyjątkowych sytuacjach zatrudnić można małoletnich od 13. roku życia, jednak jest to możliwe wyłącznie w branży reklamowej, artystycznej, kulturalnej i sportowej. W takim przypadku również należy mieć zezwolenie rodziców lub opiekunów prawnych, a także inspektora pracy. Natomiast niedozwolone jest nawiązanie stosunku pracy w zawodach określonych w wykazie prac wzbronionych młodocianym. Odstępstwo od tego stanowi możliwość zatrudnienia osób, które ukończyły 16 lat w ramach praktycznej nauki zawodu, jeśli jest to potrzebne do przygotowania zawodowego.
Osoby młodociane nie mogą pracować w porze nocnej, czyli między godziną 22 a 6 rano. Nieletni w dni, w które odbywają się zajęcia lekcyjne, mogą pracować maksymalnie 2 godziny, w tygodniu łącznie czas pracy nie może przekroczyć 12 godzin. W dni wolne od zajęć młodzi pracownicy w wieku 15 lat mogą pracować do 6 godzin, dla pracowników, którzy skończyli 16 lat, czas ten wynosi maksymalnie 8 godzin.
Praca dla niepełnoletnich – gdzie można pracować w wieku 16 lat?
Chociaż istnieją ograniczenia dotyczące zatrudnienia osób poniżej 18. roku życia, nie brakuje ofert dla młodych pracowników. Mogą oni znaleźć zajęcie w rozmaitych sektorach, np. w gastronomi pracując jako kelnerzy i kelnerki. Dużą popularnością obecnie cieszy się możliwość dorabiania przy dostawie jedzenia i zakupów.
Na skorych do pracy młodych ludzi, czeka też zatrudnienie przy wykładaniu towaru, oczywiście nie może być on zbyt ciężki, a godziny muszą być dopasowane do możliwości edukacyjnych i wymogów prawnych. Mogą oni też brać udział w inwentaryzacjach, czy też pracować jako kasjerzy i kasjerki.
Łatwo dostępną pracą dla 15-latka jest rozdawanie ulotek. Młodzi ludzie mogą też podjąć się rozmaitych prac sezonowych np. w czasie zbiorów w rolnictwie. Kina, teatry, czy też parki rozrywki czasem przyjmują do pracy nieletnich na stanowiska pomocnicze – mogą pełnić zadania bileterów, czy też pracowników sprzątających.
Praca dla osób nieletnich – jak ja znaleźć?
Nastolatkowie, szukając pracy, często zgłaszają się do członków rodziny i znajomych, którzy udzielają im wsparcia w tym obszarze. Mogą dorabiać sobie do kieszonkowego, np. zajmując się zwierzętami, czy pomagając w pracach sąsiedzkich. Szukając pracy, warto przejrzeć sprawdzone portale, na których znajdują się zweryfikowane ogłoszenia, jak np. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/region/pomorskie. Możliwość przeczytania opinii na temat umieszczonych ofert oraz potencjalnych pracodawców pozwala na podjęcie bardziej świadomej decyzji dotyczącej miejsca zatrudnienia. Zdobywanie doświadczenia już od najmłodszych lat może przyczynić się do rozwoju osobistego i zawodowego w przyszłości.