Przy mostku wiślanym w stronę Bałdowa za os. Czyżykowo woda ma kilkanaście centymetrów.
Przy pięknej pogodzie przyczółki Mostu Tczewskiego są mocno odsłonięte, przy ich brzegach widać kamienie, które normalnie przykrywa woda. Idąc w stronę Knybawy widać łaty i płycizny.
Na starych przeprawach promowych można zobaczyć podstawy umocnień. I na taki widok możemy natrafić patrząc także z mostu k. Kwidzyna.
W pogłębionym kanale żeglugowym przy śluzach w Białej Górze, poziom wody spadł poniżej wodowskazu, który kończy się na 150 cm – ok. trzech tygodni temu wynosił ~126 cm, a zatem nie było nawet go po co mierzyć bo i tak był ponad 2 metry za niski nawet dla barek płaskodennych (!).
W okolicach Lipianek w zasadzie można przejść na drugą stronę po odsłoniętym dnie, gdyż pomiędzy łachami piachu zostało jedynie nieco ponad 60 cm wody...
Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Supraśli oraz lokalnie na Biebrzy. Stan średni zanotowano na Nidzie, Bystrzycy, Tyśmienicy, Orzycu, Krznie, Nurcu i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Skawie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Sanie, Kamiennej, Narwi, Biebrzy, Pisie, Bugu, Liwcu, Bzurze i Drwęcy.
Stan Wisły wynosił 7 lipca - 270 cm, natomiast w Grudziądzu – 176 cm; 20 lipca – Tczew - 277 Grudziądz – 185; 25 lipca – Tczew - 271 – Grudziądz – 174.
Susza będzie miała wpływ na stan rolnictwa w powiecie tczewskim.
W tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 20 lipca opracowano siedem raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw:
Zbóż jarych,
Zbóż ozimych,
Rzepaku i rzepiku,
Truskawek,
Krzewów owocowych,
Kukurydzy na ziarno,
Kukurydzy na kiszonkę,
Roślin strączkowych,
Tytoniu,
Warzyw gruntowych,
Drzew owocowych,
Chmielu,
Ziemniaka.
Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.
Największy deficyt wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego od -160 do -229 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Nizinie Śląskiej od -160 do -219 mm. Duże niedobory stwierdzono także na terenie Niziny Wielkopolskiej i na Lubuskim Przełomie Odry od -160 do -189 mm oraz w Kotlinie Sandomierskiej i na Pobrzeżu Słowińskim od –160 do –179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -120 do -159 mm. Natomiast na terenie Pojezierza Mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -119 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych raporty rolnicze stwierdzają wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.
Susza rolnicza występowała na terenie 14 województw kraju w dwunastu uprawach:
• Kukurydzy na ziarno,
• Kukurydzy na kiszonkę,
• Krzewów owocowych,
• Roślin strączkowych,
• Zbóż jarych
• Zbóż ozimych,
• Warzyw gruntowych,
• Tytoniu,
• Truskawek,
• Drzew owocowych,
• Chmielu,
• Ziemniaka.
Z raportów oceniających stan suszy w Polsce wynika, że na szczęście mimo występowania problemu suszy, w skali kraju problem ten dotyczy woj. pomorskiego w znikomym stopniu, chociaż ma to istotny wpływ na wielkość plonów. Największy problem suszowy występuję w Wielkopolsce oraz województwa południowych, zwłaszcza woj. lubuskim i na Dolnym Śląsku. Tam jeśli chodzi o krzewy owocowe, rośliny strączkowe i kukurydzę problem ten w każdy z ww. województw dotyka Wielkopolski: 134 – 164 gmin, a w Lubskiem i Dolnoślśkiem – kilkudziesięciu gmin.
Straty plonów z powodu niedoboru wody wystąpiły we wszystkich województwach Polski.
Należy zaznaczyć, że obserwowane znaczne złagodzenie suszy w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie, wynika m.in. z bardzo dużych opadów jakie notowano na terytorium kraju w I dekadzie lipca, na którym deficyt wody w poprzednich publikowanych raportach był największy (w południowo-wschodniej części Polski).
Opr. W. Mocny