wtorek, 24 września 2024 09:20
Reklama
Reklama
Reklama

Oblężenie Malborka - na Zamek Krzyżacki zjechał niemal cały świat

MALBORK. Trwa największa impreza plenerowa w grodzie nad Nogatem, która ściąga turystów praktycznie z całego świata. To już dwunaste Oblężenie Malborka i potrwa cztery dni, do niedzieli. W tym roku reżyserem spektaklu jest Bogusław Wołoszański.
Oblężenie Malborka - na Zamek Krzyżacki zjechał niemal cały świat
Najważniejszym wydarzeniem plenerowego Oblężenia Malborka, które każdego roku ogląda tysiące gości, jest wieczorny spektakl – bitwa rozgrywana na Wałach von Plauena. W tym roku, podczas dwunastej edycji imprezy, bitwę można oglądać trzy razy: w czwartek, piątek i sobotę. Bilety na dzisiejszy, piątkowy spektakl oraz na jutrzejszą inscenizację są ciągle w sprzedaży. Inscenizacja oblężenia, które nawiązuje do wydarzeń sprzed 600 lat, zacznie się o godz. 22.  
Warownię oblegać będą wojska polskie i litewskie, które ściągnęły do Malborka prosto spod Grunwaldu. Tak i teraz wojskom króla Jagiełły i księcia Witolda nie uda się zdobyć malborskiego zamku.  
W tym roku w inscenizacji bitwy zagra około 200 odtwórców historycznych, kaskaderów, strzelające repliki dział i machin bojowych oraz specjalnie skonstruowana ruchoma wieża oblężnicza, a na Wałach von Plauena pojawi się 15 koni.
W obsadzie aktorskiej zobaczymy Karola Strasburgera jako króla Jagiełłę, Krzysztofa Warunka jako Henryka von Plauena, namiestnika wielkiego mistrza zakonu, Marek Frąckowiak pokaże się jako wielki książę litewski Witold, Marek Siudym odegra rolę doradcy króla, duchownego Mikołaja Trąby, bo choć nieco zbyt szczupły do tej roli, to jednak podobny i, co bardzo istotne, jeździ konno. Robert Wrzosek wystąpi natomiast jako brat Dypold.
Od czwartku do niedzieli okolice zamku będą tętniły życiem bardziej, niż zwykle. Nikogo już nie dziwi widok dam w sukniach z dawnych czasów przechadzających się po mieście, ani dostojnych rycerzy na koniach jadących główną ulicą Malborka.
Każdy, kto tylko zechce wybrać się na imprezy towarzyszące Oblężeniu Malborka, znajdzie dla siebie atrakcję. Tradycyjnie, na Międzymurzu Zachodnim, rozłożył się jarmark rzemiosł średniowiecznych. Od godz 10 do późnego wieczora można się tam zaopatrzyć m.in. w ozdoby, kolekcjonerskie okazy broni wszelkiej, miody pitne i te z ula oraz jadło.
Jedną z ważniejszych części plenerowej imprezy jest sobotni przemarsz wojsk polskich i krzyżackich ulicami Malborka. Pieszych i konnych zobaczymy, jak przejdą ulicami: Warecką, Kościuszki, Piastowską i Starościńską aż pod zamkową bramę. Zatem godz. 11.30, to najlepsza pora, by wybrać się na deptak.


Program Oblężenia Malborka 2011

Piątek, 22 lipca
• godz. 10-19 - obozy rycerskie z warsztatami rzemieślniczymi i pokazami życia rycerskiego -
strona zachodnia Zamku Średniego i Baszta Maślankowa
• godz. 10-19 - wioska Lego na Przedzamczu pod domkiem Steinbrechta
• godz. 10-21 - jarmark rzemiosł średniowiecznych - Międzymurze Zachodnie
• godz. 10 - Złota legenda w malborskim zamku - Fosa północna Zamku Wysokiego, przy Młynie
• godz. 12 i 16 - letnie warsztaty pieśni ludowych - Fosa północna Zamku Wysokiego, przy Młynie
• od godz.12 - Spotkania z historią – wykłady pracowników muzeum i zaproszonych gości w Karwanie:
godz. 12 - Działalność dyplomacji polskiej i krzyżackiej w czasie wielkiej wojny z zakonem – Jolanta Justa,
godz. 14 - Ludowe sposoby pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania żywności – Paweł  Kunicki,
godz. 16 - Oblężenie Malborka w 1945 roku – Ryszard Rząd,
godz.18 - Tradycja grunwaldzka w Polsce – prof. Dariusz Radziwiłłowicz.
• godz. 13-18 - Pokazy i turnieje konne - Fosa południowa
• godz. 17-18 - Teatr Gry i Ludzie – Noc wenecka - tereny przed bramą główną
• godz. 22-23 - Inscenizacja Oblężenia Malborka - Wały von Plauena – wschodnia strona terenów zamkowych

Sobota, 23 lipca
• godz. 10 -19 - obozy rycerskie z warsztatami rzemieślniczymi i pokazami życia rycerskiego - strona zachodnia Zamku Średniego i Baszta Maślankowa
• godz. 10-19 - wioska Lego – Przedzamcze
• godz. 10-21 - jarmark rzemiosł średniowiecznych - Międzymurze Zachodnie
• od godz. 10 - Spotkania z historią – wykłady pracowników muzeum i zaproszonych gości w Karwanie:
godz. 10 - Archeologiczne dziedzictwo Żuław Malborskich. 150 lat badań i studiów – P. Fudziński,
godz. 12 - Kulinaria wieków średnich – dr Małgorzata Krasna-Korycińska,
godz. 14 - Podstawowe formy obróbki surowców roślinnych i zwierzęcych doby średniowiecza – Paweł  Kunicki,
godz 16 - Działalność dyplomacji polskiej i krzyżackiej w czasie wielkiej wojny z zakonem – Jolanta Justa,
godz. 18 - Międzynarodowy wymiar rekonstrukcji historycznej na polach Grunwaldu – prof. Janusz Hochleitner
• godz. 11.30 - przemarsz wojsk krzyżackich i polskich ulicami miasta
• godz. 12.30 - uroczyste rozpoczęcie imprezy przed bramą główną muzeum
• godz. 12 i 16 - letnie warsztaty pieśni ludowych - Fosa północna Zamku Wysokiego, przy Młynie
• godz. 13-16 - turniej kuszniczy (inauguruje turniej VIP) - Fosa głęboka, wejście przez jarmark rzemiosł
• godz. 13-18 - pokazy i turnieje konne - Fosa południowa
• godz. 16-18 - turniej łuczniczy - Fosa głęboka, wejście przez jarmark rzemiosł
• godz. 17-18 - Teatr Gry i Ludzie – Kuglarze - tereny przed bramą główną
• godz. 22-23 - Inscenizacja Oblężenia Malborka - Wały von Plauena – wschodnia strona terenów zamkowych


Niedziela, 24 lipca
• godz. 9-18 - jarmark rzemiosł średniowiecznych - Międzymurze Zachodnie.
• godz. 10-16 - obozy rycerskie z warsztatami rzemieślniczymi i pokazami życia rycerskiego - Strona zachodnia Zamku Średniego
• godz. 10-16 - wioska Lego – Przedzamcze
• godz. 11-13 - turniej kuszniczy - Fosa głęboka, wejście przez jarmark rzemiosł
• godz. 12-14 - letnie warsztaty pieśni ludowych - Fosa północna Zamku Wysokiego, przy Młynie
• godz. 12-13 - Spotkania z historią – wykłady pracowników muzeum i zaproszonych gości w Karwanie:
godz. 12 - Wykorzystanie surowców w kamieniarstwie, kowalstwie i garncarstwie oraz ich transport w kulturze ludowej czasów średniowiecznych – Paweł Kunicki,
godz. 14 - Jak portretowano zamek w Malborku w dawnych wiekach – Justyna Lijka.
• godz. 12-17 - pokazy i turnieje konne – finały - Fosa południowa.
• godz. 13-16 - turniej łuczniczy - Fosa głęboka, wejście przez jarmark
• godz. 15 - Koncert Polskiego Chóru Ave Verum z Londynu i chóru Lutnia z Malborka - Przyziemie Karwanu


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test