Miejsce spotkania z rolnikami zostało nieprzypadkowo wybrane, bowiem odbędzie się ono na terenie Magazynu Malbork Oddziału Elewarr, który jest jednym z największych w Polsce. Jego powierzchnia magazynowa wynosi ok. 90 tys. ton. Malborski elewator skupuje od rolników rzepak i pszenicę oraz świadczy usługi przechowalnicze dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, co oznacza składowanie rezerw żywnościowych na wypadek wojny, kataklizmu, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Polaków. Elewator Malbork co roku współpracuje z około 1200 rolnikami. W 2018 roku skupiono w nim 22 576,140 ton plonów rolnych, w 2019 roku 21 490,990 ton, a w 2020 roku już 26 328,260 ton. Plany magazynu Malbork są ambitne i podczas tegorocznych żniw planuje się przeprowadzenie skupu, który wyniesie ponad 30 tysięcy ton.
„Zaczynamy skup – spotkanie z rolnikami” to nowość w działaniach spółki Elewarr. Nigdy do tej pory, w jej historii, nie zostało zorganizowane spotkanie na terenie elewatora, które łączyło w sobie tzw. dzień otwarty wraz ze stoiskami instytucji rolniczych, na których będzie można uzyskać np. aktualne informacje o rządowych programach skierowanych do mieszkańców wsi, czy bliżej poznać ich działalność.
Elewarr Malbork jest otwarty na współpracę zarówno z rolnikami, jak i różnymi rządowymi agencjami. Poprzez nasze wydarzenie chcemy nie tylko przybliżyć działalność naszej Spółki ale również dać możliwość spotkania z urzędnikami i pracownikami podmiotów rolniczych. Naszym priorytetowym celem jest zapewnienie każdemu rolnikowi, niezależnie od posiadanej powierzchni uprawnej, możliwości sprzedaży swoich plonów rolnych. Każdego traktujemy jako partnera, a takie zasady jak uczciwość, rzetelność czy zaufanie są kluczowymi w naszej działalności – powiedział Hubert Grzegorczyk, Dyrektor Oddziału Malbork Elewarr Sp. z o.o.
W programie wydarzenia pn. „Zaczynamy skup – spotkanie z rolnikami”, które odbędzie się w najbliższy czwartek 22 lipca w godz. 11:00-14:00 znajdują się m.in. takie atrakcje jak: stoiska firm i instytucji rolniczych i okołorolniczych, zwiedzanie elewatora Malbork, zwiedzanie laboratorium elewatora Malbork, bezpłatny poczęstunek i grill dla wszystkich przybyłych gości, wręczenie nagród w ramach konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, promocja czasopisma Spichlerz. Uruchomiona zostanie, także pierwsza w historii Elewarru, instalacja fotowoltaiczna składająca się ze 125 modułów o mocy 370W każdy. Całkowita moc DC instalacji wynosi 46,25 kWp.
„Zaczynamy skup – spotkanie z rolnikami” odbędzie się zgodnie z zasadami sanitarnymi obowiązującymi w czasie trwania pandemii koronawirusa. Zachęcamy wszystkich rolników oraz innych do przybycia. Zapisy prowadzi:
- Aleksandra Nowak – przedstawiciel handlowy, tel. 536 184 707, email: [email protected]
Organizator wydarzenia:
- Oddział Malbork Elewarr Sp. z o.o.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Elewarr Sp. z o.o. jest samodzielnym podmiotem gospodarczym ze 100%-owym udziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W swoich Oddziałach posiada nowoczesne elewatory i magazyny zbożowe o łącznej pojemności 684 tysiące ton. Magazyny Spółki położone na terenie całego kraju. Są one przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych. Spółka inwestuje w nowe redlery, nowy sprzęt laboratoryjny, zwiększamy wydajność przyjęcia zbóż, rzepaku i kukurydzy, żeby ograniczyć czas oczekiwania, zwiększamy wydajność wydawczą, prowadzimy wydawanie zbóż, rzepaku i kukurydzy przy pomocy transportu kolejowego oraz samochodowego. Wciąż podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, którzy są wyspecjalizowaną kadrą zajmującą się obsługą techniczną i technologiczną elewatora. Posiadamy swoje bocznicę kolejowe, wagi kolejowe, a nawet własne lokomotywy. W 2020 roku w czasie żniw Oddział Malbork Elewarr Sp. z o.o. uruchomił po raz pierwszy w historii Spółki usługę odbioru płodów rolnych od rolnika. Mając własny transport kołowy możemy docierać skuteczniej do każdego producenta plonów rolnych, w tym także do największych rolników. W tegoroczne żniwa także planujemy odbierać pszenicę i rzepak bezpośrednio z gospodarstw rolnych.