Skuteczność UVD Robota polega na promieniowaniu światłem UV-C, które przerywa łańcuch zakażeń, niwelując w ten sposób skupiska chorobotwórczych mikroorganizmów w danym środowisku. Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych.
Dyrekcja oraz Zarząd Szpitala Polskiego w Sztumie dbają o nieustanny rozwój szpitala. Prowadzą działania inwestycyjne i remontowe, służące poprawie komfortu pacjentów oraz stałemu podnoszeniu jakości leczenia. Dzięki środkom pieniężnym pozyskanym z Funduszy Europejskich oraz współpracy z samorządem powiatowym i miejskim możliwe są dodatkowe inwestycje w innowacyjny sprzęt. Pozyskany ze środków unijnych UVD Robot do dezynfekcji pomieszczeń, zwiększy bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitala. Cieszymy się, że Komisja Europejska doceniła Szpital Polski w Sztumie i podjęła decyzję o zakupie UVD Robota– mówi Marzanna Kaczanowska, Dyrektor Szpitala Polskiego w Sztumie. Sztumski szpital jest jedną z 200 placówek medycznych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, do których trafi ten wartościowy sprzęt.
UVD Robot usuwa wszelkie chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby przez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA. Co ważne, nie istnieją patogeny odporne na bakteriobójcze promieniowanie UV-C. Urządzenie oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Gdy personel medyczny przestaje mieć obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo, może w pełni oddać się leczeniu i opiece nad chorymi – zauważa Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce.
Użytkowanie urządzenia jest niezwykle ekonomiczne, gdyż sprzęt po wstępnym zaprogramowaniu działa samodzielnie, nie wymaga obsługi. Wykorzystanie UVD Robota zatem z jednej strony obniża koszty dezynfekcji, ponieważ nie potrzebuje użycia żadnych środków chemicznych, z drugiej zaś przyczynia się do oszczędności czasu i kosztów pracy personelu sprzątającego, który kontroluje efekt pracy robota za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Cykl dezynfekcyjny sali operacyjnej trwa zazwyczaj około 15-20 minut.
Przetarg, w wyniku którego Szpital Polski w Sztumie uzyskał to innowacyjne urządzenie, został przeprowadzony przez Komisję Europejską w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wszelkich jego mutacji. 200 urządzeń dezynfekujących UVD Robot ma trafić do placówek medycznych, głównie szpitali, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak dotąd, do Polski dotarło 9 UVD Robotów na przełomie maja i czerwca br., natomiast następne 9 właśnie jest w drodze do swoich miejsc przeznaczenia, w tym do Szpitala Polskiego w Sztumie. UVD Robota w obecnym rozdaniu otrzymają również: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Serdeczna Troska w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Szpital św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne w Warszawie.
Urządzenie UVD Robot, które ze względu na swoją zaawansowaną technologię i autonomię użytkowania zyskało uznanie Komisji Europejskiej, wygrywając w przetargu, jest z sukcesem użytkowane w szpitalach, galeriach handlowych, na dworcach i lotniskach w ponad 60 krajach na świecie na 7 kontynentach.