wtorek, 15 października 2024 20:25
Reklama
Reklama

Interwencja: Podrzucane śmiecie

Od dawna borykamy się z problem śmieci. To nie tylko ich selekcja czy utrzymywanie przez nas – mieszkańców - porządku w mieście, czyli np. nie rzucanie odpadów na ulicę, sprzątanie po pieskach. Zdarzało się, że właściciele domków nie chcieli opłacać wywozu śmieci i podrzucali je sąsiadom. Od czasu rozpoczęcia selekcji pojawił się problem… z podrzucaniem odpadów przemysłowych. Poinformowaliśmy o tym Józefa Barnasia, zastępcę burmistrza Malborka.
Interwencja: Podrzucane śmiecie

Autor: fot. Tomasz Sułkowski

- Obowiązek zabezpieczenia pojemników spoczywa na zarządcy budynku lub osiedla – wyjaśnił.

Czasami mieszkańcy widzą podjeżdżające samochody, z których wysiadają najczęściej młodzi mężczyźni wyrzucają odpady i szybko odjeżdżają.

- Boimy się im zwrócić uwagę, zaprotestować. Boimy się, że usłyszymy stek wyzwisk albo po prostu użyją siły fizycznej – skarżą się mieszkańcy jednego z osiedli malborskich. – Niektóre śmietniki mają ogrodzenia, ale brakuje zadaszenia. Wtedy wrzucają z góry.

Zapytaliśmy w Towarzystwie Budownictwa Społecznego i Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jak zabezpieczają swoje pojemniki na śmieci.

„Na naszym osiedlu śmietniki są zadaszone i pod kluczem” – odpisał TBS. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie udzieliła nam odpowiedzi. Większość osiedlowych śmietników jest ogrodzona i zamykana na kłódkę, co przeciwdziała podrzucaniu. Niestety nie wszyscy mieszkańcy pamiętają o zamknięciu bramki. Są też zbiorniki nie ogrodzone lub nie zadaszone, z których bez problemów korzystają „podrzucacze”.

- No to co robić? – pytają malborczycy.

Widząc takie zdarzenie należy natychmiast zawiadamiać właściciela terenu. To on powinien podjąć decyzję jak uporać się z tym zjawiskiem.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test