wtorek, 15 października 2024 06:35
Reklama
Reklama

Wcielenie na "ósemkę" w Malborku

Kolejni żołnierze zasilą 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Wcielenie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej ponownie odbędzie się w Malborku.
Wcielenie na "ósemkę" w Malborku

W najbliższą sobotę, 30 marca, w 71 batalionie lekkiej piechoty w Malborku nastąpi kolejne wcielenie żołnierzy WOT na Pomorzu. Marcowy nabór do 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie tym razem obejmował osoby, które złożyły już wcześniej przysięgę wojskową. Wraz z założeniem munduru terytorialsa rozpoczną oni 8-dniowe szkolenie, tzw. "ósemkę".

Wojska Obrony Terytorialnej na Pomorzu, którychdowódcą jest kmdr Tomasz Laskowski, z początkiem 2019 roku rozpoczęły drugi rok swoje działalności.W historii 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapisały się już trzy uroczyste przysięgi wojskowe: ubiegłoroczne, które odbyły się na Nabrzeżu Oksywskim w Gdyni oraz na terenie 7 Bazy Obrony Wybrzeża w Słupsku, oraz tegoroczna, w lutym, na terenie 22 Bazy Lotniczej w Malborku, mieście, które jest matecznikiem 71 batalionu lekkiej piechoty – integralnej części 7 PBOT.

Dotychczas osoby, które chciały służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej, musiały w pierwszej kolejności zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU), aby tam złożyć tradycyjny, papierowy wniosek o powołanie do służby. Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna – wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stroniewww.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce "bezpieczeństwo narodowe" i dalej "spełnianie powszechnego obowiązku obrony".


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
test