1. Bierzesz pod wpływem impulsu
Wiele ludzi znajdując się w sytuacji podbramkowej, kieruje się emocjami. To pierwszy krok to przepłacenia lub nawet wpędzenia siebie w tarapaty. Niezależnie w jak trudnej sytuacji się znajdujesz, pamiętaj, że podejmowanie decyzji pod wpływem emocji, jej nie polepszy. Z każdej sytuacji jest wyjście, więc spróbuj wziąć głęboki oddech, pójść na spacer bądź skorzystać z porady kogoś zaufanego, a najlepiej specjalisty. W internecie można również znaleźć darmowe instytucje, które udzielają porad w sprawie pożyczek, to dobry krok do mądrego wyjścia z trudnej sytuacji.
2. Brak planu, jak spłacić zobowiązanie
Ten punkt wiąże się impulsywnym pożyczaniem. Wielu pożyczkobiorców kusi łatwość otrzymania pożyczki i nie zastanawiają się, czy będą w stanie ją spłacić na czas. Terminy spłaty chwilówek są zazwyczaj bardzo krótkie, a opóźnienie w spłacie czy jej przedłużenie wiąże się z kosztami. Warto zrobić plan przed zaciągnięciem zobowiązania, w jaki sposób je oddamy, może dodatkowa praca czy zlecenie? Możliwości “dorobienia” pieniędzy jest wiele, należy je tylko mądrze użyć i zaplanować. Uchroni Cię to przed spiralą zadłużenia.
3. Nie porównujesz ofert
Często kiedy sięgamy po szybkie pożyczki, zależy nam na czasie i nie analizujemy ofert na rynku. To zrozumiałe. Jednak rynek pożyczkowy to obecnie studnia bez dna, więc dzięki sprawdzeniu ofert różnych pożyczkodawców, możemy zaoszczędzić niemało. Wygodnym i inteligentnym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu Matchbanker - porównywarki pożyczek, która dopasowuje oferty do osobistej sytuacji. Od razu po wpisaniu kilku danych, system przeszuka oferty na rynku i w mgnieniu oka pokaże CI listę tych najbardziej adekwatnych do Twojej sytuacji. Zaoszczędzi Ci to wiele czasu i pieniędzy.
4. Nie sprawdzasz wszystkich kosztów
Wielu z nas sprawdza oprocentowanie, jak również rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), jednak zapomina o kosztach dodatkowych. Nawet jeśli chwilówka jest tania czy darmowa na określony czas, to dodatkowe koszta mogą zmienić cenę zobowiązania. Mogą to być:
-
Opłata przygotowawcza (często niezwracana),
-
Opłaty za przedłużenie bądź odroczenie terminu spłaty,
-
Opłaty za opóźnienie,
-
Opłata za monit telefoniczny i inne.
Pamiętaj, aby dowiedzieć się o wszystkich opłatach, przed zdecydowaniem się na zobowiązanie. Sprawdź również, czy pożyczkodawca umożliwia przedłużenie bądź odroczenie terminu spłaty, ponieważ nie każdy ma to w swojej ofercie.
5. Niezadawanie pytań pożyczkodawcy
Język finansów może być skomplikowany i niezrozumiały, więc naturalne jest, że możemy nie zrozumieć umowy pożyczki. Naszym prawem jest wtedy dopytanie się wszystkich niejasności wierzyciela. Pamiętaj, że ma on obowiązek odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Wielu z nich posiada czat i możesz się zapytać o wszystkie zagwostki od razu na stronie. W innym wypadku możesz zadzwonić bądź napisać emaila. Pożyczkodawcy są świadomi, że ich klienci często potrzebują pieniędzy od zaraz, więc zazwyczaj odpisują bardzo szybko. Pamiętaj jednak, że jeśli wierzyciel unika odpowiedzi na Twoje pytania, może to oznaczać, że nie jest lojalny. Zastanów się wtedy, czy warto powierzyć mu swoje zaufanie.