- To już dziesiąte spotkanie w ramach projektu prowadzonego przez nasze Stowarzyszenie – Kampanii edukacyjnej pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności’. Spotkanie terenowe są częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Do tej pory uczestniczyło w nich blisko 300 osób - – informuje Ewelina Kurach, koordynator projektu. - Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 marca w Malborku. Rozpocznie się o godz. 18 krótką prelekcją z pogadanką w sali Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku, po której wyruszamy w teren.
Jak podkreślają pomysłodawcy kampanii, warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia, w tym ich obecności wśród ludzi.
- Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, jak i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów i przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach. Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków. Tym razem uwagę poświęcimy gatunkom bytującym pośród ludzi, również w miastach. Opowiedzieć i pokazać ciekawostki z ich życia. Przedstawimy, w jaki sposób efektywnie możemy chronić sowy, jak prowadzić ich obserwacje i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia tym ptakom. Przybliżymy specyfikę prac badawczych nad sowami – wylicza Ewelina Kurach.
Podczas spotkania mowa będzie również o niezwykle ważnej inicjatywie – Atlasie Sów Polski, czyli bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania.
- Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju oraz ich ochrony czynnej. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel – zapewnia koordynatorka projektu. - Warsztaty będą też okazją do prowadzenia nasłuchów sów. Uczestników warsztatów prosimy o zabranie latarek i odpowiedniego, ciepłego ubioru.
Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy, bo przewidzianych jest maksymalnie 30 miejsc. Zgłosić się można do Eweliny Kurach: [email protected].
Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.