poniedziałek, 23 września 2024 13:24
Reklama
Reklama
Reklama

Od ministra na prywatny dach

MALBORK. Właściciel nie wierzył, że się uda. Ale kiedy po trzech przetargach nie było chętnych, odkupił ją za ostatnią cenę wywoławczą. Przez 13 lat dbał o nią i dopieszczał szczegóły. Czternastowieczna Brama Garncarska będzie stała przez następne 700 lat.
Od ministra na prywatny dach
Kiedy Zygmunt Suchodolski kupił od miasta XIV-wieczny zabytek, wielu pukało się w czoło. Ruina z popękanymi ścianami, była budynkiem ze wspomnieniem po dawnej świetności Bramy Garncarskiej. Budowla figurująca w rejestrze zabytków, cegła po cegle, sukcesywnie była odnawiana.
- To najpiękniejszy obiekt w Malborku, za niewielkie pieniądze i pasuje do zawodu, którym się paramy – mówi z przekonaniem właściciel Zygmunt Suchodolski, od 30 lat związany z miastem.
Na parterze zabytkowego budynku mieści się sklep jubilerski, doskonale współgrający ze średniowiecznym wnętrzem. Ale zanim całość zaczęła nadawać się do użytku, trzeba było włożyć ogrom pracy.
- Ściany były popękane od samej ziemi po dach – opowiada Suchodolski. - To była ruina z licznymi ubytkami, znaczna część drewnianej podłogi była przegniła... Pojedynczo wyjmowaliśmy cegły i od nowa je przemurowywaliśmy.
A dziś wiadomo już, że również ostatni element tej pięknej “układanki” będzie wymieniony. 90 tys. zł dotacji przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego na wymianę poszycia z dachówki, konserwację i częściową wymianę elementów więźby. Cieknący, zniszczony dach Bramy Garncarskiej zostanie więc naprawiony, by średniowieczna budowla mogła radować swoim widokiem następne pokolenia.
Niestety, wnętrze obiektu nie jest udostępniane zwiedzającym, ale właściciel czasem daje się przekonać i namówić na niewielką biesiadę na trzeciej kondygnacji bramy, gdzie mieści się sala biesiad z antresolą.
Brama Garncarska zwana także Elbląską lub Św. Ducha pochodzi z XIV wieku. Została wybudowana w latach 1320-1330 w pasie murów obronnych od strony wschodniej. W czasie drugiej wojny została poważnie zniszczona. Podczas odbudowy w 1955 r. nakryto ją czterospadowym dachem. Dzisiaj jest własnością prywatną, nieudostępnioną do zwiedzania, na parterze mieści się sklep jubilerski. Właściciel sklepu otrzymał nagrodę XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2006" w kategorii: „Najciekawsze Modernizacje i Adaptacje Wnętrz”. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test