poniedziałek, 23 września 2024 13:16
Reklama
Reklama
Reklama

Kara za brak galerii handlowej

MALBORK. Jeszcze nie zapadły decyzje w sprawie inwestycji przy al. Rodła, a raczej jej braku. Firma, która miała budować w tym miejscu centrum handlowe, wystąpiła o możliwość zmiany sposobu zagospodarowania terenu.
Według naszych informacji, firma wnosi nie tylko o odroczenie zapłaty kary umownej, którą powinna uiścić, bo nie rozpoczęła w terminie budowy. Zwróciła się do władz przynajmniej o  rozłożenie zobowiązania na raty. Wnioskuje także o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obejmującym ten obszar. Jak twierdzi jeden z radnych, chodzi o mniejszą liczbę miejsc parkingowych w części podziemnej.
- Firma Gino Investemt zwróciła się do burmistrza w sprawie możliwości zmiany obowiązującej umowy, czyli zmiany, bądź odroczenia kary, która na dzisiaj obowiązuje i zmiany terminu rozpoczęcia inwestycji, a także w sprawie możliwości zmiany planu miejscowego, czego skutkiem byłoby zmniejszenie liczby miejsc parkingowych realizowanych w ramach inwestycji o 25 miejsc (do liczby 75) – potwierdza Dariusz Lemka, architekt miasta.
Ale burmistrz nie widzi możliwości jednostronnej zmiany umowy bez akceptacji wszystkich radnych i ich świadomości na ten temat.
- Rok temu zmieniony został termin realizacji inwestycji, co było ukłonem w stronę inwestora, ze zrozumieniem trudnej sytuacji panującej wtedy na rynku -  tłumaczy Lemka. - Zgodnie z ustaleniami, za każdy rok opóźnienia w realizacji inwestycji spółka wpłacać ma do kasy miasta karę umowną w wysokości 600 tys. zł. Sytuacja jest trudna i dzisiaj, jednak do zeszłorocznej sytuacji doszło z nadzieją, że będzie ona jednorazowa. Dzisiaj mamy powtórne wystąpienie inwestora w tej sprawie, a w związku z tym, mając tez na uwadze złożoność problemu, który istnieje, burmistrz zwraca się do rady miasta o zajęcie stanowiska.
Radni poprosili o przybycie prezesa firmy, w celu wyjaśnienia tematu podczas spotkania roboczego, po to, by później, podczas obrad komisji, świadomie podejmować decyzje.
- Na pewno pierwsza rata kary umownej musi zostać zapłacona teraz, a druga może zostać odroczona o pół roku – komentuje radny Kazimierz Pietkiewicz, szef Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta Malborka. - Firma tłumaczy się kryzysem i koniecznością zawarcia umów z wynajmującymi powierzchnię przed rozpoczęciem budowy, a tego jeszcze nie mają. Dlatego wygląda to tak, jakby chcieli coś ugrać.
Dlatego samorządowcy wciąż nie powiedzieli ostatniego słowa w tej sprawie, choć wiele wskazuje na to, że z 600 tys. zł nie zrezygnują.
- Jeśli chodzi o decyzję w tej sprawie, to myślę, że mogą one dopiero być przedmiotem uzgodnień – czy będzie to uchwałą Rady Miasta, czy też opinią poszczególnych komisji – ta kwestia leży już po stronie radnych. Decyzja w tej sprawie więc jeszcze nie zapadła – tłumaczy oficjalne stanowisko władz architekt Lemka.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test