poniedziałek, 23 września 2024 13:18
Reklama
Reklama
Reklama

Malbork zaproszony do wejścia na ceglany szlak

MALBORK. - Chodzi o to, by pokazać korzyści i efekty działania w sieci – powiedział podczas prezentacji multimedialnej Christoph Pienkoss z Berlina. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego skupia miasta, regiony i budowle głównie wzdłuż basenu Morza Bałtyckiego. Celem związku jest rozwijanie turystyki kulturowej na tymże szlaku.
Malbork zaproszony do wejścia na ceglany szlak
Malborskie Towarzystwo Polsko - Niemieckie po raz kolejny stara się pokazać dodatkowe możliwości rozwoju Malborka, zwłaszcza jeśli chodzi o turystykę. Sposobem na to może być przystąpienie do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, związku, który – jak sama nazwa wskazuje – łączy ze sobą miasta, gdzie dominuje średniowieczna cegła.
- Tego typu architektura jest rozpowszechniona, ale i ograniczona do okolic Bałtyku – opowiadał Christoph Pienkoss, dyrektor Biura Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. - Na szlaku można poznać wielorakość kultur z krajów, które mimo wszelkich różnic, splecione są ze sobą historią. Dzięki podobieństwom w architekturze, można dostrzec, jak bardzo łączy je wspólna kultura. Nawet współczesny turysta dojdzie - oglądając te zabytki - do wniosku, że choć widzi je po raz pierwszy, tkwi w nich coś znajomego. Poprzez te budowle tworzono niegdyś, wyrażano i utrwalano międzynarodową tożsamość kulturową, która opierała się na podobieństwach religijnych i ekonomicznych. To, że w dalszym ciągu dostrzegamy te podobieństwa, jest jedną z najważniejszych idei Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego – przekonywał gość TPN.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego powstał m.in.dzięki niemieckiemu projektowi, na który pozyskano unijne fundusze. Celem, który chce realizować organizacja jest rozpowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym w szerokich kręgach.
- Chodzi o to, żeby pokazać bogactwo architektury gotyku ceglanego, ale i dorobek kulturalny państw, miast, w których zabytki stoją – mówił Pienkoss. – Chcemy stworzyć doskonały produkt turystyczny. Dla każdego. Czy to ścieżki rowerowe, czy szlaki piesze, a do tego foldery z pełną informacją o tym, gdzie nocować, jeść i co warto zobaczyć.
Prezentacja berlińczyka jest drugą już próbą Towarzystwa Polsko - Niemieckiego pokazania władzom miasta kolejnych możliwości rozwoju turystycznego. Pierwsza próba dotyczyła wstąpienia Malborka do Nowej Hanzy, związku, którego celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich.



Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test