Eksponaty zajmują pomieszczenia Wielkiego Refektarza z kuchnią, izbą kuchmistrza oraz apartamenty wielkiego mistrza. Wystawa prezentuje dzieła sztuki i rzemiosło artystyczne z czasów końca XIII do początku XVI wieku, które powstały w różnych ośrodkach państwa zakonnego.
- Wystawa podkreśla potrzeby artystyczne nie tylko najwyższych i średnich warstw społecznych, ale również chłopów – powiedziała Barbara Pospieszna, kurator wystawy. - Wszystkie zabytki, w imponującej liczbie około 260, wypożyczone zostały z różnych muzeów, kościołów, bibliotek i archiwów z terenu Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur i rozmieszczone zostały w blokach tematycznych, co podkreśla ich pochodzenie oraz fundacje.
Wielu wspaniałych figur nie udałoby nam się nigdy zobaczyć, gdyby nie ta wystawa, bowiem na co dzień pełnią rolę przedmiotów kultu. Schowane są w różnych kościołach i znane jedynie tym, którzy odwiedzają owe świątynie. Warto się wybrać, aby zobaczyć wystawę przedmiotów zgromadzonych w Wielkim Refektarzu i salach Pałacu Wielkich Mistrzów. Jest na to czas do 12 września.
Nowości zamkowe. Obchody Roku Gruwaldzkiego
MALBORK. Już można oglądać niezwykłą wystawę w salach Muzeum Zamkowego w Malborku, przygotowaną, by uświetnić dwa jubileusze: 700-lecie przeniesienia siedziby wielkiego mistrza Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego z Wenecji do Malborka oraz 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
- 09.07.2010 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 10:27)