środa, 25 września 2024 09:24
Reklama
Reklama

Zbyt kosztowne usługi opiekuńcze

Władze miasta szukają oszczędności dla budżetu kosztem najsłabszych i najstarszych członków naszej społeczności! Od maja obowiązują nowe stawki usług opiekuńczych. Problem dotyczy ponad 200 osób – niepełnosprawnych i starszych, które muszą płacić więcej.
Zbyt kosztowne usługi opiekuńcze

- Pragnę podnieść problem, który nie jest może zbyt widoczny, ale dotyczy dużej liczby mieszkańców Malborka. Są to głównie ludzie niepełnosprawni, chorzy, często starsi wiekiem, w większości niewidzialni na ulicach. Chodzi o osoby korzystające z tzw. płatnych usług opiekuńczych świadczonych przez MOPS w Malborku – pisze kobieta, mieszkanka Malborka. - W ostatnim czasie stała się rzecz haniebna i skandaliczna. Mianowicie, radni Malborka przyjęli uchwałę, w której od początku maja 2012 r. podnoszą koszty owej opieki. Wychodzi na to, że władze miasta szukają oszczędności dla budżetu kosztem najsłabszych i najstarszych członków naszej społeczności! Proszę o jakiś apel do władz miasta, by nie oszczędzały na chorych i starych ludziach, ale może szukały oszczędności gdzie indziej – dodaje. - Proszę o to tym bardziej, że w tym roku już jedne oszczędności na starych i chorych były. Mianowicie, władze miasta odebrały starszym ludziom prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Takie postępowanie, czyli sięganie do kieszeni chorych ludzi, jest, moim zdaniem, nieetyczne i niemoralne, zważywszy na fakt, że obecnie wciąż mówi się o tym, że trzeba pomagać niepełnosprawnym itd. – kończy kobieta.
Do tej pory koszt jednej godziny wynosił 12 zł.
- Do tego funkcjonował system zniżek dla osób bardziej chorych, której musiały przedstawić rachunki za leki i inne wydatki związane z chorobą – wyjaśnia mieszkanka miasta. - Było kilka progów tych obniżek. Można było więc uzyskać 70, 50 lub 30 procent zniżki. Nowa uchwała nie tylko podnosi koszt opieki za godzinę z 12 na 17 zł, ale zmienia także system owych zniżek. Teraz są to progi obniżające koszt opieki za godzinę zaledwie o 5 procent. Tak więc, w moim wypadku, po zmianie ceny i zmianie systemu zniżek – musiałabym płacić za godzinę opieki o 100 procent więcej. Uważam, że to naprawdę zbyt dużo – skarży się.
- 23 lutego 2012 r. została podjęta Uchwała Rady Miasta nr XV/172/12 w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat jak również trybu ich pobierania – tłumaczy Jacek Wojtuszkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku. - Pragnę nadmienić, iż usługi opiekuńcze świadczone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku zawsze były odpłatne.
Odpłatność oraz szczegółowe warunki częściowego zwalniania z odpłatności za każdym razem były szczegółowo określane w Uchwale Rady Miasta Malborka.
- Wyjaśniam, że zwiększenie odpłatności za usługi opiekuńcze nie wynika z szukania oszczędności w budżecie miasta, a jest jedynie konsekwencją wzrostu kosztu utrzymania działu usług opiekuńczych – uważa Wojtuszkiewicz.
Dodaje, że w podobny sposób domy pomocy społecznej wyliczają miesięczny koszt utrzymania swoich mieszkańców.
- Pragnę zauważyć, iż w podjętej uchwale również zostały ujęte zasady korzystania z ulg, a katalog procentowych obniżek został zdecydowanie rozszerzony, co powoduje znacznie większą elastyczność w stosowaniu zwolnień niż w poprzedniej uchwale – zapewnia dyrektor MOPS. - Wyjaśniam ponadto, że uchwała w żaden sposób nie określa o ile tzw. „progów procentowych” można obniżyć odpłatność, co powoduje, że można obniżyć odpłatność np. z 50 proc. kosztu godziny usługowej na 20 proc. ,czyli aż o trzy progi procentowe. Twierdzenie zatem, że zwolnienie z odpłatności wynosi zaledwie 5 proc. jest nieprawdziwe.
Autorka listu ma również zastrzeżenia do organizacji samego systemu opieki.
- Po pierwsze, osoba, która ubiega się o płatną pomoc organizowaną przez MOPS, musi przechodzić upokarzającą procedurę tłumaczenia się ze swojej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej i finansowej, są m. in. pytania o to, czy ma się jakieś pieniądze w banku na lokatach. Musi składać oświadczenie, w której straszy się ją karami za składanie fałszywych zeznań. To bardzo stresujące dla chorego człowieka!
- Zupełnie oczywistą rzeczą, wynikającą z prawa pomocy społecznej, jest przeprowadzanie tzw. wywiadów środowiskowych, które są niezbędne do ustalenia m.in. sytuacji rodzinnej, mieszkaniowej, czy majątkowej osoby ubiegającej się o świadczenia z pomocy społecznej – wyjaśnia dyrektor Wojtuszkiewicz. - Każda prowadzona w ośrodku pomocy społecznej sprawa ma charakter indywidualny. Zatem, aby można było zastosować jakąkolwiek ulgę dotyczącą zwolnienia z odpłatności za usługi opiekuńcze, należy wnikliwie zbadać sytuację rodzinną i majątkową osoby ubiegającej się o wspomnianą pomoc. Pracownicy socjalni profesjonalnie wykonujący to zadanie są zobligowani do zadawania pytań znajdujących się w kwestionariuszu wywiadu środowiskowego.
Ale pojawia się również zarzut, że opiekunki społeczne nie są szkolone do prac w domach swoich podopiecznych.
- Robią, jak potrafią. MOPS nie inwestuje w nie, nie szkoli, nie uczy i nie sprawdza – przekonuje kobieta. - Dla pań opiekunek ważne jest tylko to, by podpisać im kartę obecności, tzn. potwierdzić sam fakt, że przyszły. MOPS nie interesuje się jakością ich pracy. Opiekunki zwykle robią wszystko bardzo szybko, nie lubią, by im patrzeć na ręce  – pisze Czytelniczka.
- Personel każdorazowo przy zatrudnianiu jest profesjonalnie szkolony w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony danych osobowych i szczegółowego zakresu swoich obowiązków – zapewnia Jacek Wojtuszkiewicz. - Nowo zatrudniane opiekunki są każdorazowo wprowadzane przez personel nadzorujący w środowisko a następnie wnikliwie kontrolowane pod kątem wykonywanych obowiązków.
Zdaniem jednej z mieszkanek, podopieczni są obciążani opłatami za czas, który opiekunka poświęca na dojście do nich.
- Przykładowo, u jednej osoby opiekunka pracuje od godziny 8 do 10, a u następnej od 10 do 12. To jak niby ma się przemieścić między tymi dwoma miejscami pracy? Tak więc pani przychodzi do pierwszego podopiecznego o godzinie 8, wychodzi o 9.30, u drugiego klienta melduje się np. o 10.15 i wychodzi o 11.30 – opisuje Czytelniczka.
- Nie ulega wątpliwości, że opiekunka jest zmuszona przemieszczać się pomiędzy placówkami i czas ten wliczony jest w jej pracę – informuje szef MOPS. - Staramy się jednak od dłuższego czasu dążyć do tzw. „rejonizacji”, która głównie ma na celu maksymalne skrócenie czasu przemieszczania się. W tym momencie, pojawia się jednak wątek czysto ludzki, na który MOPS stara się każdorazowo i indywidualnie reagować. Polega to na zgłaszaniu próśb przez osoby objęte usługami, by nie dokonywać zmian opiekunek, ponieważ seniorzy w wielu przypadkach bardzo się z nimi zżyli. Zatem i takie skomplikowane sytuacje muszą być brane pod uwagę przez kadrę ośrodka. Nadmieniam także, że każdy przypadek osoby zgłaszającej się do MOPS po pomoc, jest traktowany indywidualnie.
Czytelniczka proponuje, by władze miasta rozważyły możliwość likwidacji kilkudziesięciu etatów dla opiekunek i, wzorem Elbląga, zamiast nich, zorganizowały przetarg na świadczenie płatnych usług opiekuńczych.

Warto dodać, że rok 2012 w Unii Europejskiej obchodzony jest jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.


Podziel się
Oceń

27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.09.2024 W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim cyklicznie od 2007 roku odbywają  się imprezy pod tytułem Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Organizowane są wspólnie z Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W ramach Pomorskich Dni Chopinowskich zapraszamy na koncerty, które mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku.Wstęp bezpłatny.18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie WielkimPROGRAM:27.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki klasycznej„Nowe Trio Gdańskie”Anna Prabucka-Firlej – fortepianPaula Preuss – skrzypceJan Lewandowski – wiolonczelaW programie utwory Fryderyka Chopina.Nokturn Es-dur op. 9 nr 2Preludium e-moll op. 28 nr 4Mazurek a-moll op. 67 nr 4Nokturn cis-moll op. posth.Paula Preuss – skrzypce, Anna Prabucka-Firlej – fortepianNokturn c-moll op. 48 nr 1Largo z Sonaty g-moll op. 65Introdukcja i Polonez C-dur op. 3Jan Lewandowski – wiolonczela, Anna Prabucka-Firlej – fortepianTrio g-moll op.8Allegro con fuocoScherzo – Con moto, ma non troppoAdagio sostenutoFinale – AllegrettoAnna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce, Jan Lewandowski – wiolonczelaAnna Prabucka-FirlejProf. dr hab. Anna Prabucka-Firlej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. W latach 2003–2020 w tejże uczelni pełniła funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Jej działalność artystyczna obejmuje występy solowe oraz kameralne w ośrodkach muzycznych w Polsce, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii (łącznie w 30 krajach). Jako akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego. Jest członkiem Tria Gdańskiego, nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą oraz 8 płyt CD. W wielu krajach prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady, zapraszana także jako juror konkursów kameralnych i pianistycznych. Uznaniem dla jej działalności artystycznej były nagrody Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska i Rektora AM w Gdańsku oraz odznaki i medale – m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Krzyż Kawalerski Polonia Restituta.Paula PreussUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2017 r. obroniła tytuł doktora sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych, brała udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego.Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju, jak też za granicą: w Niemczech, Francji, Estonii, Turcji, Litwie, Łotwie i Czechach. Występowała jako solistka z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną, w której od 2015 roku pracuje na stanowisku koncertmistrza.Jan LewandowskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jest laureatem głównych nagród wielu międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz półfinalistą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jest liderem wiolonczel orkiestry kameralnej Polish Soloists, którą tworzą muzycy młodego pokolenia. Występował na wielu salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także we Włoszech, w Austrii, Szwecji, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie, Litwie oraz Białorusi.28.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki jazzowejWojciech Staroniewicz QuartetDominik Bukowski – wibrafonJanusz Mackiewicz – kontrabasPrzemysław Jarosz – perkusjaWojciech Staroniewicz – saksofonProgram:Muzyczne spotkanie czterech wybitnych muzyków, z których każdy prowadzi własny zespół, grając jazz w różnorodnych stylach – takich jak world music, electric jazz, swing, blues, czy bossa nova. Podczas wspólnego występu przedstawią niektóre kompozycje własne oraz improwizacje na ulubione tematy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie.Dominik BukowskiWibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Zdobywca wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (2002). Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Nagrywa z takimi muzykami jak Amir ELSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet czy Brian Melvin. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.Janusz MackiewiczJako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki oraz zespole New Coast. Wraz z Przemkiem Dyakowskim prowadził jeden z najlepszych klubów jazzowych w Polsce – „Sax Club”. Grał z wieloma gwiazdami amerykańskiej sceny jazzowej oraz z czołowymi artystami polskimi – m.in. z Emilem Kowalskim, Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Jako leader nagrał płytę z kolędami jazzowymi „W Dzień Bożego Narodzenia”, autorski album „Frogsville” oraz „Electri-City”.Przemysław JaroszPerkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi jazzowymi muzykami, nagrywając płyty oraz występując na festiwalach w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosz Organ Trio. Od 2005 r. kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jego najnowsze nagrania to: Maciej Fortuna – „Jazz from Poland”, Lion Vibrations – „Friends”, Krystyna Stańko – „Snik”, Improvision Quartet – „Free Folk Jazz”, Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska – „Alterakcje”.Wojciech StaroniewiczSaksofonista i kompozytor, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (1991), gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt – najnowsze to „Alternations”, „Strange Vacation”, „Tranquillo”. Współpracował z norweską grupą „Loud Jazz Band” i sekstetem Włodzimierza Nahornego. Koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Grał z takimi muzykami, jak Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Adam Cegielski, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie całą czołówką jazzową Trójmiasta.27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
test