czwartek, 21 listopada 2024 18:22
Reklama
Reklama

Ekslibrisy w zamku

MALBORK. W czwartek w Muzeum Zamkowym w Malborku zaczyna się Bałtycki Festiwal Nauki, tydzień później - wystawa prac z Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.
Ekslibrisy w zamku
Muzeum Zamkowe w Malborku ma 50 lat
Po raz szósty malborskie Muzeum Zamkowe otworzy bramy dla młodzieży. Bałtycki Festiwal Nauki to warsztaty z archeologii, historii, pokazy i wykłady. Pracownicy zamku powiodą uczniów gimnazjów i szkół średnich w zacisza biblioteki, by tam odnaleźć prawdziwe skarby, pokażą zawartość barokowej szafy i uchylą rąbka tajemnicy o tym, jak „Anna z martwych powstała”.
Odkryć archeologicznych młodzi ludzie będą dokonywać pod czujnym okiem fachowca, archeologa Zbigniewa Sawickiego, a o zakonnym budownictwie usłyszą od Bernarda Jesionowskiego, speca od konserwacji.
3 czerwca  zacznie się trzydniowe, międzynarodowe wydarzenie z udziałem artystów i kolekcjonerów ekslibrisu. W tym czasie będzie można wymienić się okazami z kolekcji. Dzień później zostanie ogłoszony werdykt jury XXIII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego, wręczenie medali i nagród w Pałacu Wielkich Mistrzów. W lutym rozstrzygnięto konkursu na najlepsze ekslibrisy nadesłane na biennale.
Oceny prac dokonali wybitni artyści graficy, jak: prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek (ASP Gdańsk), dr Piotr Gojowy (UMK Toruń), Wojciech Jakubowski (światowej sławy miedziorytnik i jeden z inicjatorów malborskiego biennale), dr Jacek Kucaba (artysta-rzeźbiarz, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków) oraz Klaus Rödel (dyrektor Muzeum Sztuki we Frederikshavn w Danii, kolekcjoner ekslibrisów i ich wybitny znawca, który od ponad 12 lat jest stałym członkiem jury malborskiego konkursu). Z ramienia muzeum uczestniczyli: dyrektor Mariusz Mierzwiński, kustosz kolekcji ekslibrisu Bogumiła Omieczyńska i artysta Mariusz Stawarski. Spośród 1451 prac nadesłanych przez 307 artystów z 44 krajów wybrano 460 prac do wystawy, której otwarcie nastąpi w sobotę, 4 czerwca, w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim.
Najcenniejsze okazy z różnych kolekcji Muzeum Zamkowego zebrano na wystawie z okazji 50-lecia instytucji. Ekspozycję można oglądać do 2 października.


Rok jubileuszowy trwa
W piątek Muzeum Zamkowe w Malborku obchodziło uroczyście półwiecze działalności – ruszyło w styczniu 1961 r. na terenie pokrzyżackiej warowni.  Z tej okazji pracownicy muzeum zostali odznaczeni złotymi i srebrnymi medalami za długoletnią pracę, a sama instytucja otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako wyraz uznania dla instytucji i jej pracowników. Muzeum zaś – w osobie Mariusz Mierzwińskiego, dyrektora naczelnego - wręczyło wybite na tę okoliczność medale ludziom zasłużonym dla muzeum.  
Tego dnia otwarto również wystawę najcenniejszych eksponatów zgromadzonych przez lata w muzeum - Crème de la crème – to 37 najbardziej wartościowych okazów z różnych kolekcji, zgromadzone w Wielkim Refektarzu. Na koniec obchodów oczekiwany koncert Raya Wilsona z Berlin Symphony Ensemble, który przywiódł w magiczną scenerię średniowiecznego zamku około dwóch tysięcy osób.


Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
test