Aby nieco uspokoić kobiety w ciąży lub planujące urodzenie dziecka, należy na wstępie zaznaczyć, że w Malborku odbywają się niemal wyłącznie porody w ciążach przebiegających prawidłowo. Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Noworodkowy Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku realizuje usługi w ramach pierwszego stopnia referencyjności. To oznacza, iż przejmuje opiekę nad fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem i połogiem oraz zdrowym noworodkiem, a także krótkotrwałą opiekę nad niespodziewanie występującą patologią ciąży.
Rozporządzenia ministra zdrowia nakładają na placówkę zdrowia obowiązek selekcji zgłaszających się kobiet w ciąży. Oznacza to ni mniej ni więcej, że kobieta ciężarna, u której stwierdzono patologiczny przebieg ciąży, będzie na czas porodu i połogu skierowana do innego szpitala.
- Przy współistnieniu jakichkolwiek z wymienionych w rozporządzeniu czynników ryzyka, pacjentka przewożona jest karetką do ośrodka drugiego bądź trzeciego poziomu opieki perinatalnej przed porodem – wyjaśnia Małgorzata Zasempa, pielęgniarka koordynująca z Oddziału Położniczo- Ginekologicznego w Malborku.
Jeśli zatem pacjentka znajduje się pod stałą opieką lekarską, najczęściej poród kończy się w wyznaczonym przez lekarzy terminie w innej placówce. Oczywiście, może się zdarzyć, że poród następuje niespodziewanie wcześniej. W tej sytuacji malborski szpital transportuje kobietę do właściwego szpitala, a jeśli stan rodzącej nie pozwala na to, poród odbywa się wyjątkowo na miejscu. W zależności o stanu zdrowia urodzonego dziecka, noworodki wraz z matkami trafiają do innych szpitali lub też pozostają na miejscu.
- Noworodki wymagające intensywnej opieki medycznej po urodzeniu są w Oddziale Noworodkowym stabilizowane, a następnie transportem specjalistycznym tzw. Karetką N z Gdańska, przekazywane do ośrodka o wyższej referencyjności – mówi Małgorzata Zasempa.
W celu zapewnienia optymalnie bezpiecznych warunków hospitalizacji w każdej sytuacji medycznej, oddział dysponuje większą ilością sprzętu medycznego niż jest wymagany. Poza zakupami realizowanymi przez szpital dzięki Fundacji TVN oraz Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy mali pacjenci mogą w pełni korzystać z nowoczesnego sprzętu medycznego.
Średnia liczba porodów w Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku wynosi około 500 rocznie, przy czym zgonów nie zanotowano od pięciu lat.