czwartek, 21 listopada 2024 20:14
Reklama
Reklama

W Malborku urodzisz bezpiecznie

Kilka tygodni temu Polskę obiegła tragiczna wiadomość o śmierci bliźniąt we Włocławku. Przyczyną było zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia. Ta informacja spowodowała nie tylko zapowiedzi kontroli ministerialnej, ale także lęk wśród ciężarnych kobiet. Sprawdziliśmy więc, czy malborski szpital przygotowany jest na krytyczne sytuacje mogące zdarzyć się w czasie porodu.
W Malborku urodzisz bezpiecznie

Aby nieco uspokoić kobiety w ciąży lub planujące urodzenie dziecka, należy na wstępie zaznaczyć, że w Malborku odbywają się niemal wyłącznie porody w ciążach przebiegających prawidłowo. Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Noworodkowy Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku realizuje usługi w ramach pierwszego stopnia referencyjności. To oznacza, iż przejmuje opiekę nad fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem i połogiem oraz zdrowym noworodkiem, a także krótkotrwałą opiekę nad niespodziewanie występującą patologią ciąży.

Rozporządzenia ministra zdrowia nakładają na placówkę zdrowia obowiązek selekcji zgłaszających się kobiet w ciąży. Oznacza to ni mniej ni więcej, że kobieta ciężarna, u której stwierdzono patologiczny przebieg ciąży, będzie na czas porodu i połogu skierowana do innego szpitala.

- Przy współistnieniu jakichkolwiek z wymienionych w rozporządzeniu czynników ryzyka, pacjentka przewożona jest karetką do ośrodka drugiego bądź trzeciego poziomu opieki perinatalnej przed porodem – wyjaśnia Małgorzata Zasempa, pielęgniarka koordynująca z Oddziału Położniczo- Ginekologicznego w Malborku.

Jeśli zatem pacjentka znajduje się pod stałą opieką lekarską, najczęściej poród kończy się w wyznaczonym przez lekarzy terminie w innej placówce. Oczywiście, może się zdarzyć, że poród następuje niespodziewanie wcześniej. W tej sytuacji malborski szpital transportuje kobietę do właściwego szpitala, a jeśli stan rodzącej nie pozwala na to, poród odbywa się wyjątkowo na miejscu. W zależności o stanu zdrowia urodzonego dziecka, noworodki wraz z matkami trafiają do innych szpitali lub też pozostają na miejscu.

- Noworodki wymagające intensywnej opieki medycznej po urodzeniu są w Oddziale Noworodkowym stabilizowane, a następnie transportem specjalistycznym tzw. Karetką N z Gdańska, przekazywane do ośrodka o wyższej referencyjności – mówi Małgorzata Zasempa.

W celu zapewnienia optymalnie bezpiecznych warunków hospitalizacji w każdej sytuacji medycznej, oddział dysponuje większą ilością sprzętu medycznego niż jest wymagany. Poza zakupami realizowanymi przez szpital dzięki Fundacji TVN oraz Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy mali pacjenci mogą w pełni korzystać z nowoczesnego sprzętu medycznego.

Średnia liczba porodów w Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku wynosi około 500 rocznie, przy czym zgonów nie zanotowano od pięciu lat.


Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
test