niedziela, 29 września 2024 03:36
Reklama
Reklama
Reklama

Stare parowozy stanęły na stacji

Niecodzienny gwizd i widok czarnych parowozów sprzed lat – to atrakcja dla której wiele osób wyruszyło z aparatami fotograficznymi na peron malborskiego dworca PKP. Nie była to zapowiedź nowej atrakcji turystycznej, ale raczej okazja, by zobaczyć, jak bawią się inni. W tym przypadku Niemcy, którzy wynajęli specjalny skład i wyruszyli w podróż z Berlina do Kaliningradu i z powrotem.
Stare parowozy stanęły na stacji

Dwa piękne parowozy, których widok poruszał wielbicieli kolei, wjechały na dworzec w naszym mieście. Cały skład został wynajęty przez turystów z Niemiec i stamtąd też przyjechał. Początkowo prowadzony był przez niemiecki parowóz BR52, a w Polsce dołączył do niego, znajdujący się na co dzień w skansenie w Chabówce, Ty42. O tym, że taki pociąg wjedzie do Polski, pasjonaci tematu wiedzieli jakiś czas temu, na forach internetowych i pocztą pantoflową przekazywali sobie informacje o rozkładzie jazdy tego składu.

- Taki pociąg to dla nas, miłośników kolei, niemała atrakcja, rozkłady jazdy krążyły wśród zainteresowanych, wiele osób robiło zdjęcia czy filmy na trasie przejazdu – mówi Adam z Malborka, pasjonujący się od lat koleją. - Wynajęcie parowozu to kosmiczne pieniądze, takich pociągów jedzie kilkanaście w roku w skali kraju, spora część na wąskotorówkach, bo koszty są wówczas mniejsze.

Podobnych pociągów turystycznych jeździ co roku sporo, Niemcy często organizują takie eskapady, jednak parowozy to wyjątek. Ostatni raz na dworcu w Malborku parowóz gościł kilka lat temu, niestety takich kolosów nie zachowało się już zbyt wiele. W Polsce zostało ich zaledwie kilkanaście, na Żuławach choć jeszcze parę lat temu w Nowym Dworze Gdańskim był prywatny parowóz kolei wąskotorowej, dziś już nie ma żadnego. Parowozy, niegdyś tak popularne, dziś stoją w skansenach kolejowych, na przykład w Wolsztynie i Chabówce. Właśnie z Chabówki w województwie małopolskim niedaleko Nowego Targu, przyjechał do niemieckiej granicy i dalej do Malborka, Elbląga i Kaliningradu parowóz Ty42. Inne parowozy spotkał straszny los - niemal masowo zostały zezłomowane.

- Polskie parowozy pocięto na złom, nawet te z pomników – opowiada Adam. - Kilka czynnych znajduje się w skansenach, ale zazwyczaj są tam zajeżdżane do śmierci technicznej. Wiele też trafiło do skansenów, jak np. w Kościerzynie, gdzie choć wjechał sprawny pod kątem pociągów turystycznych tabor, to teraz stoi i niszczeje pod gołym niebem.

Parowozy, które przejechały przez Malbork, to w zasadzie jeden i ten sam parowóz. BR52, tzw Kriegslokomotive czyli lokomotywa wojenna, która miała być prosta i tania w budowie. Był to chyba najpopularniejszy parowóz w Europie, produkowany w Niemczech i wielu krajach okupowanych. Te parowozy produkowano także w Elblągu. Po wojnie przejęte przez Polaków parowozy BR52 nazywano Ty2. Natomiast parowóz Ty42 ma praktycznie tę samą konstrukcję, dokończoną już po wojnie przez PKP, z części, jakie pozostały w fabrykach.

Polskich miłośników kolei nieczęsto stać na wynajęcie parowozu, są to bowiem ogromne koszty. Jeżdżą więc po Polsce i starają się zobaczyć, bądź przejechać, pociągiem ciągniętym przez parowóz, fotografują i odwiedzają nieczynne na co dzień linie kolejowe. Przejazd niemieckich turystów był zatem dla nich niemałą atrakcją, informację o wykolejeniu parowozu w Elblągu podawali sobie na forach i facebooku, rozsyłali zdjęcia i zamieszczali opisy z trasy. Choć nie wierzą, że na polskich kolejach coś zmieni się na lepsze, to mają pomysły i marzenia.

- Z perspektywy mieszkańca Malborka marzy mi się specjalny pociąg z parowozem jadący linią Malbork - Dzierzgoń – Małdyty – mówi nasz rozmówca. - Jest to jednak niemożliwe, bo linia została już rozebrana... A z takich bardziej dostępnych, to może w mieście kolejarzy, jakim jest Malbork, znalazłoby się miejsce na parowóz – pomnik? W Tczewie stoją dwa, to może i u nas będzie?

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
test