sobota, 28 września 2024 21:25
Reklama
Reklama
Reklama

Planista zaplanował, urzędnik zinterpretował?

W centralnym punkcie ciasnego podwórka na zapleczu najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieści powstał śmietnik. Na nic innego nie wystarczyło miejsca.
Planista zaplanował, urzędnik zinterpretował?

Zajrzeliśmy do obowiązującego prawa miejscowego. W uchwale Rady Miasta Malborka z 29 grudnia 2005 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Centrum Miasta Malborka – terenu położonego pomiędzy ulicami Mickiewicza, Sienkiewicza, Kościuszki i aleją Rodła czytamy m.in.: wody opadowe spływające z utwardzonych nawierzchni wymagają podczyszczenia z substancji ropopochodnych oraz „Należy wprowadzić zieleń od strony wnętrza kwartału w postaci drzew i krzewów”. Tego nie ma, owszem, ale niewiele wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić. Mowa jest również o ustaleniach dotyczących obszarów rehabilitacji, przekształceń i rekultywacji: „Zabudowa istniejąca, objęta ochroną, wymaga gruntownych remontów elewacji. Zdegradowane tereny na zapleczu zabudowy wymagają rekultywacji i urządzenia zieleni oraz urządzenia podjazdów do usług i miejsc postojowych dla samochodów osobowych.” Co więcej, rygorystycznie potraktowano prowizorki, plan w ogóle ich nie przewidując: Jest to zapisane w punkcie „Sposoby i terminy tymczasowego zagospodarowania terenu”, który brzmi: Zakaz tymczasowego zagospodarowania.

I ostatni, chyba najważniejszy punkt: „Realizacja obiektów wg jednolitej koncepcji i jako jedno zadanie inwestycyjne: na terenie działek o numerach geodezyjnych 210/3,210/10,210/12 i 210/16.” Te numery działek to właśnie niezabudowane podwórko, pamiętające chyba czasy powojenne.

Zapytaliśmy więc w magistracie, czy prace nad zagrodą śmietnikową są elementem większej koncepcji zagospodarowania całego podwórka, o której mówi plan zagospodarowania. A także, jak to wszystko, co się tam obecnie dzieje, ma się do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, jak ma się do przygotowywanej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bo procedura jest w toku. Po co przystąpiono do zmiany planu zagospodarowania i po co w ogóle mamy miejscowy plan zagospodarowania, skoro - prawdopodobnie - nie są respektowane jego zapisy (vide: punkt o zakazie tymczasowych rozwiązań)? I w trakcie zmiany planu zrealizowano tam wielki śmietnik. Zapytaliśmy więc, jaki jest koszt obecnej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru? I czy kiedykolwiek ktoś wykonywał jakąkolwiek koncepcję przewidującą docelowe rozwiązania dla całego terenu?

Co ważne, chcieliśmy również wiedzieć, czy wydzielając i sprzedając sąsiednią działkę (stoi pusta, przeznaczenie: galeria handlowa z parkingiem podziemnym) zwrócono uwagę na ograniczone możliwości zagospodarowania podwórka i koniecznych funkcji, które ma ono spełniać. A tych jest więcej niż jedna: miejsca postojowe, droga dojazdowa połączona z traktem dla pieszych, mała infrastruktura, zieleń (minimum 30 proc. powierzchni biologicznie czynnej w terenie niezabudowanym - tak mówi plan), a także taka infrastruktura, jak zagroda śmietnikowa, która powinna obsłużyć cały kwartał miasta. Odpady pochodzą nie tylko z gospodarstw domowych, ale również punktów handlowych i usługowych. W momencie, gdy sprzedawano działkę pod galerię, tę przylegającą do al. Rodła, było przecież wiadomo o tych wszystkich funkcjach, które musi spełnić sąsiadujący z tą nieruchomością teren, oddzielony zaledwie drogą dojazdową.

W tej sprawie głos zabrała Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Malborka.

- Na zapleczu Kościuszki obowiązują dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy uchwalony uchwała Rady Miasta Malbork nr 378/XLIV/2005 z dnia 29 grudnia 2005 r. obejmujący obszar zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej oraz najbliższe ich otoczenie oraz drugi, uchwalony Uchwałą Rady Miasta Malbork nr XVII/189/12 z dnia 29 marca 2012 r. obejmujący teren, na którym przewidziana jest budowa galerii handlowej. Właścicielem nieruchomość przeznaczonej pod budowę galerii jest prywatny inwestor. Na obecnym etapie trwają prace administracyjne związane z rozpoczęciem budowy. Ze strony Urzędu Miasta Malbork zostały dopełnione wszelkie starania i zobowiązania umożliwiające wykonanie inwestycji. Natomiast wszelkie prace związane z najbliższym otoczeniem zabudowy mieszkaniowej przy ul Kościuszki związane są z koniecznością umożliwienia mieszkańcom tego terenu realizacji założeń ustawy związanej z gospodarką odpadami. W karcie terenu oznaczonej w mpzp z 29 grudnia 2005 r. oznaczonej symbolem 03 – MW,U w pkt 6.10 – Usuwanie odpadów opisano „w sposób zorganizowany na grupowe, urządzone wysypisko” Należy przez to rozumieć urządzoną w miejscu dostępnym tzw. altanę śmietnikową. Zadanie to jest realizowane w celu umożliwienia mieszkańcom i osobom prowadzącym w pobliżu działalność gospodarczą swobodnego dostępu do pojemników na odpady - tłumaczy naczelnik Kostrzewa-Rzoska.

Urzędniczka odnosi się również do trwającej procedury, która ma zmienić obowiązujące wytyczne do sposobu zagospodarowania tego terenu.

- Rada Miasta Malborka dnia 7 marca 2013 r. podjęła uchwałę nr XXVIII/299/13 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru zaplecza ul. Kościuszki, dotyczy ona najbliższego otoczenia zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej. Jak wynika z uzasadnienia do uchwały zmianę mpzp podejmuje się na wniosek zainteresowanych tą zmianą właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na obszarze zmiany, głównie właścicieli punktów usługowych zlokalizowanych wzdłuż ul Kościuszki. W chwili obecnej trwają prace planistyczne związane z uzgadnianiem projektu planu. Do momentu wejścia w życie zapisów ww. zmiany obowiązują zapisy planu z grudnia 2005 r. - odpowiada Katarzyna Kostrzewa-Rzoska. - W związku z tym że umowa na realizację zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Miasta Malborka obejmuje większy zakres niż sam zakres zmian zaplecza ul. Kościuszki przybliżona kwota ich realizacji wynosi 7 tys. zł brutto.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
test