sobota, 28 września 2024 21:23
Reklama
Reklama
Reklama

Wizja Steinbrechta pozwoliła odbudować zamek

W Karwanie miała miejsce koferencja popularno – naukowa poświęcona Conradowi Steinbrechtowi, wybitnemu konserwatorowi kierującemu odbudową zamku w Malborku. Konferencja przygotowana została przez Muzeum Zamkowe w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.
Wizja Steinbrechta pozwoliła odbudować zamek

Konferencja miała na celu przybliżenie postaci Conrada Steinbrechta, jego życia. Organizatorzy chcieli także opowiedzieć o zbiorach zamkowych i dokumentach zgromadzonych w Archiwum Państwowym, a także o księgozbiorze, któego szczątki znajdują się do dziś w Bibliotece Zamkowej.

Postać Conrada Steinbrechta przypomniał Artur Dobry z Muzeum Zamkowego. To postać bardzo ważna dla zamku malborskiego, w latach 1882 – 1922 był konserwatorem budowli, dzięki niemu wygląda ona tak, jak dziś możemy podziwiać. Conrad Steinbrecht realizował ideę zamku średniowiecznego, kierował się myślą "żaden krok w innym niż historycznym duchu".

Zamek, w chwili przybycia Steinbrechta, był przebudowany i zniszczony przez wojsko pruskie. W pierwszej połowie XIX wieku trwała restauracja romantyczna budowli, jednak obejmowała jedynie Pałac Wielkich Mistrzów i elewację skrzydła północnego Zamku Średniego. Prace te jednak nie miały podstaw naukowych i jedynie upiększały zamek w duchu romantycznego neogotyku. Steinbrecht natomiast działał na podstawie badań historycznych. Odbudowę zamku poprzedziła jego inwentaryzacja – skrupulatna i drobiazgowa, ekipa Steinbrechta stworzyła kompleksową dokumentację – stan, jaki zastali oraz projekt przywrócenia historycznego wyglądu. Jak usłyszeli uczestnicy konferencji, projekty były bardzo szczegółowe, obejmowały także drobne elementy, jak choćby zamki czy klamki. Prace dokumentowano także za pomocą fotografii, na szklanych kliszach zachowały się zdjęcia z tamtego czasu, dzięki nim powstały albumy odbudowy zamku publikowane co roku.

Tworząc zamek takim, jaki był w czasach krzyżackich, odtwarzano nie tylko mury, ale także wyposażenie i wystrój. Zadbano więc o malowidła ścienne, ale także o meble, ozdoby czy przedmioty użytkowe.

- Do zamku trafiało rzemiosło artystyczne w postaci świeczników, dzbanów, rzeźb, a także elementy kolekcjonerskie, czyli np. militaria i dzieła sztuki – mówi Artur Dobry. - Pojawiały się one dzięki przeróżnym donatorom, wśród których najważniejszym był cesarz Wilhelm II, który chętnie przyjeżdżał do Malborka i chętnie dzielił się elementami do wyposażenia wnętrza zamku malborskiego.

O drodze zawodowej Steinbrechta opowiadał Ryszard Rząd z Muzeum Zamkowego. Przedstawił on drogę wybitnego konserwatora od studiów w Akademii Budowlanej, przez wykopaliska w greckiej Olimpii, aż po przyjazd do Malborka i śmierć w naszym mieście w roku 1923.

Po działalności Zarządu Odbudowy Zamku pozostała obszerna dokumentacja, która znajduje się w Archiwum Państwowym w Elblągu z siedzibą w Malborku. O zasobie archiwalnym opowiadał pracownik archiwum, Tomasz Kukowski. Cały zasób liczy 1021 jednostek aktowych dokumentów oraz fotografie i szkice. Wśród dokumentów znajdują się dowody rachunkowe, wyceny odrestaurowania sal, ceny ołtarzy, a także listy płac. W zasobie znajdują się także dokumenty osobiste Conrada Steinbrechta.

Po konferencji uczestnicy zwiedzali wystawę poświęconą konserwatorowi, która jest wciąż eksponowana na Zamku Średnim.

Conrad Steinbrecht zmarł w Malborku 3 lipca 1923 r. Pochowany został na cmentarzu przy kościele św. Jerzego (obecnie Matki Bożej Nieustającej Pomocy). Jego nagrobek nie zachował się, wraz z innymi został zniszczony w latach siedemdziesiątych, choć według świadków groby istniały tam jeszcze w latach osiemdziesiątych.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
test