sobota, 28 września 2024 03:23
Reklama
Reklama
Reklama

Sukces Aleksandry Szymuli z MAL WOPR

Blisko 500 zawodników ze 120 klubów z całej Polski wzięło udział w Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich. Dla młodych pływaków były to pierwsze mistrzostwa na długiej, bo 50-metrowej pływalni.  
Sukces Aleksandry Szymuli z MAL WOPR

- Mistrzostwa Polski to również sprawdzian formy po całym sezonie i weryfikacja aktualnych poziomów sportowych. Zawodnicy w ciągu trzech dni zawodów rywalizowali w 19 konkurencjach o tytuł mistrza Polski. Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, o czym świadczą nowe rekordy Polski uzyskiwane w ich trakcie – podkreśla Iwona Ciecholewska, trenerka Sekcji Pływackiej MAL WOPR.

W Gorzowie nie zabrakło reprezentantów malborskiej Sekcji Pływackiej MAL WOPR. Trenerki malborskich pływaków, Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska, wiązały wielkie nadzieje z występem na mistrzostwach najlepszej 14-latki, Aleksandry Szymuli.

- Ola startowała w zawodach bezpośrednio po zgrupowaniu kadry na 50-metrowej pływalni w pobliskim Czarnkowie. Już pierwszy start Oli w Gorzowie rozbudził apetyty na dobre występy. Nasza pływaczka w eliminacjach na 100 m stylem motylkowym o ponad 4 s poprawiła swój rekord życiowy z długiej pływalni i z piętnastym czasem zakwalifikowała się do Finału B – relacjonuje Ciecholewska. - Wynik ten, jak się później okazało, tylko zapoczątkował rewelacyjną passę startów Aleksandry.

Drugi start Oli przyprawił kadrę trenerską o niepowtarzalne emocje. Pokonując dystans 200m stylem dowolnym w sposób pewny, silny i równy, Ola nie tylko poprawiła swoją „życiówkę” o całe 8 s, ale z czasem 2:16,84,s wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze pewny awans do ósemki najlepszych zawodniczek w Polsce.

Finał A i siódmy czas w zestawieniu 176 pływaczek, to wynik doskonałej postawy i ambicji malborskiej pływaczki. Gratulacjom i wspaniałych uczuć dumy zarówno dla trenerek, jak i samej zawodniczki, nie było końca.

- Dla takich chwil warto wstawać wczesnym rankiem i wchodzić do lodowatej wody, by wykonać trening czy też pokonywać w niej tysiące kilometrów – cieszą się trenerki Aleksandry Szymuli. - Ponieważ w perspektywie nasza zawodniczka miała dwa popołudniowe finały, należało taktycznie zrezygnować ze startu w Finale B na 100 m stylem motylkowym. Uczucie towarzyszące zawodniczce i trenerce w momencie rezygnacji ze startu w Finale B, w którym start na Zimowych Mistrzostwach Polski był sukcesem, było niezapomniane. Poczucie dumy z doskonałego występu, postawienie wszystkiego na jeden, najważniejszy występ i skupienie się na starcie w gronie najlepszych ośmiu pływaczek w Polsce - taki był plan na piątkowe popołudnie.

I było to wyjątkowe popołudnie. Ola z małego klubu w małym mieście, wywołana przez spikera wśród zawodniczek z takich potęg pływackich jak Polonia Warszwa, MKP Szczecin czy Unia Oświęcim popłynęła doskonale. Na pierwszych 50 m wyrównała swój rekord życiowy z krótkiej pływalni, z ambicją walczyła o czas i jak najlepszą lokatę.

- I udało się! Nasza pływaczka po raz kolejny poprawiła już i tak rewelacyjny rekord życiowy sprzed południa, a uzyskany czas 2:16,79 s przesunął ją o jedno oczko w klasyfikacji generalnej. Szóste miejsce w Polsce, dyplom otrzymany z rąk prezesa Polskiego Związku Pływackiego, mnóstwo telefonów i SMS-ów z gratulacjami… To, obok złotego medalu z Korespondencyjnych Mistrzostw Polski z 2011 roku, największy sukces Oli w karierze. A przypomnijmy, że był to dopiero pierwszy dzień mistrzostw – opowiada Iwona Ciecholewska.

Drugiego dnia taktyka zakładała techniczny i spokojny start na 50 m stylem motylkowym i walkę na 400 m stylem dowolnym.

- Ponieważ Ola dysponuje doskonałą wytrzymałością, lepiej czuje się na dłuższych dystansach. Dlatego też pierwszy start potraktowany został treningowo, a mimo to Ola wyrównała w nim swój rekord życiowy z krótkiej pływalni. Jednak docelowo najważniejszy był start na 400 m stylem dowolnym i pytanie, czy uda się Oli poprawić „życiówkę” uzyskaną niespełna dwa miesiące temu na zawodach w Niemczech, wynoszącą 4:57,57 s. Otwarcie dystansu, pierwsze 50 m w czasie 32,99s, wszystkie następne równo po 36 s i ostatnia przyspieszenie na 34 s. Czas łączny 4:43,61s i … piąte miejsce w eliminacjach z kolejnym awansem do popołudniowego Finału A! – trenerki nie kryją dumy. - Na dokładkę najlepszy doskonały wynik punktowy w całych mistrzostwach – 599 pkt FINA. Warto dodać, że choć wiadomo było, że najlepsze pływaczki oszczędzały siły na finał, to świadomość, że Ola uzyskała czas tylko o 2 s słabszy od najlepszego, był niezwykle budujący.

Szybka regeneracja i start w drugim Finale A mistrzostw Polski. Tu, niestety, zmęczenie dało się już we znaki i mimo wielkiej ambicji Oli nie udało się już poprawić wyniku i w finale zajęła ósmą lokatę.

- Mimo odrobiny sportowej złości i rozczarowania, Ola mogła dołączyć do kolekcji kolejny dyplom wywalczony w wielkim stylu. Należało też szybko „wyczyścić głowę” ,bowiem ostatni dzień mistrzostw Polski był dla Oli najbardziej wymagający. Harmonogram zawodów zakładał dwie najtrudniejsze konkurencje właśnie ostatniego dnia. Na początek 200 m stylem motylkowym. Narodowa konkurencja, w której nasza mistrzyni, Otylia Jędrzejczak, zdobywała mistrzostwa olimpijskie, za to bardzo trudna i męcząca. Ola popłynęła w niej doskonale. Nienaganna technika, dobra praca nóg i następny rekord życiowy - 2:35,83 s. Kolejny finał był pewny, pytanie tylko A czy B… - opisuje emocje Iwona Ciecholewska.

Weryfikacja wszystkich zawodniczek i są składy obu finałów. Do występu w gronie najlepszych ośmiu delfinistek zabrakło Oli 0,07 s… Dziewiąta lokata i Finał B. A tuż po ogłoszeniu wyników nasza pływaczka już stała na starcie kolejnej trudnej konkurencji - najdłuższego dystansu dla kobiet – 800 m stylem dowolnym.

- W tej jedynej konkurencji na mistrzostwach nie odbywają się finały, a klasyfikacje ustala się na podstawie uzyskanych czasów w seriach – wyjaśnia Ciecholewska. – Ola, uzyskując czas 9:55,91 s, poprawiła swój rekord życiowy z krótkiej pływalni o ponad 11 s, a dodajmy, że czasy uzyskiwane na długich pływalniach ze względu na mniejszą liczbę nawrotów są słabsze. Aleksandra na tych mistrzostwach udowodniła, że to wcale nie jest reguła… Wynik naszej pływaczki był 10 czasem w Polsce.

A po południu następna szansa na poprawienie jeszcze jednej życiówki. Finał 200 m stylem motylkowym. Zadaniem Oli było utrzymanie dziwiątej lokaty w kraju. Nasza pływaczka potwornie zmęczona już, ale jeszcze bardziej ambitna, nie tylko dopłynęła do ściany pływalni pierwsza, ale po raz kolejny, „urywając” sekundę z przedpołudniowego czasu, zanotowała nową „życiówkę”. Ola mocnym akcentem, zajmując 9 lokatę w kraju, zakończyła swoje najlepsze zawody w życiu.

- Przed gorzowskimi mistrzostwami Polski każdy występ w finale B, zarówno my, trenerki, jak i sama zawodniczka, brałybyśmy w ciemno. Tymczasem nasza mistrzyni wywalczyła w Gorzowie dwa finały A i dwa finały B, poprawiła wszystkie rekordy życiowe, zajęła szóstą lokatę w Polsce. W spektakularny sposób wywalczyła sobie pewne miejsce w czołówce polskich pływaczek. To fantastyczna statystyka, naszej zawodniczce należą się wielkie gratulacje. Wszyscy mamy powody do dumy – podkreślają trenerki.

W Gorzowie startował też Dawid Dymek, który na mistrzostwa Polski został „wyrwany” z Władysławowa ze zgrupowania przygotowawczego do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Dwuboju Nowoczesnym, do której awans wywalczył w czerwcu. Start Dawida w Gorzowie miał być startem kontrolnym, ponieważ najważniejsza dla niego impreza, która odbyła się Aleksandrowie Łódzkim. Startując bez zbędnego obciążenia, nasz zawodnik spisał się bardzo dobrze. We wszystkich startach poprawił swoje rekordy życiowe uzyskane na pływalni o tej samej długości, a na uwagę zasługuje jego wynik na sprinterskim dystansie 50 m stylem dowolnym.

- Dawid, pokonując ten dystans bez wykonania nawrotu, który jest jego mocną stroną, w czasie 27,57 s podtrzymał ogromne nadzieje związane ze startem w Aleksandrowie Łódzkim. Przypomnijmy, że nasz zawodnik startuje w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży z dziewiątej pozycji i walczy o awans do składu sztafety naszego województwa, która na mistrzostwach nie pozostaje bez szans na walkę o medal najważniejszej imprezy w Polsce.

- Podsumowując minione mistrzostwa Polski w Gorzowie, należy podkreślić jeszcze klasyfikację progresji zawodników, która przygotowywana jest na każdych mistrzostwach Polski. Porównując najlepsze dotychczasowe wyniki zawodników uzyskane w ostatnim roku na pływalni tej samej długości z tymi, które uzyskali w Gorzowie, ustala się poziom progresji zawodników czyli ich postępu. Nasz klub w stawce 120 klubów uplasował się na piątej pozycji. Świadczy to o doskonale wykonanej pracy treningowej. Mistrzostwa w Gorzowie były tego potwierdzeniem – uważają Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska.


Podziel się
Oceń

27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.09.2024 W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim cyklicznie od 2007 roku odbywają  się imprezy pod tytułem Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Organizowane są wspólnie z Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W ramach Pomorskich Dni Chopinowskich zapraszamy na koncerty, które mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku.Wstęp bezpłatny.18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie WielkimPROGRAM:27.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki klasycznej„Nowe Trio Gdańskie”Anna Prabucka-Firlej – fortepianPaula Preuss – skrzypceJan Lewandowski – wiolonczelaW programie utwory Fryderyka Chopina.Nokturn Es-dur op. 9 nr 2Preludium e-moll op. 28 nr 4Mazurek a-moll op. 67 nr 4Nokturn cis-moll op. posth.Paula Preuss – skrzypce, Anna Prabucka-Firlej – fortepianNokturn c-moll op. 48 nr 1Largo z Sonaty g-moll op. 65Introdukcja i Polonez C-dur op. 3Jan Lewandowski – wiolonczela, Anna Prabucka-Firlej – fortepianTrio g-moll op.8Allegro con fuocoScherzo – Con moto, ma non troppoAdagio sostenutoFinale – AllegrettoAnna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce, Jan Lewandowski – wiolonczelaAnna Prabucka-FirlejProf. dr hab. Anna Prabucka-Firlej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. W latach 2003–2020 w tejże uczelni pełniła funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Jej działalność artystyczna obejmuje występy solowe oraz kameralne w ośrodkach muzycznych w Polsce, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii (łącznie w 30 krajach). Jako akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego. Jest członkiem Tria Gdańskiego, nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą oraz 8 płyt CD. W wielu krajach prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady, zapraszana także jako juror konkursów kameralnych i pianistycznych. Uznaniem dla jej działalności artystycznej były nagrody Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska i Rektora AM w Gdańsku oraz odznaki i medale – m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Krzyż Kawalerski Polonia Restituta.Paula PreussUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2017 r. obroniła tytuł doktora sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych, brała udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego.Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju, jak też za granicą: w Niemczech, Francji, Estonii, Turcji, Litwie, Łotwie i Czechach. Występowała jako solistka z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną, w której od 2015 roku pracuje na stanowisku koncertmistrza.Jan LewandowskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jest laureatem głównych nagród wielu międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz półfinalistą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jest liderem wiolonczel orkiestry kameralnej Polish Soloists, którą tworzą muzycy młodego pokolenia. Występował na wielu salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także we Włoszech, w Austrii, Szwecji, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie, Litwie oraz Białorusi.28.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki jazzowejWojciech Staroniewicz QuartetDominik Bukowski – wibrafonJanusz Mackiewicz – kontrabasPrzemysław Jarosz – perkusjaWojciech Staroniewicz – saksofonProgram:Muzyczne spotkanie czterech wybitnych muzyków, z których każdy prowadzi własny zespół, grając jazz w różnorodnych stylach – takich jak world music, electric jazz, swing, blues, czy bossa nova. Podczas wspólnego występu przedstawią niektóre kompozycje własne oraz improwizacje na ulubione tematy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie.Dominik BukowskiWibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Zdobywca wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (2002). Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Nagrywa z takimi muzykami jak Amir ELSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet czy Brian Melvin. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.Janusz MackiewiczJako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki oraz zespole New Coast. Wraz z Przemkiem Dyakowskim prowadził jeden z najlepszych klubów jazzowych w Polsce – „Sax Club”. Grał z wieloma gwiazdami amerykańskiej sceny jazzowej oraz z czołowymi artystami polskimi – m.in. z Emilem Kowalskim, Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Jako leader nagrał płytę z kolędami jazzowymi „W Dzień Bożego Narodzenia”, autorski album „Frogsville” oraz „Electri-City”.Przemysław JaroszPerkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi jazzowymi muzykami, nagrywając płyty oraz występując na festiwalach w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosz Organ Trio. Od 2005 r. kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jego najnowsze nagrania to: Maciej Fortuna – „Jazz from Poland”, Lion Vibrations – „Friends”, Krystyna Stańko – „Snik”, Improvision Quartet – „Free Folk Jazz”, Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska – „Alterakcje”.Wojciech StaroniewiczSaksofonista i kompozytor, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (1991), gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt – najnowsze to „Alternations”, „Strange Vacation”, „Tranquillo”. Współpracował z norweską grupą „Loud Jazz Band” i sekstetem Włodzimierza Nahornego. Koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Grał z takimi muzykami, jak Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Adam Cegielski, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie całą czołówką jazzową Trójmiasta.27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
test