wtorek, 15 października 2024 08:11

Forma podania leków przeciwbólowych a szybkość ich działania

Ile czasu mija od podania leku do rozpoczęcia jego działania? To zależy od sposobu podania. Dla większości osób nie ma to istotnego znaczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Wówczas z pomocą przychodzą alternatywne formy podania środków przeciwbólowych.
  • 17.04.2019 09:00
Forma podania leków przeciwbólowych a szybkość ich działania

Podanie doustne

To najpopularniejsza forma przyjęcia środka farmakologicznego. W ten sposób wziąć lek może właściwie każdy. Jedynym problemem pozostaje wybór odpowiedniego leku a właściwie dopasowanie go do rodzaju dolegliwości. Popularne środki przeciwbólowe dostępne są w aptekach bez recepty. Taki produkt możemy kupić nawet w sklepie spożywczym lub na stacji benzynowej. Czas, po jakim zaczyna działać zwykła tabletka, wynosi zwykle około 30 minut. Będzie on jeszcze dłuższy, gdy połkniemy ją bez popijania wodą.

W sprzedaży dostępne są również środki przeciwbólowe o szybszym działaniu. One również mają postać tabletek. Są to kapsułki wypełnione płynem. Tego typu lekiem jest Ibuprom Sprint Caps lub Ibum. Oba leki mają postać kapsułek wypełnionych substancją czynną, która wchłania się natychmiastowo. Czas, po jakim zaczynają działać to 15 – 20 minut.

Podanie pozajelitowe

Chodzi tu o leki podawane dożylnie lub domięśniowo. Ten sposób aplikacji sprawia, że lek zaczyna działać praktycznie natychmiastowo. W ten sposób podaje się leki głównie w szpitalach, ciężko chorym osobom oraz w sytuacjach, gdy liczy się czas lub trwa walka o życie. Za pomocą strzykawki lub kroplówki można podać każdy rodzaj leku, nie tylko środki przeciwbólowe. Jest to także jedyny sposób na uśmierzenie bólu osób przewlekle go odczuwających.

Niestety ten sposób przyjmowania leków wymaga umiejętności wykonania iniekcji, dodatkowych akcesoriów oraz sterylnych warunków. W związku z tym określany jest jako najbardziej kosztowny i wymagający.

Czopki

Ten sposób kojarzony jest z podawaniem leków małym dzieciom. Wskazany również osobom mającym problemy z żołądkiem, jelitami, wymiotującym lub nieprzytomnym. Po aplikacji lek przedostaje się do krwiobiegu poprzez wchłonięcie przez śluzówkę splotów doodbytniczych. Jest to jeden ze sposobów na ochronę wątroby przed działaniem szkodliwych substancji. Dodatkowo cechuje go szybszy czas rozpoczęcia działania niż w przypadku podania doustnego. Leki podane w ten sposób zaczynają działać już po około 15 – 20 minutach.

Wcieranie w skórę

Preparaty przeciwbólowe w postaci maści, żeli i kremów z pewnością znają osoby cierpiące na bóle mięśni i stawów. Używane są również przez chorych, którzy doznali stłuczeń, urazów, złamań lub zwichnięć. Ich zaletą jest fakt szybkiego rozpoczęcia działania. Zwykle ma to miejsce maksymalnie po 10 minutach od posmarowania. Niestety, pomagają jedynie miejscowo. Dzięki temu, że omijają układ trawienny, nie podrażniają żołądka ani jelit. Maści i kremy przeciwbólowe mogą być stosowane przez osoby chorujące na schorzenia przewlekłe, w sposób ciągły. Ich dodatkową zaletą jest długotrwałe, nawet 12-godzinne działanie.

Materiał zewnętrzny


test