wtorek, 15 października 2024 14:21

Nieswoiste zapalenia jelit- co trzeba o nich wiedzieć?

Nieswoiste zapalenie jelit to grupa chorób autoimmunologicznych objawiających się częstymi biegunkami. Niestety nie ma ustalonej przyczyny tych schorzeń, dlatego ich leczenie jest trudne.
  • 19.06.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nieswoiste zapalenia jelit- co trzeba o nich wiedzieć?

Przyczyny nie są do końca poznane.

Do grupy chorób zapalnych jelit należą: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego- Crohna oraz nieokreślone zapalenie okrężnicy. Przyczyny tych chorób nie są do końca poznane, lecz uznaje się, że duże znaczenie mają czynniki genetyczne, zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego oraz czynniki środowiskowe. Do czynników środowiskowych zaliczamy: niewłaściwą dietę, chemię w żywności, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów itp.

Co trzeba wiedzieć o tych chorobach?

Nieswoiste zapalenie jelit najczęściej dotyka osoby między 20 a 40 rokiem życia. Choroba charakteryzuje się zapaleniem błony śluzowej okrężnicy, które prowadzą do rozległych, lecz płytkich owrzodzeń. Typowymi objawami wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są: biegunki, krew utajona w kale, kurczowe lub uciskowe bóle brzucha, nagłe uczucie parcia, utrata wagi, brak apetytu. Krew utajona w kale to krew w stolcu, niewidoczna gołym okiem, potrzebne jest wykonanie testów.

Choroba Leśniowskiego- Crohna może obejmować każdy odcinek układu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłym i postępującym zapaleniem błony śluzowej jelita cienkiego, grubego lub jamy ustnej i przełyku. Zmiany chorobowe mogą obejmować śluzówkę w całości lub częściowo, prowadząc do licznych owrzodzeń, ropni i przetok. Występują bóle prawej części podbrzusza, nudności, wzdęcia, biegunki, wymioty. W tym przypadku częściej może się pojawić czerwona krew w stolcu, zazwyczaj w formie śluzu niż krew utajona w kale.

Chorobom tym mogą towarzyszyć także inne objawy niż jelitowe np. zapalenie błony naczyniowej oka i twardówki, bóle stawów, łysienie, choroby wątroby, zakrzepica i niedokrwistość. Schorzenia te przebiegają w okresach zaostrzeń i remisji, a największym problemem są uporczywe biegunki. Uniemożliwiają one choremu normalne życie, szczególnie dlatego, że osoby chorujące są najczęściej w pełnej aktywności zawodowej.

Leczenie dietą.

Najważniejsze jest, aby złagodzić objawy i doprowadzić do remisji choroby. Aktualnie nie ma skutecznej metody, aby pozbyć się dolegliwości całkowicie. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej diety, która powinna opierać się na gotowanym lub pieczonym chudym mięsie i rybach, owocach, warzywach. Nie powinno się jeść produktów smażonych, pikantnych przypraw, produktów wzdymających, grubych kasz. Zaleca się stosowanie probiotyków.

Materiał zewnętrzny


test