wtorek, 15 października 2024 12:29

Transport towarów gabarytowych – przyczepka czy ciężarówka?

Transport drogowy znany jest od starożytności, wtedy kupcy transportowali swoje towary z wykorzystaniem zwierząt lub po prostu własnych mięśni. Poruszali się po bardzo prymitywnych drogach, zresztą które nie wszędzie docierały. Obecnie cały transport odbywa się za pomocą motoryzacji, co umożliwia w bardzo szybkim czasie przetransportować przeróżne dobra i osoby nie tylko w kraju ale na całym świecie.
  • 29.05.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Transport towarów gabarytowych – przyczepka czy ciężarówka?

Rodzaje pojazdów do transportu towarów

Stosowane są różne rodzaje samochodów do transportu. Towary mniejsze, pudełka czy inne opakowania do 30 kg można przewieźć mniejszym autem lub busem. Cięższe palety powyżej 300 kg, przeważnie transportuje się pojazdami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3, 5 tony. Możemy też do busa podczepić przyczepę jednoosiową.
Auta ciężarowe to te, które posiadają własną skrzynię ładunkową. Można zwiększyć przestrzeń ładunkową, dołączając przyczepę. Dostawa ładunku może być dostarczona do dwóch lokalizacji, bez potrzeby przeładowywania samochodu.
Oprócz tego na drogach poruszają się tak zwane ciągniki siodłowe z naczepami. Naczepa pełni rolę przestrzeni załadunkowej, natomiast ciągnik, czyli podobna ciężarówka jak taka z własną skrzynią, tylko krótsza i przeznaczona jedynie do ciągnięcia naczepy.

Uprawnienia na ciężarówkę

Do poruszania się po drogach w Polsce i poza granicami naszego kraju, potrzebne są stosowne uprawnienia do prowadzenia konkretnego rodzaju pojazdu. Do samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3, 5 tony wystarczy prawo jazdy kategorii B. Natomiast Ciężarówki i auta o łacznej masie całkowitej przekraczającą 3, 5 tony, uprawnia już prawo jazdy kategorii C lub w zależności od tego czy ciągniemy przyczepę czy nie, potrzebujemy jeszcze uprawnienia C+E, czyli ciężarowe + przyczepa.
Żeby posiadać uprawnienia do poruszania się wieloma rodzajami pojazdów, należy odbyć kurs na prawo jazdy i zdać stosowne egzaminy.

Załadunek samochodu nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Wystarczy po prostu ułożyć towar od podłogi do samego sufitu na całej długości przestrzeni ładunkowej. Cięższe towary, palety, czy inne skrzynie, należy umieścić jak najbliżej przodu pojazdu aby odpowiednio rozłożyć ciężar, trzeba również pamiętać, żeby takie ładunki położone były jak najniżej. Auto jest wtedy stabilniejsze.

Obok zwykłego towaru w transporcie drogowym poruszają się również materiały niebezpieczne. Towar ten, jest specyficznym rodzajem ładunku ze względu na swoją zawartość, która jest bardziej lub mniej niebezpieczna. Bardzo łatwo można je odróżnić od zwykłej przesyłki, posiadają odpowiednie oznaczenia informujące o klasie ryzyka. Klasa ryzyka informuje z jakim rodzajem materiału niebezpiecznego ma się doczynienia.
Osoby zajmujące się załadunkiem takich towarów jak również kierowcy, którzy wykonują przewóz materiałów niebezpiecznych adr, powinny przejść odpowiednie szkolenie, zwane szkolenie adr. ADR, to z języka francuskiego L' Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych.
Adr szkolenie wykonuje firma szkoleniowa, która posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania tego typu szkoleń.

Towary niebezpieczne

Towary niebezpieczne dzielą się na klasy, klasa 1- materiały i przedmioty wybuchowe, klasa 2 - gazy, klasa 3 - ciecze łatwopalne, klasa 4. 1 - materiały stałe zapalne, 4. 2 - materiały samozapalne, 4. 3 - materiały niebezpieczne po zetknięciu z wodą, 5. 1 - materiały utleniające, 5. 2 - materiały organiczne, 6. 1 - materiały trujące, 6. 2 - materiały zakaźne, 7 - materiały promieniotwórcze, 8 - materiały żrące, 9 - różne materiały i przedmioty niebezpieczne takie jak suchy lód, czyli CO2 w stanie stałym, oraz baterie.

Materiały niebezpieczne oprócz tego, że dzielą się na różne klasy niebezpieczeństwa, trzeba jeszcze pamiętać, że niektóre klasy nie mogą być przewożone zbyt blisko siebie, lub w ogóle muszą być transportowane osobno, np: klasa 3 i klasa 1 nie może być transportowana obok siebie. Tak samo klasa 3 i 5. 1.
Dlatego osoby, które zajmują się załadunkiem, jak osoby pełniące funkcję kierowcy takiego auta, muszą być przeszkolone z przewozu materiałów niebezpiecznych.

Wiedza o materiałach niebezpiecznych oczywiście to nie wszystko, oprócz tego potrzebny jest jeszcze zdrowy rozsądek, bez którego nie da się bezpiecznie obchodzić z materiałami niebezpiecznymi.

Artykuł powstał przy współpracy z www.salonprzyczep.pl

--- Artykuł sponsorowany ---


test