wtorek, 15 października 2024 08:19

Skręcona kostka – jak sobie z tym poradzić?

Ludzie dopiero budzą się z zimowego snu i we wiosennym ferworze wychodzą na rolki, rower, deskę, niejednokrotnie bez rozgrzewki i bez ostrożności, co sprzyja urazom. Czy przy skręceniu należy od razu iść do lekarza, czy można poradzić sobie samemu?
  • 17.04.2019 09:00
 Skręcona kostka – jak sobie z tym poradzić?

Jak dochodzi do skręcania kostki?

Brak rozgrzewki przed podjęciem aktywnej czynności fizycznej znacznie sprzyja skręceniom, np. skręceniu kostki. Co to właściwie oznacza? Konkretniej, skręcenie kostki to skręcenie stawu skokowego i jest to uraz kończyny dolnej, podczas którego dochodzi do uszkodzenia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego bądź więzadła skrzałkowo-piętowego. Do urazu może dojść w wyniku nadmiernego skręcenia kostki w bok przy nadmiernym obciążeniu stopy opartej na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi stopy. Ból, jaki odczuwamy w trakcie skręcenia jest spowodowany naciągnięciem więzadła, albo też jego zerwaniem. Ból może być spowodowany także uszkodzeniem torebki skokowej.

Jakie są objawy skręcenia kostki?

Skręcenie kostki trudno przeoczyć, bo skutki odczuwamy niemalże od razu. Po skręceniu kostki odczuwalny jest ostry ból, który zwiększa się, jeżeli próbujemy wykonać jakiś ruch skręconą kończyną. Oznacza to tyle, że jeśli będziemy chcieli iść dalej, mając skręconą kostkę, tylko pogorszymy sprawę i kostka będzie bolała bardziej. Zresztą, poruszanie się ze skręconą kostką jest niemalże niemożliwe, ponieważ bardzo trudno jest na niej stanąć. Ponadto, w okolicach skręcenia pojawia się obrzęk i stan zapalny z zaczerwienieniem skóry wokół skręcenia. Jeżeli naderwały się włókna więzadła oraz naczynia krwionośne w wyniku urazu, możliwe, że w miejscu skręcenia pojawi się także krwiak.

Jak leczyć skręcenie?

Skręcenie teoretycznie klasyfikowane jest do lekkiego urazu, choć w rzeczywistości może być bardzo uciążliwe i bolesne. Najlepiej będzie udać się do lekarza, który zbada kostkę i oceni, na jaki poziom klasyfikuje się nasz uraz, bowiem skręcenia klasyfikuje się w trzech poziomach. W pierwszym, najlżejszym poziomie wystarczy obłożyć kostkę zimnymi okładami, unikać chodzenia i zastosować tabletki i maści przeciwbólowe, np. Voltaren czy Traumeel S. Drugi stopień, czyli w przypadku urazu średniego, konieczne może być założenie stabilizatora, zaś w przypadku trzeciego stopnia, kiedy uraz jest już klasyfikowany jako ciężki, gips może okazać się niezbędny. O tym jednak zadecyduje lekarz i najlepiej będzie udać się do niego niezwłocznie, zaraz po tym, jak doznamy urazu.

Materiał zewnętrzny


test