wtorek, 15 października 2024 08:15

Czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwane także ZZSK lub chorobą Bechterewa to podstępna choroba, która w początkowej fazie rozwoju nie daje charakterystycznych oznak, przez co proces leczenia rozpoczyna się relatywnie późno. Jest to jedna z najczęściej występujących przypadłości dotyczących stanów zapalnych stawów. Jakie są objawy i jak przebiega jej leczenie?
  • 17.04.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Etiologia ZZSK

ZZSK ma przewlekły i postępujący charakter, który dotyka stawy, wiązadła kręgosłupa oraz dyski międzykręgowe, w których odkłada się sól wapnia, co prowadzi do stopniowego usztywnienia tych miejsc. Nie do końca wiadomo co powoduje powstawanie choroby Bechterewa. Wśród głównych czynników wyróżnia się antygen HLA-B27, nieprawidłowości w układzie immunologicznym, bakteryjne zakażenie przewodu pokarmowego i układu moczowo - płciowego oraz wszelkie mikrourazy.

Objawy ZZSK

Pierwszym objawem rozwoju choroby Bechterewa jest ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Z czasem pojawia się ostry ból kręgosłupa zlokalizowany w okolicy krzyżowo - biodrowej, który promieniuje w dół pośladków, tylnej części ud oraz kolan. Co więcej, najczęściej uaktywnia się w nocy i nad ranem i wbrew pozorom to nie odpoczynek, ale aktywność fizyczna pozwala na jego zanik. Następnym etapem ZZSK jest poranne usztywnienie kręgosłupa w odcinkach: lędźwiowym, piersiowym oraz szyjnym. Wraz z rozwojem stanu zapalnego dochodzi do kostnienia kolejnych partii ciała (zwłaszcza stawów międzykręgowych oraz stawów żebrowo - kręgowych). Na tym etapie choroby, pacjent chodzi przygarbiony, a jego szyja jest wysunięta do przodu, co wiąże się nie tylko z bólem ale przede wszystkim ograniczonymi możliwościami poruszania głową. Finalnie, choroba dotyka kończyny dolne oraz usztywnia klatkę piersiową, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego i układu oddechowego.

Leczenie choroby Bechterewa

Główny plan leczenia ZZSK oscyluje wokół zmniejszenia nasilania się objawów choroby, pozwalających na normalne, codzienne funkcjonowanie chorego oraz spowolnienia postępu choroby. Wśród najpopularniejszych metod leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa wyróżnia się:
• leczenie farmakologiczne - w początkowym stadium choroby stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak. np. Aspicam Bio, Aglan lub Melobax, które mają za zadanie łagodzić ból i poranną sztywność kręgosłupa oraz hamować stan zapalny. W przypadku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy wdrożyć także środki farmakologiczne osłaniające żołądek i jelita oraz preparaty niwelujące powstawanie napięcia w mięśniach.
• kuracja lekami biologicznymi - ten sposób leczenia ZZSK jest niezwykle kosztowny (ok. 4- 5 tys zł miesięcznie i jest refundowany przez NFZ) i wykorzystuje się go w przypadku, kiedy leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie przyniosło wymiernych rezultatów lub następują fazy zaostrzenia choroby. Leki biologiczne w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną pozwalają na zwiększenie ruchomości kręgosłupa na całym jego odcinku.
• rehabilitacja (kinezyterapia) - odpowiednia rehabilitacja w ZZSK ma za zadanie wspomagać oddychanie oraz wzmacniać i rozciągać mięśnie, co pozwoli spowolnić proces kostnienia i zniwelować stan zapalny.
ZSSK to choroba, która atakuje młodych ludzi między 16 a 30 rokiem życia, najczęściej mężczyzn. Z racji tego, że pierwsze objawy choroby są bardzo częste bagatelizowane mija wiele lat zanim choremu zostanie postawiona odpowiednia diagnoza pozwalająca wdrożyć niezwłocznie leczenie. Dlatego każdy przewlekły ból w kręgosłupie, który utrzymuje się minimum 3 miesiące powinien być niepokojącym sygnałem, którego nie wolno bagatelizować, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Materiał zewnętrzny


test