wtorek, 15 października 2024 08:12

Powikłania niedotlenienia noworodka. W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarski?

Niewydolność oddechowa dotyka noworodków, którym z różnych powodów brakuje tlenu. Ten zespół objawów może nastąpić zarówno przed porodem, jak też w jego trakcie i już po zakończonej akcji porodowej. To poważny stan zagrażający życiu dziecka, gdyż niedotleniony mózg nie może prawidłowo pracować. Konsekwencje mogą objąć ważne układy, w tym oddechowy i krążenia, a także narządy wewnętrzne. Poniżej piszemy o najczęstszych i bardzo niebezpiecznych powikłaniach hipoksji. Nie omieszkamy też wspomnieć o prawie do odszkodowania za niedotlenienie okołoporodowe, które nastąpiło przez błąd lekarza.
  • 08.04.2019 15:00
  • Autor: Materiał zewnętrzny
Powikłania niedotlenienia noworodka. W jaki sposób ubiegać się  o odszkodowanie za błąd lekarski?

Tragiczne następstwa związane z niedotlenieniem noworodka

Zamartwica jest stanem podczas ciąży i przy porodzie, który może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, mózgu, jak również do śmierci. Nie ulega wątpliwości, że niesie ona ze sobą liczne następstwa. Nierzadko obejmują one narządy pełniące ważne funkcje w organizmie człowieka. To między innymi wątroba, płuca, nerki i jelita. Hipoksja może przyczynić się do niewydolności, zapalenia, wywołać zakażenie oraz krwawienie z organów wewnętrznych, a także mieć negatywny wpływ na układy narządowe. Skutki, jakie niesie ze sobą niedotlenienie noworodka to najczęściej problem z pierwszym (i kolejnym) samodzielnym oddechem po porodzie. Dane są szokujące szczególnie dla tych rodziców, którzy spodziewają się dziecka.

Kiedy do hipoksji dojdzie przez błąd w sztuce medycznej...

Zmiany niedotlenieniowe mogą być przejściowe, lecz znacznie częściej mają one poważne konsekwencje. Niektóre z nich występują jako następstwo nieodpowiedniego postępowania personelu medycznego. Przez błąd lekarza, noworodek może urodzić się z mózgowym porażeniem dziecięcym, cierpieć na padaczkę, mieć zaburzenia widzenia lub słuchu. Upośledzenie umysłowe czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej to kolejne ze skutków hipoksji, której w wielu sytuacjach personel mógł zapobiec. Zawsze, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że niedotlenienie noworodka wystąpiło przez nieumiejętne działanie personelu medycznego, warto skonsultować się ze specjalistą z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. On zapozna się z dokumentacją medyczną i oceni, jaka będzie najlepsza droga do uzyskania odszkodowania za błąd lekarski. Razem z profesjonalistą, który dobrze zna prawo medyczne, wywalczenie rekompensaty pieniężnej będzie o wiele prostsze.

--- Materiał partnera ---


test