niedziela, 22 września 2024 12:31
Reklama
Reklama

Matki alarmują: naszym dzieciom zagraża fluoroza!

MALBORK. “Wodociągi” pożyczą na stację uzdatniania, bo włodarze nie wyłożą pieniędzy na poprawę jakości wody. Służby sanitarne od lat mają zastrzeżenia do zawartości związków fluoru i amoniaku. Nadmiar związków fluoru widzą rodzice na zębach swoich pociech.
Matki alarmują: naszym dzieciom zagraża fluoroza!
Matki alarmują: naszym dzieciom cały czas zagraża fluoroza! Kiedy w końcu powstanie stacja uzdatniania wody? Lada dzień dowiemy się, czy “wodociągi” dostaną preferencyjną pożyczkę na ten cel. Jeśli nie, będą musiały zaciągnąć kredyt w banku.

Malborska woda nie jest taka zła, ale służby sanitarne od lat mają zastrzeżenia co do zawartości związków fluoru i amoniaku. Nadmiar związków fluoru widzą rodzice na zębach swoich pociech, bo to one najdotkliwiej odczuwają skutki braku uzdatniania wody. Dlatego zapytaliśmy w magistracie, czy zapadły już ostateczne decyzje w sprawie sposobu finansowania tej inwestycji.  Chcieliśmy także wiedzieć, czy te wydatki zostaną pokryte z budżetu miasta.  Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku samorząd ostatecznie wycofał się z realizacji projektu “Kompleksowe rozwiązanie gospodarki ściekowej na terenie zlewni oczyszczalni ścieków Czerwone Stogi w Malborku”. Nie oznacza to jednak, że przestały istnieć problemy związane np. z jakością wody. W uzasadnieniu do uchwały o rezygnacji ze wspomnianego przedsięwzięcia czytamy, że po wykonaniu inwestycji - która miała być dofinansowana w 46 proc. z europejskiego Funduszu Spójności - prognozy przewidywały dwukrotny wzrost cen wody. “Sytuacja ekonomiczna regionu, duży poziom bezrobocia oraz niskie zarobki powodują, że wzrost cen byłby ciosem dla budżetów wielu gospodarstw domowych.” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały podjętej 28 lutego tego roku przez Radę Miasta Malborka.
Jeśli więc stacja uzdatniania zostałaby sfinansowana w całości z miejskiej kasy, to nie byłoby konieczności aż takiego podnoszenia taryf za wodę. A to dlatego, że zgodnie z ustawą o samorządzie, to na nim ciąży “zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy (...)wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz”. Ponieważ z wody korzysta 100 proc. mieszkańców, nie trzeba byłoby przerzucać na nich ciężaru kosztów budowy stacji, ale wyjąć potrzebną sumę z miejskiej kasy. Tym bardziej, że jak niedawno poinformował nas burmistrz, na kontach Urzędu Miasta znajduje się ok. 30 mln zł. Jeśli z tych środków zbudowana zostałaby stacja, to owszem, płaciliby więcej, ale ten ewentualny wzrost wynikałby co najwyżej z kosztów eksploatacji urządzeń poprawiających jakość wody.
Ponieważ właśnie rozpoczął się proces aktualizacji Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, zapytaliśmy włodarza, czy można się spodziewać, że znajdzie się w nim stacja uzdatniania wody.

Więcej - w najbliższym wydaniu “Gazety Malborskiej”

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test