niedziela, 22 września 2024 10:33
Reklama
Reklama

Druga nitka mostu zwinięta do szafy, ale zbudują nam obwodnicę

MALBORK. Najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie istniejąca przeprawa przez Nogat, bo nikt na razie nie zamierza jej rozbudowywać. Jedyną szansą na rozładowanie korków w mieście jest obwodnica.
Druga nitka mostu zwinięta do szafy, ale zbudują nam obwodnicę
Mocno kręcić nosem nie możemy: jeśli ruch tranzytowy, z którym dzisiaj mamy do czynienia w mieście, zostanie wyprowadzony z Malborka, to na drogach i tak będzie nieco luźniej. A więc i nasze „wąskie gardło”, czyli most łączący centrum z Kałdowem, być może nie będzie tak obciążony w godzinach szczytu, jak obecnie. Ale np. w sezonie turystycznym problem pozostanie, zwłaszcza że włodarze chętnie widzieliby turystów w centrum miasta. Nie tylko dla mieszkańców, ale i dla gości ma powstać deptak na ul. Kościuszki i szereg innych atrakcji, do których jakoś dojechać będzie trzeba. To właśnie dlatego, po rozmowach z gdańskim odziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w poprzedniej kadencji władze zdecydowały się na przygotowanie na własny koszt koncepcji technicznej nowej przeprawy wraz z przebudową odcinka drogi krajowej nr 22. Teraz okazuje się jednak, że mimo wielkiego zainteresowania lokalnej społeczności takim rozwiązaniem, pozostanie ono na razie jedynie na papierze.
- GDDKiA Oddział w Gdańsku zajmuje się przygotowaniem rozwiązania docelowego dla drogi krajowej nr 22 i Malborka, czyli obwodnicy. Jest to jedna z dwóch obwodnic przygotowywanych obecnie przez oddział (drugą jest Kościerzyna). Do realizacji jest planowana na lata 2012-2014 – informuje Piotr Michalski z gdańskiego GDDKiA.
Lepszy rydz, niż nic. Dlatego i zdaniem malborskiego włodarza, powinniśmy być zadowoleni z tego, co będziemy mieli.
- Wiele inwestycji drogowych w województwie pomorskim zostało odłożonych, tym bardziej cieszę się, że obwodnica Malborka ma realne szanse na realizację – uważa Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.

Realne, bo zajmie się nią  Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy generalnym dyrektorze dróg krajowych i autostrad. To właśnie tam  trafiło studium techniczno-ekonomiczno–środowiskowe budowy obwodnicy Malborka. W trakcie jego opracowywania pytano o zdanie m.in. mieszkańców Malborka i okolicznych miejscowości. Jego autorzy mieli wytyczyć dwie alternatywne drogi i tak się stało. Jedna została wyrysowana od północy, druga od południa.
- Decyzja KOPI odnosi się do wariantu przebiegu obwodnicy. Dalej zostaje etap projektowania i, mam nadzieję, realizacji, która ma szanse rozpocząć się w 2010 roku – mówi burmistrz. I dodaje:
- Druga nitka mostu jest sprawą bardziej skomplikowaną. Dyrekcja kładzie bardzo duży nacisk na budowę obwodnic miast. Mimo naszych wysiłków i tego, że budowa drugiej nitki mostu wpisana jest w strategię regionu, tego typu inwestycje są z reguły odkładane, ze względu na priorytet budowy obwodnic.
To samo usłyszeliśmy w gdańskim oddziale GDDKiA.

- Pragnę zauważyć, że tendencją światową jest wyprowadzanie ruchu tranzytowego poza centra miast, co sprzyja zarówno użytkownikom jadącym tranzytem, jak i mieszkańcom, bo wyprowadza poza śródmieście najbardziej uciążliwy ruch ciężki. Z tego względu obwodnica będzie najbardziej racjonalnym rozwiązaniem dla drogi krajowej 22 i miasta Malborka – podkreśla Piotr Michalski.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test