Pod wpływem szoku i presji czasu starsza pani zapakowała swoje oszczędności i wyrzuciła je przez balkon, gdzie czekał przestępca, który natychmiast je zabrał. Po czasie kobieta zorientowała się, że została oszukana, i zgłosiła sprawę na policję. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Malborku.
Apel o ostrożność
Przestępcy coraz częściej wykorzystują metody manipulacji i socjotechniki, by wyłudzać oszczędności, szczególnie od osób starszych. Policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy:
- nie proszą o przekazywanie pieniędzy w żadnej formie;
- nie pytają o posiadane oszczędności ani nie sugerują, że należy je zabezpieczyć;
- nie udzielają informacji o prowadzonych działaniach telefonicznie.
Jeśli ktoś prosi o pieniądze przez telefon lub namawia do ich przekazania, należy zachować szczególną ostrożność.
Jak uchronić się przed oszustwem?
- Ograniczone zaufanie
- Nie ufajmy osobom, które kontaktują się z nami telefonicznie, podając się za policjanta, urzędnika lub inną zaufaną instytucję.
- Potwierdzenie tożsamości
- W przypadku wątpliwości zawsze weryfikujmy dane dzwoniącego, dzwoniąc na oficjalny numer instytucji, z której miałby pochodzić.
- Ostrzegajmy seniorów
- Informujmy naszych bliskich, szczególnie osoby starsze, o metodach oszustów. Przypominajmy im, że nikt nie ma prawa żądać od nich pieniędzy w taki sposób.
- Nie działaj pod presją czasu
- Oszuści często wywierają presję, by nie dać ofierze czasu na zastanowienie. W takich sytuacjach przerwij rozmowę i skonsultuj sprawę z bliskimi lub zaufaną osobą.
- Zgłaszaj podejrzane sytuacje
- Jeśli podejrzewasz próbę oszustwa, natychmiast powiadom policję.
Podsumowanie
Pomysłowość przestępców jest ogromna, ale możemy skutecznie przeciwdziałać ich działaniom poprzez rozwagę, edukację i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dbajmy o naszych seniorów i pamiętajmy, że żadne pieniądze nie są warte ryzyka utraty życiowych oszczędności.
Pamiętaj: Policja nigdy nie prosi o pieniądze!