czwartek, 19 września 2024 10:36
Reklama
Reklama
Reklama

Terytorialsi wspierają ludność dotkniętą powodzią na południu Polski

Od 12 września na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygady OT, w każdej z nich jest około 500 żołnierzy. Również 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej pozostaje w gotowości, by ruszyć z pomoc na tereny dotknięte żywiołem.
Terytorialsi wspierają ludność dotkniętą powodzią na południu Polski

Autor: 7 PBOT

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

W 6 godzinnej gotowości - do użycia pozostaje około 2 tys. żołnierzy Obrony Terytorialnej. Ponadto, podniesiono do 12 godzin alert gotowości WOT dla jednostek województwa podkarpackiego i lubelskiego.


 

Gdzie udzielają wsparcia?

Do tej pory żołnierze WOT uczestniczyli w działaniach umacniających wały. Zaangażowano m.in. 100 żołnierzy w rejonie miasta Głuchołazy, 60 żołnierzy w powiecie nyskim, 40 żołnierzy na rzece Ołobok w Ostrowie Wielkopolskim, 30 żołnierzy w Białej Nyskiej, 100 żołnierzy wspiera napełnianie i układanie worków z pisakiem na rzece Kaczawa w Legnicy, 100 żołnierzy w rejonie miasta Legnica - wsparcie PSP w układaniu worków z piaskiem, włącznie 120 żołnierzy - wsparcie działań w Kłodzku,70 żołnierzy - uzupełnianie worków z piaskiem w miejscowości Paczków.

Żołnierze WOT wspierali również działania ewakuacyjne, m.in. 50 żołnierzy w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego do wykonywania prac ewakuacyjnych i pomocniczych, 40 żołnierzy - ewakuacja lokalnej ludności oraz zabezpieczenie tamy w miejscowości Stronie Śląskie, 30 żołnierzy i 1 x PTS - ewakuacja ludności cywilnej w miejscowości Chomiąża, 15 żołnierzy - ewakuacja domu dziecka w Nysie oraz 10 żołnierzy - ewakuacja ludności w miejscowości Konradowa.

Gotowi do wsparcia ludności na południu polski pozostaje także 120 żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


 

Terytorialsi dysponują łodziami płaskodennymi, pontonowymi i rozpoznawczymi, agregatami prądotwórczymi, spycharko-ładowarką, cysternami na wodę, piłami spalinowymi, pompami wysokiej wydajności, ubraniami ochronnymi do pracy w wodzie, zestawami oświetleniowymi.

Na tę chwilę w rejon klęski żywiołowej skierowano dwóch żołnierzy oraz cysternę z wodą.

Cały ten sprzęt wraz z żołnierzami z 7 PBOT również może trafić na południe Polski, by nieść pomoc ludności dotkniętej powodzią.


 

DWOT

Maciej Szalbierz

7 PBOT

Foto: DWOT



Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test