poniedziałek, 23 września 2024 01:24
Reklama
Reklama

Strażaków powinno być więcej, ale są limity

MALBORK. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Strażacy mają więcej obowiązków i w razie potrzeby mogą zostać wezwani do zdarzeń na terenie całego województwa i wesprzeć np. strażaków w Malborku, których jest mało.
- Mieliśmy siedem jednostek, które są w systemie, a teraz dołączyła do nich jednostka ze Starego Pola - mówi Janusz Leszczewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Malborku. - Przed włączeniem do systemu musieliśmy zawsze brać poprawkę na OSP, że mogą nie wyjechać, a teraz mają taki obowiązek. Jednostka w Starym Polu podpisując porozumienie zwiększa swoją dyspozycyjność, a my jako jednostka państwowa liczymy, że wyjadą, aby nas wesprzeć, a także są w stanie sami zareagować na zdarzenie na terenie swojej gminy. Żeby jednostka została wpisana do systemu musi spełnić wiele kryteriów, m. in. minimalny stan osób oraz posiadać sprzęt. Raz w roku otrzymają wsparcie z budżetu państwa na określone cele np. remont sprzętu, czy remizy.

Strażacy ze Starego Pola mogą wspomóc straż z Malborka, co jest szczególnie ważne, że mamy mało strażaków. W komendzie są zatrudnione 52 osoby, a powinno być 65 osób.
- Ratowników powinno być więcej, ale dostaliśmy limit. W perspektywie ubiegłych lat było więcej ratowników, ale minimalna liczba jest zapewniona. Na wezwanie wyjeżdża siedem osób, na miejscu jest dyspozytor, który gdy jest potrzeba, może zawiadomić jednostkę OSP. Nie jesteśmy osamotnieni na terenie powiatu, są OSP, które możemy zadysponować w razie większego zdarzenia- przekonuje Leszczewski.
* * *
Czy polityka kadrowa nie uderzy w bezpieczeństwo?

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test