W wyniku tych zjawisk ucierpiało wiele drzew. Część z nich została złamana lub wywrócona, a w części złamaniu uległy konary i gałęzie. Wielu mieszkańców dotknął problem, że złamane drzewo spowodowało szkody lub uniemożliwiło korzystanie z nieruchomości.
Przepisy ustawy o ochronie przyrody nakładają na właścicieli nieruchomości, na których rosły złamane drzewa, pewne obowiązki administracyjne. Usunięcie takiego drzewa nie wymaga zezwolenia, ale wymaga uprzedniego powiadomienia Urzędu Miejskiego. Dopiero kiedy pracownik Urzędu potwierdzi, że drzewo stanowi tzw. „złom” lub „wywrot” zgodnie z definicją ustawową i sporządzi z tego protokół, właściciel może sprzątnąć takie drzewo.
Powiadomienie Urzędu przed usunięciem drzewa nie jest konieczne, jeżeli drzewo usuwa straż pożarna lub inne jednostki powołane do prowadzenia akcji ratunkowej. W takich przypadkach do 30 dni od zdarzenia należy przekazać organowi właściwemu do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu z tego terenu informację o terminie, miejscu i przyczynie ich usunięcia oraz liczbie drzew lub powierzchni usuniętych krzewów, a także dokumentację fotograficzną przedstawiającą usunięte drzewo lub krzew.