niedziela, 22 września 2024 23:31
Reklama
Reklama

Rewolucja w zawodówkach

MALBORK. Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje zmiany w szkołach zawodowych, które obejmą uczniów w roku szkolnym 2012/2013.
W ramach konsultacji z dyrektorami szkół zawodowych we wszystkich województwach organizowane są konferencje. Na jednej z nich byli dyrektorzy szkół w Malborku, jednak nie dowiedzieli się niczego ponadto, co jest zamieszczone na stronie ministerstwa.
- Po reformie oświaty zrozumiano, że nie tylko wykształcenie ogólnokształcące jest ważne, ale brakuje rąk do pracy. Oddźwięk jest przede wszystkim ze strony uczelni politechnicznych, którym brakuje studentów- mówi Waldemar Kuliński, dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej.- Konsultacje są po to, żeby można było później powiedzieć, że środowisko akceptuje zmiany, jednak nie znamy żadnych szczegółów, tylko ogólny zarys. Są to dalekosiężne pomysły

Wirtualna lista
Zmiany w szkolnictwie zawodowym są potrzebne, jednak to, co na razie podaje ministerstwo przypomina listę haseł, niż receptę na sprawne przygotowanie uczniów zawodówek do podjęcia w przyszłości pracy w zawodzie, którego się uczą. Wiadomo, że zostanie ograniczona liczba zawodów, a wśród tych, które zostaną będzie możliwość zdobycia wąskiej specjalizacji. W rezultacie uczniowie będą zdawać egzaminy potwierdzające ich umiejętności z danej dziedziny i po każdym zdanym egzaminie otrzymają certyfikat.
- Jest zamysł, żeby grupować zawody i w trakcie nauki, a nie na koniec szkoły, robić egzaminy zewnętrzne. Uczeń ukończy szkołę z kilkoma specjalnościami- dodaje dyrektor CEZ.
Trudno przewidzieć dziś, jakie zawody będą najbardziej poszukiwanymi za dwa lata, gdy rozpocznie się reforma, a co dopiero za pięć lat, kiedy ukończą ją według nowych zasad pierwsi absolwenci. Na próżno szukać listy zawodów, które znikną, bo jeszcze nie ma oficjalnych informacji na ten temat.

Więcej praktyki
Cały cykl kształcenia w szkołach zawodowych ma trwać trzy lata, włącznie z tymi zawodami, w których kształcą się uczniowie w cyklu dwuletnim. Tak jest w przypadku osób, które uczą się w zawodzie sprzedawcy, czy technika małej gastronomii. Za dwa lata uczniowie będą uczyć się o rok dłużej niż ich koledzy, którzy wcześniej rozpoczęli szkołę.
- Koncepcja jest taka, żeby dać im więcej umiejętności praktycznych- dodaje Kuliński.
W ministerialnych planach jest również powołanie centrum kształcenia, które połączy naukę teorii z praktyką.
- Wizją pani minister jest stworzenie centrum, które będą jednocześnie włączać uczniów, którzy nie skończyli gimnazjum i poprzez kursy zawodowe umożliwić im zdobycie jakiś specjalności, żeby w przyszłości mogli spokojnie egzystować. Trzeba poświęcić więcej czasu na część praktyczną, nie zapominając o teorii- przekonuje dyrektor CEZ.

Problem z pracodawcami
Wśród wskazań dla dyrektorów sygnalizuje się, aby do cyklu kształcenia włączyli się lokalni pracodawcy. Być może w większych miastach, gdzie są duże zakłady pracy będzie to możliwe, jednak w naszych warunkach, gdzie przedsiębiorstwa są małe trudno wyobrazić sobie, aby ich właściciele inwestowali swoje środki w szkolenie młodzieży. Szkoda, że przy snuciu ambitnych planów nikt nie pomyślał o mniejszych ośrodkach niż Warszawa i o tych, których ostatecznie dotknie reforma. Szkoda tylko młodzieży, która pewnie rozpocznie cykl kształcenia nie wiedząc co ją czeka, gdy dobiegnie do mety zawodowej edukacji.
- Musimy zaczekać, aż będzie przygotowane rozporządzenie pani minister z dokładną siatką godzin. Mamy trochę ponad dwa lata, żeby się przygotować- kwituje Waldemar Kuliński.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test