niedziela, 22 września 2024 23:22
Reklama
Reklama

Kontrowersyjna nagroda dla burmistrza

MALBORK. Radni przyznali Andrzejowi Rychłowskiemu, burmistrzowi Malborka, specjalną gratyfikację za jego zaangażowanie w sprawy miasta. Wojewoda stwierdził, że nagroda się włodarzowi nie należy.
Kontrowersyjna nagroda dla burmistrza
Już po decyzji samorządowców pojawiły się wątpliwości czy takie dodatkowe wynagrodzenie w ogóle przysługuje burmistrzowi. Uchwale Rady Miasta Malborka bliżej przyjrzał się Roman Zaborowski, wojewoda pomorski, który sprawuje nadzór nad działalnością samorządu. I wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, stwierdzające nieważność grudniowej uchwały.
- W uzasadnieniu prawnicy wojewody wskazali, że szczegółowe regulacje dotyczące wynagrodzenia burmistrza znajdują się w ustawie o pracownikach samorządowych. Zgodnie z art. 36 ust. 6 nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać jedynie pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na podstawie powołania bądź umowy o pracę. Nie przysługuje ona burmistrzowi, który jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru. Zgodnie ze wspomnianą ustawą burmistrzowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne – wyjaśnia Roman Nowak z Biura Prasowego Wojewody Pomorskiego.
- Nie będę się odwoływał się od orzeczenia wojewody w sprawie stwierdzenia nieważności przedmiotowej uchwały Rady Miasta. Podobne sprawy innych samorządów, które odwołały się w podobnych sprawach, ciągną się latami – komentuje decyzję Zaborowskiego Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta Malborka.
To właśnie szef samorządu był inicjatorem przyznania dodatkowego wynagrodzenia burmistrzowi. Teraz Arkadiusz Mroczkowski tłumaczy, że opierał się na opinii prawnej, z której nie wynika, by burmistrz nagrody otrzymać nie mógł w świetle obowiązujących przepisów. Co więcej, zdaniem radcy prawnego radni mieli prawo przyjąć swoją uchwałę, która była podstawą do wypłaty dodatkowej gratyfikacji pieniężnej. Burmistrz ostatecznie jednak musiał ją zwrócić do miejskiej kasy.
- Nagroda dla burmistrza, zgodnie z jego wolą, miała zostać przekazana na cel charytatywny. Wiem do kogo ta kwota miała trafić. Jednak nie uzyskałem od burmistrza zgody, abym publicznie o tym mówił. Zapewniam, że ta osoba bardzo ich potrzebowała – mówi Mroczkowski.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test