niedziela, 22 września 2024 21:25
Reklama
Reklama

Dziadkowie uczennicy wspominają

MALBORK. W Dzień Babci i Dziadka porozmawiałam z moimi Ewą i Józefem Piotrowskimi. Oglądając zdjęcia, powspominaliśmy ich młode lata.
Dziadkowie uczennicy wspominają
Dowiedziałam się o różnych historiach, o których istnieniu nawet bym nie pomyślała.
- Za naszych czasów nie było komputerów, więc biegaliśmy po dworze, bawiąc się w chowanego, pikuta i berka. Niektórzy sąsiedzi wyklinali nas, a nawet gonili z lachą- wspomina dziadek.
    
Poprosiłam, aby opowiedzieli mi o swoich babciach i dziadkach.
- Trzymali mocną dyscyplinę. Moją ulubioną rozrywką z dziadkiem było karmienie kur i kaczek. Pod choinkę zazwyczaj dostawaliśmy od nich landrynki, a czekolada to był rarytas.
Pamiętam, że jak miałem osiem lat, dostałem na urodziny drewniane klocki, z których układało się zwierzęta- zdradził mi dziadek. Babcia za to miała co innego do powiedzenia.
- Moja była ciepłą i wesołą osobą. Lubiła kiedy przychodzili do niej wnuki. Dziadek chodził z nami na spacery po łąkach.

Zdradzili też, co dawali swoim dziadkom w ich święto.
- Ja dawałam im w ten szczególny dzień cięte kwiaty, a twój dziadek dawał laurki robione własnoręcznie.

Babcia Ewa i dziadek Józef pamiętają też, co czuli, kiedy dowiedzieli się, że zostali dziadkami
- Byłem na nocnej zmianie, kiedy wróciłem dowiedziałem się, że mam wnuka.
- Byliśmy w szoku, a zarazem szczęśliwi- mówią zgodnie.
- Twoja druga babcia mówiła, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci. To prawda- powiedziała.
 
Mają też wspomnienia związane ze swoimi wnukami.
- Dużo jest historii, a zwłaszcza z tym najstarszym. Grzesiu kiedy miał kilka lat strasznie psocił. Raz został na chwilę sam w domu. Jak wróciliśmy przybiegł uradowany i krzyknął:
„Babciu wyprasowałem ci ten duży ładny dywan”. Zrobił w nim wielką dziurę.
Innym razem podpalił śmietnik na dworze. Pamiętam jeszcze jak raz z zimę przewiązał do sanek psa- bernardyna i wyszedł z nim na pole. Nie mógł dojść do siebie przez trzy godziny- śmieje się babcia.
- Ja nigdy nie zapomnę jak zerwał nam cicho w sypialni całą tapetę. Jednak jego najdroższą ofiarą został nowy, potem zwalony z półki telewizor. Czas jednak szybko zleciał. Dziś jest już dorosłym mężczyzną i przyszłym oficerem. Jesteśmy z niego bardzo dumni, chociaż tak jak i z reszty wnuków.
Aleksandra Warachewicz, „Uczennica na 5 i 6” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test