Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 07:47
Reklama
Reklama

W Gdańsku odsłonięto tablicę pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. BIOGRAM PREZYDENTA RP !

12 lutego 2024 r. w siedzibie gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, z inicjatywy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, odsłonięto tablicę pamiątkową śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W Gdańsku odsłonięto tablicę pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. BIOGRAM PREZYDENTA RP !

Autor: IPN O. Gdańsk

– Pielęgnowanie pamięci o obywatelach, którzy dążą do niepodległego bytu państwa polskiego, którzy walczą o godność ludzką i wolność, stało się jednym z fundamentów powołania Instytutu Pamięci Narodowej – mówił prezes IPN.


 

Dr Karol Nawrocki zaznaczył, jak ważną rolę odegrał śp. Lech Kaczyński w opozycji antykomunistycznej. Przybliżył także jego działania na rzecz RP w latach, gdy służył ojczyźnie jako prezydent Warszawy, a następnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.


 

– Niech żyje wolna i niepodległa Polska, dla której żył i której służył i dla której zginął śp. profesor Lech Kaczyński – podsumował prezes Instytutu.


 

W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. przedstawiciel prezydenta RP Piotr Karczewski, córka śp. Lecha Kaczyńskiego – Marta Kaczyńska-Zielińska, posłowie i senatorowie na Sejm RP oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego. Podczas uroczystości obecny był również premier RP, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.


 

– Ta tablica, która oddaje i podtrzymuje pamięć o nim [Lechu Kaczyńskim] jest tak ważna, szczególnie w tym mieście, w którym spędził wiele lat swojego życia, w którym działał – mówił Jarosław Kaczyński. - I w mieście, które stało się stolicą „Solidarności” – rewolucji solidarnościowej. Miejscem, z którego organizowano największy ruch społeczny w dziejach świata.


 

* * *


 

Związki Lecha Kaczyńskiego z Gdańskiem są powszechnie znane. To studia i obrona doktoratu na Uniwersytecie Gdańskim, ale przede wszystkim działalność w opozycji antykomunistycznej. Jako doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., był autorem części porozumienia gdańskiego, dotyczącej prawa pracy. Współtworzył także zapisy statutu „Solidarności”. Od 1981 r. pełnił funkcję delegata gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Podczas stanu wojennego był internowany w Strzebielinku (grudzień 1981 – październik 1982). W 1985 r. wszedł w skład regionalnej Rady Pomocy Więźniom Politycznym w Gdańsku. Razem z bratem Jarosławem był doradcą podczas strajków w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej.


Lech Kaczyński wspierał Instytut Pamięci Narodowej w jego działalności, w 2017 r. otrzymał pośmiertnie nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej za aktywne działanie w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989.


Tekst i fot. IPN O. Gdańsk


 

Biogram Lecha Kaczyńskiego 

Lech Kaczyński – ur. 18 czerwca 1949 r. w Warszawie. Ukończył XXXIX Liceum Ogólnokształcące, a następnie studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu dyplomu w 1971 r. zamieszkał w Sopocie i tam rozpoczął pracę w Zakładzie (potem Katedrze) Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji nowo utworzonego Uniwersytetu Gdańskiego.


Po protestach robotniczych w czerwcu 1976 r. i powstaniu w Warszawie Komitetu Obrony Robotników zaangażował się w pomoc osobom represjonowanym i ich rodzinom. Do połowy 1977 r. zbierał dla nich pieniądze wśród trójmiejskich przyjaciół i znajomych, przekazywał je do Warszawy matce Jadwidze, a ona dalej Janowi Józefowi Lipskiemu.


Jesienią 1977 r., kiedy za pośrednictwem Janusza i Róży Brzozowskich poznał Bogdana Borusewicza, włączył się w działalność Biura Interwencyjnego KOR. Na terenie Trójmiasta, Elbląga i innych miejscowości na północy kraju jeździł do osób pokrzywdzonych przez system PRL ‒ spisywał raporty, udzielał porad z zakresu prawa pracy, doręczał pomoc finansową. Z Warszawy, dzięki kontaktowi z bratem Jarosławem, przywoził do Gdańska m.in. korowskiego „Robotnika”. W tym czasie gdańska Służba Bezpieczeństwa wpadła na jego trop. Od czerwca 1978 r. był rozpracowywany przez Wydział III-1 KW MO w Gdańsku w ramach SOS (wkrótce przemianowanej na SOR) o kryptonimie „Radca”. Inwigilacja trwała nieprzerwanie (od 1986 r. w ramach SOS/SOR „Kacper”) do sierpnia 1989 r.


Z początku przeciwny idei powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, utworzonych w kwietniu 1978 r., po pewnym czasie włączył się w ich działalność. Robił to, na czym najlepiej się znał, tj. prowadził dla robotników wykłady z zakresu prawa pracy, przydatne w codziennych relacjach z przełożonymi i w razie represji ze strony SB. Kolportował także wśród nich podziemne pisma: „Robotnika” i „Biuletyn Informacyjny KSS KOR”. Przygotowywał zażalenia do Terenowej Komisji Odwoławczej ds. Pracy przy Prezydencie Miasta Gdańska w sprawach działaczy WZZ zwolnionych z pracy z powodów politycznych oraz skargi do prokuratury w Gdańsku, m.in. w obronie represjonowanej Anny Walentynowicz. Z czasem znacznie ograniczył swoje zaangażowanie, obawiając się, że z jego powodu nie obroni złożonego na uczelni doktoratu. Ostatecznie pracę doktorską zatytułowaną Zakres swobody stron w zakresie kształtowania treści stosunku pracy obronił w lutym 1980 r. na Wydziale Prawa i Administracji UG.


22 sierpnia 1980 r. wszedł do strajkującej Stoczni Gdańskiej. Doradzał Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w negocjacjach z Komisją Rządową kierowaną przez wicepremiera Mieczysława Jagielskiego.


Po podpisaniu Porozumień Gdańskich był jednym z ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Wkrótce potem przez kilka tygodni września 1980 r. stał się etatowym pracownikiem MKZ – szefem Biura Interwencji. Jako jeden z niewielu członków gdańskiego MKZ rozumiał istotę sporu wokół formuły NSZZ (ogólnopolska czy branżowa) i popierał projekt Karola Modzelewskiego dotyczący utworzenia jednej ogólnokrajowej struktury związku. Po ukonstytuowaniu się NSZZ przygotowywał projekt ordynacji wyborczej do związkowych organizacji zakładowych i na zjazd regionalny. W tym czasie kierował Zespołem Analiz Bieżących przy MKZ w Gdańsku. W listopadzie 1980 r. był doradcą strajkujących pracowników kultury, oświaty i zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.


Od kwietnia 1981 r. kierownik Regionalnego Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych przy MKZ. Zrezygnował z pełnienia tej funkcji pod koniec sierpnia, w przededniu rozpoczęcia obrad I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Był jednym z 53 delegatów z regionu gdańskiego. Wcześniej, w lipcu 1981 r., jako przedstawiciel Komisji Zakładowej Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczył w I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Wybrany do Zarządu Regionu Gdańskiego i na zjazd krajowy.


W czasie I KZD przewodniczył pracom Zespołu XI Komisji Statutowej, która miała określić stosunek NSZZ do władz państwowych i PZPR. Kandydował do Komisji Krajowej, ale w szóstej turze głosowań przegrał z Bogdanem Lisem.


Po ogłoszeniu stanu wojennego internowany w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku. Wyszedł na wolność w październiku 1982 r. Wrócił do działalności opozycyjnej. Do 1988 r. był jednym z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy; uczestniczył w spotkaniach podziemnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej i ustaleniach Regionalnej Komisji Koordynacyjnej Gdańsk. W latach 1987–1989 w Sekretariacie Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W maju 1988 r. doradca (m.in. razem z bratem Jarosławem i Bogdanem Borusewiczem) Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a w sierpniu tego roku Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, utworzonego na wzór MKS z 1980 r.


W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu, m.in. w zespole ds. pluralizmu związkowego. Od kwietnia tego roku członek Prezydium KKW „S”. Od czerwca 1989 r. senator I kadencji Senatu RP (kandydował z listy gdańskiej Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”). Po wyborze Lecha Wałęsy na urząd prezydenta RP zastępował go na stanowisku szefa NSZZ „Solidarność”. Od marca do października 1991 r. minister stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 1992‒1995 prezes Najwyższej Izby Kontroli.


W 1990 r. habilitował się na Wydziale Prawa i Administracji UG. W 1996 r. wrócił do Gdańska. W latach 1996–1999 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego Wydziału Prawa i Administracji UG, a następnie na UKSW.


W latach 2000‒2001 minister sprawiedliwości.


Jako prezydent m.st. Warszawy (2002‒2005) aktywnie angażował się w realizację projektu utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, które uroczyście otworzył w lipcu 2004 r.


W latach 2005–2010 prezydent RP.


31 sierpnia 2006 r. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczył odznaczenia państwowe 76 działaczom opozycji demokratycznej, wśród których znalazło się wielu jego dawnych kolegów.


Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


 

dr Arkadiusz Kazański/IPN O. Gdańsk



Podziel się
Oceń

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza w styczniu na koncerty symfoniczne i wydarzenia Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.01.2025 Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w styczniuSala Koncertowa1/01/2025, środa, godz. 17:00Bilety w cenie: 106,50-218 złWielka Gala Sylwestrowa FilharmoniiWystąpią:Orkiestra PFB  George Tchitchinadze – dyrygentAleksandra Kubas-Kruk – sopranMałgorzata Walewska – mezzosopranTomasz Kuk – tenorAndrzej Dobber – barytonProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:Część IGiuseppe Verdi – Uwertura do opery Nieszpory sycylijskieGiacomo Puccini – Aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery ToscaGaetano Donizetti – Aria Noriny z opery Don PasqualeFrancesco Cilea – Aria Principessy Acerba Voluttà z opery Adriana LecouvreurUmberto Giordano – Aria Carlo Gerarda Nemico della patria z opery Andrea ChénierGiacomo Puccini – Aria Lauretty O, mio babbino caro z opery Gianni SchicchiErmanno Wolf-Ferrari – Uwertura z intermezza Il segreto di SusannaGiuseppe Verdi – Kwartet z opery RigolettoPrzerwa [20']Część IIGeorges Bizet – Uwertura do opery CarmenHabanera z opery CarmenAria don José La fleur que tu… z opery CarmenKuplety Escamillo Votre toast z opery CarmenLéo Delibes – Pieśń hiszpańska Dziewczęta z KadyksuStanisław Moniuszko – Aria Rokiczany z opery RokiczanaRuggero Leoncavallo – Pieśń MattinataGiacomo Puccini – Aria Calafa Nessun dorma z opery TurandotJerry Bock – Duet Sunrise, sunset z musicalu Skrzypek na dachuGiuseppe Verdi – Libiamo z opery TraviataCzas trwania koncertu: ok. 120 min.Koncerty sylwestrowe na Ołowiance z lżejszym repertuarem to wieloletnia tradycja. W tym roku zapraszamy do świata opery na koncert pod nazwą Wielka Gala Sylwestrowa Filharmonii. Orkiestra PFB pod batutą swojego szefa George’a Tchitchinadze z udziałem wybitnych śpiewaków operowych wykona fragmenty takich oper jak Carmen Georgesa Bizeta (w tym słynną Habanerę), Traviata Giuseppe Verdiego (usłyszymy arię toastową Libiamo ne' lieti calici), czy Turandot Giacoma Pucciniego (Aria Calafa Nessun dorma). Zabrzmią m.in. takie perełki jak aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery Tosca czy aria Lauretty O, mio babbino caro z opery Gianni Schicchi Pucciniego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny--Sala Koncertowa04/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-111,50 złI Bal Gdański – Tango showWystąpi:Guillermo Rozenthuler – śpiewCuarteto Re!TangoPaweł A. Nowak – bandoneonŁukasz Perucki – skrzypcePaweł Zawada – fortepian, aranżacjeMaciej Sadowski – kontrabasDilara Ogretmen, Tymoteusz Ley – taniecARC Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Łukasza PeruckiegoProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:wspaniałe tanga z różnych stron świataCzas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Standard Acoustic.Tango to ekspresyjna muzyka, bezpruderyjna poezja, barwne stroje i wreszcie hipnotyzująca siła tańca. Przed nami doskonałe, stylowe aranżacje.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny I Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny--Sala Koncertowa10/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 33-131,50 złKoncert symfoniczny – Swing, swing, swingWystąpi:Orkiestra PFB Sławomir Chrzanowski – dyrygentGary Guthman Quartet w składzie:Gary Guthman – trąbka, fulgelhornFilip Wojciechowski – fortepianPaweł Pańta – kontrabas, gitara basowaCezary Konrad – perkusjaProwadzenie: Krzysztof Dąbrowski W programie m.in.:Ziggy Elman – And the Angels SingDuke Ellington – It Don’t Mean a Thing (If it Ain’t Got That Swing)Louis Prima – Sing, Sing, SingConsuelo Velázquez – Besame MuchoJohnny Mercer – Blues in the NightCzas trwania koncertu: ok. 120 min.Zapraszamy do krainy swingu, bluesa i jazzu, w których Gary Guthman Quartet czuje się jak ryba w wodzie. Największe standardy swingu w wykonaniu symfonicznym z udziałem Orkiestry PFB pod batuta Sławomira Chrzanowskiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa 11/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-131,5 złII Bal Gdański – Wieczór Bałkański  Wystąpi:Zespół Czarnina:Nina Kodorska – śpiew, instrumenty perkusyjnePatryk Walczak – akordeonOliwier Andruszczenko – klarnet, saksofonHipolit Woźniak – gitarai goście:Konstanty Szemraj – gitara akustyczna, mandolina, buzukiMarta Maślanka – cymbały, instrumenty perkusyjneProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:muzyka bałkańska i orientalnaInspiracje czerpane z etnicznych brzmień szeroko pojętego orientu, a więc tradycyjne melodie romskie, rumuńskie, bałkańskie i bliskowschodnie. Muzyczna wędrówka, która rozpocznie się w Indiach, a toczyć się będzie przez przeróżne inne kraje.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Rarytas Live Band.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny II Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała12/01/2025, niedziela, godz. 10:00 (dla dzieci 4-6 lat) i 11:30 (dla dzieci 7-10 lat)Bilety w cenie: 19-48 zł Kultura z muzyką za pan brat – Dobre stroje i nastrojeProwadzący:Dorota Połom – aktorka, animatorkaBożena Golanowska-Kapczyńska – dziennikarka, edukatorkaPiotr Kapczyński – muzykCzy wiecie, jak ważne jest dobranie stroju odpowiednio do okoliczności? Dobrym ubiorem można okazać komuś szacunek, a niestosownym – nawet go obrazić. Wspólnie dobierzemy stroje do różnych miejsc i sytuacji. Poznacie różnicę pomiędzy nieoficjalną okazją a wyjściem do teatru czy filharmonii. Odróżnimy styl codzienny od eleganckiego dzięki różnym melodiom. A na zakończenie przygotujemy mały pokaz mody przy muzyce.Czas trwania: ok. 40 min.Kultura z muzyką za pan bratNie od dziś wiadomo, że kultura z muzyką idą w parze. Warto krzewić w dzieciach małych i dużych szeroko rozumianą kulturę, czyli zasady dobrego zachowania, aby wszystkim nam żyło się milej i lepiej. Znakomicie pomaga w tym muzyka, ponieważ każda wyśpiewana i wytańczona wiedza zostaje w nas na dłużej, a nierzadko nawet na całe życie. Wspólnie wyśpiewamy i wytańczymy więc kulturę na co dzień, stosowny ubiór oraz zasady panujące w restauracji, teatrze czy filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa13/01/2025, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 28 złKoncert edukacyjny – Bum! Trach! Bęc! – bliskie spotkania z rytmemWystąpią:Aleksandra Kurnyta – instrumenty perkusyjneAnton Shynkarenka – instrumenty perkusyjneArkadiusz Skotnicki – instrumenty perkusyjneTomasz Skrętkowski – instrumenty perkusyjneMateusz Wiczyński – instrumenty perkusyjneCzy wiecie, jak ważny w muzyce jest rytm? A może jesteście ciekawi, jak wiele różnych instrumentów kryje Filharmonia w swoich zakamarkach? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą niestrudzeni perkusiści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Odkryją przed Wami fascynujący świat instrumentów perkusyjnych. Rozpoczną od tajemniczych, afrykańskich melodii prosto z Ghany, a następnie czekają Was gorące, latynoamerykańskie rytmy, argentyńskie tanga, a także angielskie walce i muzyka rozrywkowa. Nie zabraknie gratki dla prawdziwych melomanów – wielkich skarbów muzyki symfonicznej.Wiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 14/01/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Twoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa17/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Muzyczna podróż po epokachWystąpią:Orkiestra PFBNika Nikvashvili – fortepian, kierownictwo artystyczneIano Tamar – sopranProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie: Nika Nikvashvili – OvertureAntonio Vivaldi – Sposa son disprezzata Franz Shubert – Ave MariaRobert Schumann – Ich grolle nichtGiuseppe Verdi – aria Mercè, dilette amiche z opery Nieszpory sycylijskieFryderyk Chopin – PreludeGiacomo Puccini– Intermezzo z opery Manon LescautGiacomo Puccini – aria O mio babbino caro z opery Gianni SchicchiGiacomo Puccini – aria Vissi d'arte z opery ToscaGabriel Fauré – Après un rêveFrancesco Cilea – aria Io son l'umile ancella z opery Adriana LecouvreurCharlie Chaplin – SmileEnnio Moricone – Cinema paradisoVaja Azarashvili – Sacekvao moedanzeSilent NightNika Nikvashvili – Khorumipatriaracha Ilia 2 – Ave Maria Program koncertu to istny kalejdoskop muzyczny w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Usłyszą Państwo najwspanialsze arie od baroku do muzyki XX wieku, m.in. słynne Ave Maria F. Schuberta, arie z oper Tosca, Adriana Lecouvreur czy Nieszpory sycylijskie. A także popularne utwory muzyki filmowej takie jak Smile C. Chaplina czy słynny temat z Cimena paradiso E. Morricone.Czas trwania koncertu: ok. 100 min.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa18/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 70-151,50 złIII Bal Gdański – Wieczór z Grupą MoCartaWystąpią:Grupa MoCarta:Filip Jaślar – I skrzypceMichał Sikorski – II skrzypcePaweł Kowaluk – altówkaBolek Błaszczyk – wiolonczelaProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:skecze Grupy MoCartaNajważniejsze i najlepsze utwory zespołu i najstarsze archiwalia, a także liczne anegdoty z artystycznego życia oraz garść najnowszych dzieł. Muzycy Grupy MoCarta udowodnią, że podobnie jak legendarne instrumenty, z wiekiem stają się coraz lepsi.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Rarytas Live Band.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny III Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna19/01/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 16-33 złKlasyka na OłowianceWystąpią:Hornet Quartet w składzie:Michał Szczerba – waltorniaGabriel Czopka – waltorniaŁukasz Łacny – waltorniaPiotr Kowalski – waltorniaDominika Glapiak – prowadzenie, kierownictwo artystyczneW programie m.in.:Leonard Bernstein – West Side Story (wybrane fragmenty)Eugene Bozza – Suita na 4 rogiCzas trwania koncertu: ok. 70’Zanim ojciec kwartetu smyczkowego Joseph Haydn ustanowił zestawienie czterech instrumentów smyczkowych swego rodzaju kanonem wykonawczym, istniały już kompozycje na taki skład. Muzyka XVII wieku jest ich pełna. Nie można zatem mówić, iż mistrz Haydn kwartet wynalazł. On go niejako uczynił. Nadając równorzędne znaczenie wszystkim czterem aktorom muzycznego dzieła, sprowadzając ich do wspólnego mianownika, pozostawiając autonomicznymi zarazem – to wciąż niewystarczające słowa dla opisania tej nieśmiertelnej materii. Kwartetu zazdrościły smyczkom instrumenty wszelkiej maści. Powoływanie tego typu kolektywów złożonych z innych instrumentów nie było niczym dziwnym. Kwartet waltorniowy – to przykład niebywale udanego połączenia instrumentów homogenicznych. Instrumentów o niezmiernie zbliżonej barwie, lecz takich, które najczęściej słyszymy w roli orkiestrowych solistów w tłumie. W wykonaniu Hornet Quartet usłyszymy między innymi: L. Bernsteina - The West Side Story - wybór ustępów ze znakomitej suity orkiestrowej czy Suitę E. Bozzy w oryginale skomponowaną właśnie na cztery waltornie. W jaki sposób ideę muzykowania kameralnego realizują artyści znający na wylot specyfikę instrumentu każdego ze swoich muzycznych partnerów? Jak osiągnąć jednolite brzmienie, przy zachowaniu przejrzystości zamierzonej przez kompozytora faktury muzycznej? Zapraszamy do świata kwartetu – widzianego w ciekawym, nietuzinkowym odbiciu prezentowanym przez muzyków Hornet Quartet.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna21/01/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Astor PiazzollaKarnawał w rytmie argentyńskiego tangaWystąpią:Maciej Kacprzak – akordeonMałgorzata Remiszewska – bandoneonAgnieszka Waśniewska – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie:muzyka Astora PiazzolliAstor Piazzolla to kompozytor tanga argentyńskiego, bandoneonista i aranżer. Jego dzieła przeniosły tradycyjne tango w nowy świat stylu zwanego nuevo tango, łącząc elementy jazzu i muzyki klasycznej. Jako wirtuoz instrumentu zwanego bandoneonem, regularnie wykonywał własne kompozycje z różnymi zespołami. Pewien amerykański krytyk opisał Piazzollę jako najwybitniejszego na świecie kompozytora muzyki tango. By się o tym przekonać, wybierzcie się z nami w podróż do słonecznej i roztańczonej Argentyny.Wiek: 10-14 latCzas trwania: ok. 50 min.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa24/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 28-90 złKoncert symfoniczny – Robert Kwiatkowski / Piotr PawlakWystąpią:Orkiestra PFBRobert Kwiatkowski – dyrygent, skrzypcePiotr Pawlak – fortepianProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll [37’]Przerwa [20']Robert Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 [30’]Czas trwania koncertu: ok. 100 min.Koncertmistrz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ponownie wystąpi w podwójnej roli – skrzypka-solisty i dyrygenta. W pierwszej części koncertu towarzyszyć mu będzie znakomity gdański pianista Piotr Pawlak.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa25/01/2025, sobota, godz. 19:00Bilety w cenie: 60-141,50 złIV Bal Gdański – Najpiękniejsza muzyka filmowaWystąpią:Orkiestra AmbertoErnst van Tiel – dyrygentNatalia Walewska – skrzypceProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:perełki światowej i polskiej kinematografii Usłyszymy znane tematy z filmów Mission: Impossible, Avengers czy Piraci z Karaibów. Odpowiedni nastrój stworzą wzruszające melodie z Nocy i Dni, Misji, Listy Schindlera i Cinema Paradiso. Znakomita okazja, aby sięgnąć pamięcią do ulubionych scen, jak choćby szalony taniec z Greka Zorby czy zmysłowe tango z Zapachu kobiety.Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez Standard Acoustic.-Przy zakupie biletów na co najmniej trzy Koncerty Karnawałowe – Bale Gdańskie cena karnetowa wynosi 75 zł za osobę na jedno wydarzenie (z wyłączeniem sektora A1). Szczegóły w kasie biletowej PFB, ul. Ołowianka 1, tel.: 58 320 62 62.Uwaga! Osoby uczestniczące w Koncercie Karnawałowym zapraszamy na taneczny IV Bal Gdański we foyer przy muzyce na żywo, który odbędzie się zaraz po wydarzeniu. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z wyjątkowej oferty firmy BanGlob.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa 26/01/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 27-70 złKoncert familijny – Kolorowy karnawał w RioWystąpią:Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne, scenariusz i prowadzenie koncertuBartłomiej Sutt – instrumenty perkusyjneGdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses MusicalesW programie:muzyka perkusyjna z różnych stron świataGdzie karnawał, tam i samba! Ale czy tylko? Zimowe bale, maskarady i zabawy napotkamy niemal na całym świecie, a noworocznym tańcom zawsze towarzyszą różnorakie perkusjonalia. Zabierzemy Was do krainy rytmu, gdzie zobaczycie i usłyszycie instrumenty perkusyjne w rozmaitych konfiguracjach, rodem z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji, ale i dużo bliższych nam zakątków Europy. A na zakończenie wszyscy wspólnie wykonamy brazylijską sambę.Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 28/01/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Twoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas i wspólnie pobawmy się muzyką. Tym, co wyróżnia nasze zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.Zajęcia prowadzi certyfikowany trener Pomelody – Dorota Pawlus. Na co dzień mama ośmioletniej Julki i flecistka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jej pasją jest rozwój muzyczny i językowy dzieci. Pełni funkcję dyrektora w Centrum Edukacyjno-Artystycznym EduArt&Fun.-Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny-Sala Koncertowa21/01/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 27-100 zł Koncert symfoniczny – Valeriy SokolovWystąpią:Orkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentValeriy Sokolov – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Béla Bartók – II Koncert skrzypcowy BB 117 [36’]Przerwa [20']Jean Sibelius – Suita Lemminkäinen op. 22 [50’]Świetny ukraiński skrzypek, który próbkę swojego nieprzeciętnego talentu dał we wrześniu bieżącego roku podczas koncertu kameralnego, tym razem sięgnie po jeden z najtrudniejszych utworów w literaturze skrzypcowej – II Koncert skrzypcowy Béli Bartóka. Z kolei prezentowana w drugiej części koncertu Suita Lemminkäinen to właściwie sekwencja czterech poematów tonowych na orkiestrę pt. Cztery legendy z Kalevali. Kompozytor początkowo myślał o nich jako o operze Veneen luominen („Budowa łodzi”) w mitologicznej scenerii, jednak zrezygnował z tego pomysłu, pozostawiając suitę, którą usłyszymy na Ołowiance.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego         --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku: Ruch Muzyczny  Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza w styczniu na koncerty symfoniczne i wydarzenia
18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul.Wwyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]18.02 - 02.03 2025 - Wystawa pająków i skorpionów - Tczew
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
test