Związki Lecha Kaczyńskiego z Gdańskiem są powszechnie znane. To studia i obrona doktoratu na Uniwersytecie Gdańskim, ale przede wszystkim działalność w opozycji antykomunistycznej. Jako doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., był autorem części porozumienia gdańskiego, dotyczącej prawa pracy. Współtworzył także zapisy statutu „Solidarności”.
Od 1981 r. pełnił funkcję delegata gdańskiego NSZZ Solidarność. Podczas stanu wojennego był internowany w Strzebielinku (grudzień 1981 – październik 1982). W 1985 r. wszedł w skład regionalnej Rady Pomocy Więźniom Politycznym w Gdańsku. Razem z bratem Jarosławem był doradcą podczas strajków w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej. Szczegółowy biogram został dołączony do komunikatu.
Lech Kaczyński wspierał Instytut Pamięci Narodowej w jego działalności, w 2017 r. otrzymał pośmiertnie nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej za aktywne działanie w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989.
Program uroczystości:
12.02.2024r. – siedziba Oddziału IPN w Gdańsku, al. Grunwaldzka 216
14.30 - uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z udziałem Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego
Prezentacja archiwaliów dotyczących śp. Lecha Kaczyńskiego w Archiwum IPN w Gdańsku
12.02.2024r. - Sala BHP w Gdańsku
Dyskusja wokół postaci śp. Lecha Kaczyńskiego z udziałem dr hab. Sławomira Cenckiewicza i dr. Adama Chmieleckiego. Prowadzenie red. Rafał Dudkiewicz