niedziela, 22 września 2024 21:17
Reklama
Reklama

Rekordowa liczba bezdomnych psów trafiła do przytuliska

MALBORK/TCZEW. Na przełomie roku tymczasowe kojce do przetrzymywania psów, stojące na terenie ZGKiM, były przepełnione. Dzieje się czasem i tak, że właściciele przyjeżdżają z psami bezpośrednio do ZGKiM, twierdząc, że zwierzę znaleźli, domagając się jego przyjęcia.
Rekordowa liczba bezdomnych psów trafiła do przytuliska
Współpraca Malborka z tczewskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt weszła w drugi rok funkcjonowania. Według malborskich urzędników układa się bardzo dobrze.

Na przełomie roku, gdy tymczasowe kojce do przetrzymywania psów,  stojące na terenie ZGKiM, były przepełnione, zapytaliśmy w tczewskim schronisku, jak układa się współpraca z Malborkiem. Magistrat zapewniał, że poprawnie, ale w sytuacji, gdy w malborskich kojcach był tłok, zaczęliśmy podejrzewać, że może nie jest tak różowo?
- Umowę z miastem Malbork podpisaliśmy na 35 psiaków w roku 2009. Przyjęliśmy 40, więc o 5 więcej, ale jeszcze nawet nie wiemy, czy miasto nam dopłaci za te dodatkowe psiaki – powiedziała nam Joanna Sobaszkiewicz, kierownik schroniska. - Jak wszystkie schroniska w Polsce, również i nasze jest przepełnione, a w okolicy świąt trafia do nas dwa razy więcej psów, więc nawet mimo najszczerszych chęci, nie damy rady przyjąć już więcej nadprogramowych psiaków. Tym bardziej, że miasto Malbork nie dostawiło obiecanych dodatkowych kojców dla waszych psiaków – tłumaczyła szefowa przytuliska.
W przepełnieniu w naszych tymczasowych budach nie było zatem niczego szczególnego, ale informacja o dodatkowych “mieszkaniach” dla malborskich zwierzaków, które nie dojechały na czas, jest niepokojąca. Poprosiliśmy gospodarza miasta o wyjaśnienie, jak się sprawy mają: czy miasto dopłaca w sytuacji, gdy więcej psów trafia do tczewskiego schroniska, niż jest to w umowie, i z jakiego powodu nie dostawiło obiecanych kojców. Ilu?
- Miasto zakupiło natomiast dla schroniska specjalistyczną karmę za ok. 6 tys. zł i zamrażarkę dla świeżej karmy za ok. 1.800 zł, na początku tego roku zakupimy jeszcze potrzebne dla schroniska klatki do przewozu psów i postaramy się zakupić trochę opału – mówi Barbara Kozicka, gospodarz miasta. - Pod koniec grudnia zastępca burmistrza Dariusz Denis spotkał się z kierownikiem schroniska w gabinecie wiceprezydenta Tczewa – Mirosława Pobłockiego, umówiliśmy się wówczas na dostawienie lub budowę kojców w tym roku. Dodam tylko, że w 2009 r. była w Malborku rekordowa liczba bezdomnych psów - być może również dlatego, że bardzo nagłośniono fakt, iż mamy kojce na terenie ZGKiM i dobrą współpracę ze schroniskiem w Tczewie – przypuszcza. - Niestety, dzieje się czasem i tak, że właściciele przyjeżdżają z psami bezpośrednio do ZGKiM, twierdząc, że zwierzę znaleźli, domagając się jego przyjęcia. Docierają do mnie nawet informacje od mieszkańców, że jakoby do Malborka miały trafiać niechciane psy podrzucane spoza miasta – te informacje wymagają jednak weryfikacji i sprawdzenia – tłumaczy gospodarz miasta.
Czy miasto dopłaca za dodatkowe czworonogi, które trafiają do schroniska, czy też rekompensata poniesionych kosztów na utrzymanie malborskich psów w przytulisku ma charakter wyrównania “w towarze”?


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test