niedziela, 22 września 2024 21:12
Reklama
Reklama

Droga skończy się w sądzie?

MALBORK. Poślizg z terminem zakończenia przebudowy jednego z malborskich skrzyżowań wynosi już blisko półtora miesiąca. Niewykluczone, że sprawa będzie miała swój finał w sądzie, bo magistrat za opóźnienia wini wykonawcę, a ten – urzędników.
Droga skończy się w sądzie?
Wciąż nie widać końca przebudowy skrzyżowania ulic Mickiewicza i Konopnickiej. Jak twierdzi burmistrz, nałożona zostanie kara na wykonawcę w związku z opóźnieniami w realizacji tej inwestycji. Sztumska firma Bazalt twierdzi jednak, że jest wytłumaczenie dla tego poślizgu.
- Opóźnienia w realizacji przebudowy ul. Konopnickiej i Mickiewicza wynikają z rozbieżności między dokumentacją projektową, a stanem faktycznym w terenie. Rozpoczęcie robót opóźniło się o prawie jeden miesiąc z powodu braków w projekcie organizacji ruchu. Dopiero po ich uzupełnieniu mogliśmy przystąpić do zamknięcia skrzyżowania i rozpoczęcia robót budowlanych. Kolejne rozbieżności dotyczą kolizji projektowanego kolektora sanitarnego z istniejącym wodociągiem. Kolizja ta spowodowała konieczność opracowania dokumentacji projektowej, uzyskania uzgodnień od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, co wydłużyło realizację robót o kolejny miesiąc. W trakcie przebudowy gazociągu wyszły na jaw kolejne nieścisłości w dokumentacji, a ich usunięcie także wymaga pewnych procedur, wymaganych przez Zakład Gazowniczy – wylicza przeszkody Krzysztof Adamczewski z Przedsiębiorstwa Drogowego Bazalt w Sztumie. - Z naszego doświadczenia wynika, że w centrach miast, gdzie występuje duże zagęszczenie sieci technicznych, zwłaszcza położonych nawet kilkadziesiąt lat wstecz, często okazuje się, że uzbrojenie przebiega inaczej, niż jest to określone w projekcie, a niektóre media nie są naniesione w ogóle.
Ale władze miasta takich tłumaczeń nie chcą słuchać. I zapowiedziały ukaranie wykonawcy za niewywiązanie się z terminu zakończenia inwestycji.
- Każda budowa ma swoją specyfikę i można powiedzieć, że na większość budów realizowanych w Malborku i nie tylko wynikają jakieś utrudnienia, tego ryzyka świadomy powinien być wykonawca przystępujący do inwestycji. tak jest też w tym przypadku – wchodzi się w starą infrastrukturę miejską, gdzie niejednokrotnie natyka się na rzeczy, które nie są zinwentaryzowane. Spotkałem się w ostatnim czasie z przedstawicielami konsorcjum i poinformowałem ich, że wymienianych okoliczności nie przyjmuję za łagodzące, ponieważ do czasu, kiedy nastąpił ostry atak zimy, w moim przekonaniu, zaangażowanie wykonawcy i tempo robót były co najmniej, mówiąc bardzo delikatnie, niewystarczające – odpowiada Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.
Przewidywana kara jest bardzo dotkliwa, bo za każdy dzień zwłoki firma musi zapłacić 5 tys. zł. Tak przewiduje umowa. Burmistrz twierdzi, że na pewno ją wyegzekwuje.
- Będziemy, oczywiście, na ten temat dyskutować, aczkolwiek dla mnie kwestią bezsporną jest to, że nawet jeśli sprawa miałaby zakończyć się w sądzie, to kara zostanie naliczona, a jej wysokość zostanie wyliczona po uwzględnieniu wszystkich okoliczności – mówi Rychłowski. - Może ona np. zostać zamieniona na dodatkowe prace, jakie firma miałaby wykonać na rzecz miasta. Taka opcja jest też możliwa. Natomiast jako burmistrz stoję na straży interesów miasta Malborka i będę w tym względzie nieugięty.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test