Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:45
Reklama dotacje rpo
Reklama

Na Pomorzu przeszkolono kilka tysięcy żołnierzy WOT. Pomorscy terytorialsi podsumowują 2023 r.

W ub. r. żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalili swoje umiejętności praktyczne podczas wsparcia Straży Granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej. Ponadto główny wysiłek włożono w przygotowanie siedziby i skompletowanie 72. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Terytorialsi odnosili też sukcesy w międzynarodowych zawodach pokazujących ich umiejętności wojskowe – „Cambrian Patrol” w Walii gdzie zdobyli złoto i „Recon-Clash 23” w Bieszczadach, skąd wrócili ze srebrnym medalem.
Na Pomorzu przeszkolono kilka tysięcy żołnierzy WOT. Pomorscy terytorialsi podsumowują 2023 r.

Autor: 7PBOT

Terytorialsów jest coraz więcej

W 2023 r. odbyło się sześć wcieleń do służby nowych żołnierzy. Po 16-dniowym szkoleniu podstawowym i ośmiodniowym wyrównawczym, oliwkowy beret założyło ponad 600 nowych terytorialsów. Łącznie, od powstania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7 PBOT) przeszkolono kilka tysięcy żołnierzy, którzy nabyli podstawowe umiejętności związane z obsługą uzbrojenia i wyposażenia wykorzystywanego przez terytorialsów. Nauczyli się strzelać, poznali zasady taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy oraz nabyli wielu innych umiejętności niezbędnych na współczesnym polu walki. Część z nich zasiliła szeregi armii zawodowej, część stanowi przeszkolone rezerwy wojskowe, a pozostali dalej służą w 7 PBOT. Wszyscy, w każdej chwili są gotowi do stawienia się na alarm aby bronić swojej lokalnej społeczności.


 

Ochrona Polskiej granicy

Od 2021 r. trwają działania hybrydowe państwa białoruskiego związane z destabilizacją bezpieczeństwa na naszej wspólnej granicy. Inspirowane przez służby naszego sąsiada ze wschodu, próby nielegalnego przedostania się cudzoziemców na teren Polski, powodują zwiększenie zaangażowania Straży Granicznej i wojska. Pomorscy terytorialsi niemalże od samego początku konfliktu hybrydowego wsparli działania Straży Granicznej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym obywatelom i nienaruszalności granic. Przez cały miniony rok, rotacyjnie, kolejne pododdziały wystawiały komponenty żołnierzy, którzy pełnili służbę na granicy wschodniej naszego kraju. Łącznie w ub. r. ponad tysiąc żołnierzy z 7 PBOT doskonaliło w ten sposób swoje umiejętności zdobyte podczas wcześniejszego szkolenia w macierzystej jednostce.


 

Wzmacnianie struktur brygady 

Trwa kompletowanie najnowszego – 72. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Obecnie, w miejscu gdzie docelowo będzie stacjonował ten pododdział, są modernizowane pomieszczenia, aby dostosować je do funkcji koszarowych. Przejęto też kompleks budynków w miejscowości Czarne, gdzie ulokowana zostanie jedna z kompanii tego batalionu. Natomiast, nabór ochotników do tego batalionu w ciągu jednego roku osiągnął 80 proc. docelowego skompletowania. Pomimo tego, że obecnie, czasowo stacjonuje on w Gdyni, chętni muszą się spieszyć, gdyż w takim tempie w 2024 r., w tym pododdziale zostaną zapełnione wszystkie etaty. Warto wspomnieć, że żołnierze od samego początku szkolenie odbywają w swoim rejonie odpowiedzialności w okolicach Kościerzyny, Chojnic czy Człuchowa. W minionym roku na terenie kompleksu 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd. rozpoczęły funkcjonowanie kompanie: szkolna i saperów. Pierwsza prowadzi szkolenia podstawowe, wyrównawcze oraz szkoli instruktorów natomiast druga realizuje zadania związane z zabezpieczeniem działań przeciwkryzysowych brygady w zakresie obsługi ciężkiego sprzętu i umiejętności inżynieryjno technicznych.


 


 

Laury w zawodach użyteczno-bojowych

W zeszłym roku terytorialsi już po raz drugi brali udział w międzynarodowych zawodach „Cambrian Patrol” w Walii. Tym razem wrócili z tej rywalizacji ze złotym medalem. W tych bardzo wymagających zawodach wojsk lądowych, wzięło udział sto jedenaście drużyn, składających się z żołnierzy z całego świata. Zespoły musiały pokonać górzysty teren na dystansie wynoszącym 60 km w czasie krótszym niż 48 godzin. Wraz z przysługującą im bronią byli obciążeni ekwipunkiem o wadze około 40 kg. Podczas marszu realizowali specjalnie przygotowane zadania, za które otrzymywali punkty a ich suma przełożyła się na otrzymane medale. Drugi duży sukces to zdobycie srebrnego medalu podczas zawodów „Recon Clash 23” organizowanych w Bieszczadach. Tam na 11 zespołów zajęli 2 m-ce miejsce zaraz za terytorialsami z Estonii, a przed tak dobrymi zespołami jak np.: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.


 

Szkolenia z wojskami operacyjnymi

Pomorscy Terytorialsi w ub. r. brali udział w największych w kraju ćwiczeniach Wojska Polskiego, państw sojuszniczych i partnerskich – „Anakonda 23”. W ramach tego przedsięwzięcia żołnierze z batalionów z Malborka, Kościerzyny i Słupska zabezpieczali przemieszczanie na terenie woj. pomorskiego żołnierzy z 12. Dywizji Zmechanizowanej, jak również Morskiej Jednostki Rakietowej. Zapewniali bezpieczeństwo przeprawy przez Wisłę w okolicach Kwidzyna. Współdziałali z wojskami operacyjnymi na terenie Poligonu Sił Powietrznych w Ustce m.in., używając do wsparcia ich działań dronów FlyEye. Terytorialsi brali również udział w ćwiczeniach 16. Dywizji Zmechanizowanej – „Zalew 23” a także w ćwiczeniach ratowniczych Sarex 23.


 

Szkolenia przeciwkryzysowe

Zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej, 7. PBOT, odpowiada za koordynację działań wszystkich wydzielonych sił wojskowych podczas przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych i katastrof w Pomorskiem. Aby dobrze przygotować się do tych zadań, brygada podpisała szereg porozumień z instytucjami i służbami odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa w woj. pomorskim. Na bazie tych ustaleń od kilku lat prowadzone są cykliczne szkolenia terytorialsów ze strażą pożarną, policją, komórkami zarządzania kryzysowego poszczególnych szczebli administracji państwowej i samorządowej w województwie czy strategicznymi przedsiębiorstwami jak PERN SA czy Grupa LOTOS SA (obecnie ORLEN SA).

W 2023 r. również odbyły się takie szkolenia związane np. z ochroną baz paliwowych.

 

7PBOT



Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
test