Czym jest uprzednie porozumienie cenowe?
Uprzednie porozumienie cenowe, czyli APA (Advance Pricing Arrangement) to porozumienie, w którym uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, na których mogłoby ustalić między sobą podmioty powiązane https://benchmarket.pl/uprzednie-porozumienie-cenowe/
Uzyskanie decyzji dotyczącej uprzedniego porozumienia cenowego oznacza dla przedsiębiorstwa gwarancję, że organy skarbowe nie będą kwestionować rozliczeń z podmiotami powiązanymi. To jedno z narzędzi umożliwiające efektywne zarządzanie ryzykiem podatkowym. Jeśli podatnik przestrzega uzgodnionych w porozumieniu ustaleń, ceny transferowe nie mogą być kwestionowane w czasie ewentualnych kontroli.
By móc zawrzeć porozumienie cenowe, konieczne jest uiszczenie opłaty od wniosku – jej wysokość wynosi 1% wartości transakcji będącej przedmiotem porozumienia (jednocześnie nie mniej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 200 tys. zł).
Jakie są rodzaje APA?
Jeśli transakcja kontrolowana zawarta została wyłącznie pomiędzy krajowymi podmiotami powiązanymi wydawane jest jednostronne uprzednie porozumienie cenowe. Jeśli natomiast transakcja zawierana jest pomiędzy krajowym a zagranicznym podmiotem powiązanym, wydaje się porozumienie dwustronne (następuje porozumienie z właściwym organem zagranicznym) lub wielostronne (gdy podmiotów zagranicznych jest więcej niż jeden).
Co zawiera wniosek o wydanie uprzedniego porozumienia cenowego?
Biorąc pod uwagę, że wniosek o wydanie APA dotyczy przyszłej transakcji kontrolowanej, należy określić w nim dane dotyczące:
podmiotów powiązanych, czyli stron porozumienia (m.in. opis działalności, schemat organizacyjny),
transakcji powiązanej (rodzaj, dodatkową dokumentację, zastosowana metoda weryfikacji, analiza porównawcza, założenia krytyczne),
okresu obowiązywania konkretnego porozumienia.
Zamierzasz uzyskać decyzję w sprawie APA i szukasz profesjonalnego wsparcia? Musisz wiedzieć, że procedura ta jest czasochłonna, warto zatem zlecić wykonanie tej usługi zewnętrznemu realizatorowi. Jedną z firm gwarantujących kompleksową, specjalistyczną pomoc jest Benchmarket. Zakres obsługi obejmuje wszystkie etapy, rozpoczynając od wstępnego spotkania w Ministerstwie Finansów, poprzez przygotowanie listy wymaganych dokumentów i stworzenie wniosku, kończąc na uzyskaniu pozytywnej decyzji https://benchmarket.pl/dokumentacja-cen-transferowych/. Specjaliści reprezentują swoich klientów w trakcie całego postępowania, a także oferują możliwość przygotowania odwołań od uzyskanych decyzji, niezależnie od instancji. Jeśli zastanawiasz się, czy warto podjąć współpracę z firmą Benchmarket, weź pod uwagę wiedzę i wieloletnie doświadczenie, jakim mogą pochwalić się eksperci obsługujący klientów z całego świata!