Wystawa odbędzie się 27 października, w piątek godz.19.00 w głównej siedzibie Fabryki Sztuk w Tczewie. Zostanie zaprezentowanych ok. 50 obrazów, pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Zobaczymy na niej obrazy Kukowskiego z wczesnego okresu twórczości, przesycone dramatyzmem i smutkiem, a także powstałe później akty naznaczone piętnem rozpadu i upływającego czasu. Nie zabraknie też prac ironicznych i prowokacyjnych, charakterystycznych dla kolejnej fazy jego działalności artystycznej. Pojawią się ponadto obrazy z serii „Na dachu świata”, które były inspiracją do powstania muralu przy ul. Armii Krajowej w Tczewie. Zobaczymy także abstrakcje oraz czterowymiarowe instalacje artystyczne, będące połączeniem rzeźby, malarstwa i działających monumentalnych zegarów. Nie zabraknie też dzieł ze „Złotej Serii”, którą Kukowski ostatnio kontynuuje.
Jarosław Kukowski urodził się w Tczewie w 1972 r. Polski malarz współczesny poruszający tematy moralne i społeczne w budzący kontrowersje sposób. W jego obrazach odnajdujemy filozoficzne przesłania na temat czasu, życia, przyszłości świata. Czasem artysta polemizują z kulturą popularną, którą przedstawia w przewrotny sposób. Jest także designer'em, jurororem międzynarodowych konkursów artystycznych, właścicielem atelier w rodzinnym mieście Tczewie. Jego prace wystawiane były m.in. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego – Królikarni, salonach wystawienniczych Rempexu, a także w San Francisco, Nowym Jorku, Miami czy Los Angeles, obchodzi w tym roku 30-lecie pracy twórczej.
Jest uznawany za surrealistę, przedstawiciela realizmu magicznego. Ostatnie obrazy jednak podążają w kierunku abstrakcji połączonej z symbolizmem. To jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów malarzy.
Opr. (tomm)/Fabryka Sztuk