niedziela, 22 września 2024 19:32
Reklama
Reklama

Prywatna firma daje kasę policji, radni pośredniczą

MALBORK. Nie wszystkim mieszkańcom podoba się pomysł przekazania pieniędzy przez prywatnego przewoźnika policji za pośrednictwem budżetu miasta. Mówią, że niby środki nie trafią do policji bezpośrednio, co jest zabronione, ale i tak wiadomo, z jakiego źródła pochodzą. To rodzi podejrzenia, że policjanci mogą patrzeć łaskawszym okiem na kierowców z tej firmy.
Oto fragment uzasadnienia uchwały o kolejnej zmianie tegorocznego budżetu: „Zgodnie z zawartą umową darowizny od PUH  LATOCHA w kwocie 5500 zł wprowadza się ją do planu budżetowego odpowiednio dochodów i wydatków z przeznaczeniem na pokrycie kosztów bezpieczeństwa publicznego.”
Dokładnie chodzi o sfinansowanie potrzeb policji, bo na taki cel zapisane została darowizna. Zapytaliśmy więc w Urzędzie Miasta, który pieniądze od firmy przyjął, czy nie jest to próba obejścia obowiązującego prawa, które uniemożliwia wspierania policji przez prywatne firmy i osoby fizyczne. Formalnie pieniądze przekazane zostaną co prawda przez samorząd, jednak ich faktycznym darczyńcą jest prywatny podmiot. Urzędnicy nie widzą w tej sytuacji niczego nadzwyczajnego.
- Firma przekazała miastu kwotę 5500 zł celem przeznaczenia tych pieniędzy na cele związane z bezpieczeństwem publicznym. Po dokładnej analizie władze miasta uznały, że najlepiej zadanie z zakresu bezpieczeństwa publicznego zrealizuje Komenda Powiatowa Policji – uważa Piotr Szwedowski, sekretarz miasta. - Kwota przekazana przez PUH Latocha zostanie wykorzystana zgodnie z intencją darczyńcy.
- Pieniądze mają być przekazane miejscowej policji na podstawie uchwały Rady Miasta, która posiada do tego typu przedsięwzięć ustawowe uprawnienia. Nie można także zapominać o jej współodpowiedzialności za bezpieczeństwo i porządek publiczny w mieście. Podmiot wspierający bezpieczeństwo w regionie przekazuje pieniądze samorządowi i dopiero ten decyduje, gdzie zostaną one przelane. Zapewniam, że absolutnie przekazanie pieniędzy do Urzędu Miasta nie może mieć i nie ma żadnego wpływu na późniejsze relacje pomiędzy policją a podmiotem przekazującym – twierdzi nadkom. Jan Kościsk, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.
Darczyńca, czyli Tomasz Latocha, odmówił nam komentarza, tłumacząc, że są to jego pieniądze i może z nimi robić co chce.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test