poniedziałek, 7 kwietnia 2025 17:43
Reklama

„Nie chcę więcej zderzać się ze ścianą”. Na Żuławach i Powiślu brakuje specjalistyki szpitalnej

Z kandydatem na senatora doktorem Pawłem Szajdą rozmawiamy o polityce zdrowotnej na Żuławach i Powiślu oraz o kierunkach polityki ogólnopolskiej, którą chciałby się zająć po ewentualnym zdobyciu mandatu.
„Nie chcę więcej zderzać się ze ścianą”. Na Żuławach i Powiślu brakuje specjalistyki szpitalnej

Autor: Archiwum

Skąd pomysł, by wystartować do Senatu? Jest pan lekarzem, a oni rzadko angażują się w politykę ogólnopolską...

- Propozycję startu do Senatu z z okręgu nr 67 otrzymałem 29 sierpnia, gdy wycofała się jedna z kandydatek z List Bezpartyjnych Samorządowców. Nie znam powodów, dla których zrezygnowała. Faktem jest jednak, że jestem osobą rozpoznawalną jako lekarz z pracy w szpitalach w Sztumie, Kwidzynie oraz lekarza pogotowia w Sztumie, Malborku i Nowym Dworze Gdańskim. Jestem byłym ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sztumie, który stworzyłem w 2017 r. Pełniłem różne funkcje m.in. ordynatora podczas pandemii COVID-19 w Starogardzie Gd, a wcześniej ordynatora SOR w Sztumie Zobaczyłem, że człowiek zarządzający oddziałem, w pewnym momencie „zderza się ze ścianą”. Szpitalami rządzą osoby, które patrzą tylko na rachunek ekonomiczny, a nie pacjentów. Pewne rzeczy można załatwić tylko z pewnej pozycji. Nie chcę się wiązać na stałe z polityką. Myślę, że jedna kadencja powinna wystarczyć, by rozwiązać pewne sprawy w polityce zdrowotnej.


 


 

Jakiś czas temu Żuławy i Powiśle odwiedził marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nigdzie w relacjach z tej wizyty nie znalazłem jego wypowiedzi o sytuacji zdrowotnej regionu. Czy ma Pan wiedzę, by zajął jakieś stanowisko w tym temacie?

- To co wydarzyło w kwestii polityki zdrowotnej na Powiślu nie jest na rękę Platformie Obywatelskiej zarówno w Kwidzynie, jak i Sztumie, gdzie szpitale sprywatyzowano po tym jak w Kwidzynie zarządzał nim przez rok Leszek Czarnobaj. Tam powstał problem nie wypełniania kontraktu na kardiologię, gdzie zakontraktowano w NFZ pracę dwóch lekarzy, tymczasem drugiego lekarza tam nie było. Było to niezgodne z podpisaną wcześniej umową. Pan Czarnobaj musiał o tym wiedzieć, będąc dyrektorem szpitala, ale zrezygnował z funkcji, gdy został senatorem. Kwidzyński szpital został skontrolowany stwierdzono nieprawidłowość w umowie i nałożono karę 3,5 mln zł, której władze placówki nie były w stanie udźwignąć. Doszło do prywatyzacji...


 

Wygląda na to, że kardiologia jest bolączką szpitali w naszym regionie. Nie udała się przy szpitalu w Tczewie oraz Kwidzynie. W Sztumie wyszła...

- Szpital sztumski ma bardzo dobrą kardiologię. W ostatnich latach wiele osób z regionu Powiśla, Żuław i Kociewia trafia na sztumską kardiologię. Z pewnością jego obecny właściciel American Heart of Poland wie jak prowadzić dobrą kardiologię i dobre warunki dla pacjentów. Myślę, że zadba też, by w pobliżu nie pojawiła się konkurencja. Z jednej strony to dobre, gdyż nie powstaną słabsze ośrodki, które rozdrabniałyby system, ale w przypadku ginekologii już nie ma takiej pewności. Wiem od związków zawodowych, że sztumskie pacjentki, które trafiają obecnie do szpitala w Malborku inie są zbyt mile tam widziane.


 

Byłem przy rozmowie dziennikarza z Pawłem Chodyniakiem, dyrektorem Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku i stanowczo zaprzeczył, by istniał problem z pacjentkami...

- Pacjentki przyjmują lekarze, którzy mają określone limity. Może być tak, że dany ginekolog po prostu nie czuje się zobowiązany do wykonywania usługi na rzecz pacjentki z innego powiatu. W całym regionie Żuław i Powiśla, gdzie mieszka ponad 200 tys. osób nie ma chirurgii dziecięcej. Jest w Elblągu i Gdańsku. W tym regionie problemem jest także szpitalna okulistyka.


 

Co pan sądzi o tym wszystkim co wydarzyło się w ostatnich miesiącach w szpitalu w Sztumie, którego właścicielem jest obecnie spółka AHP? Wcześniej były protesty i obietnice szpitala powiatowego lub dużego marszałkowskiego...

- Uczestniczyłem w niektórych spotkaniach w tym czasie. W zasadzie to pandemia doprowadziła do sytuacji, że Szpital Polski w Sztumie znalazł się w tarapatach. O dziwo COVID-19 spowodował, że z kolei szpital w Malborku rozkwitł. Malbork zakupił drogi tomograf 64 rzędowy, wyremontować część oddziałów. Planowano nawet piętro z kardiologią, jeśli ta nie powstałaby w Sztumie. Powstał nawet projekt SOR-u w Malborku, wyceniony nawet na 20 mln zł jako inwestycja. W tym czasie szpital w Sztumie zaczął się zwijać, zadłużać. Starosta Leszek Sarnowski zaczął twierdzić, że powiat zbankrutuje, jeżeli dalej będzie z nim związany.


 

Podczas pandemii spółka Karetki Sztumskie, w której udział większościowy ma powiat była solidnie doposażana. Nie dawno od osoby związanej z samorządem powiatu sztumskiego usłyszałem, że słychać głosy mówiące o możliwości sprzedaży spółki podmiotowi AHP. Czy jest to realne?

- Zadałem pytanie o możliwość sprzedaży spółki panu staroście i czekam na odpowiedź... Wiem, że pani Agnieszka Jóźwik, dyrektor zarządzająca szpitalem w Sztumie, została prezesem „Karetek Sztumskich” zamiast dyrektor Marzanny Kaczanowskiej. Od strony formalnej pewne ruchy są czynione. Założeniem przy powoływaniu tej spółki była konieczność zapewnienia opieki pacjentom, dlatego dla ciągłości zapewnienia tego pakiet większościowy miał powiat sztumski. Wiem, że część zysku spółki pomagało pokrywać koszty funkcjonowania Szpitala Polskiego w Sztumie, do czego nie powinno dochodzić. Czyli płaciło starostwo. Zaznaczę. Nie ma możliwości, by Karetki Sztumskie mogły przynosić straty. Problemem jest za to kwestia własności budynku, gdzie funkcjonuje spółka, bo powstał on w ramach środków zewnętrznych przyznanych na budowę SOR-u.


 

Dotarły do nas informacje, że wniosek Starostwa na projekt na dużą kwotę na rzecz szpitala sztumskiego nie został przyznany.

- Udanie zaaplikował o niego powiat kwidzyński, natomiast Sztum nie otrzymał środków. Wiem, że wniosek był stosunkowo prosty do sporządzenia. Pytanie kto kontroluje pisanie wniosku i ich prawidłowe wypełnienie.


 

A likwidacja trzech oddziałów ginekologii, neonatologii i położnictwa?

- Nie spodziewałem się tego, że stanie się to tak szybko. Niemal od razu... Nie rozumiem też zachowania starosty, który deklaruje że dba o interes kobiet, a dopuszcza do zamknięcia ginekologii. Jestem w kontakcie ze związkami i dostrzegam, że może to dotknąć także inne oddziały: laryngologię i prawdopodobnie pediatrię.


 

Na czym pan się skupiłby się w Senacie poza polityką zdrowotną?

- Mam dwa punkty programowe. Pierwszy to polityka względem osób niepełnosprawnych pełnoletnich. Jest system opieki nad tymi osobami, które funkcjonują w ośrodkach (m.in. spektrum autyzmu, zespół Down'a) do 24 roku życia do czasu opuszczenia placówki, ale potem one dla tego systemu giną. Gdy trafiają do ośrodków, jako dzieci pierwszym pytaniem jest czy są agresywne. Wiadomo przy tym, że dziecko np. z autyzmem nie jest w stanie powiedzieć co jemu dolega, reaguje zatem ono agresją. Tymczasem dzieci, które mają problemy z agresją czy autoagresją przebywają razem np. z dziećmi z zespołem Down'a. Przy okazji tego efekt pracy terapeutycznej ginie. Państwo powinno zadziałać tu odpowiednimi rozwiązaniami. Problemem jest także odchodzenie pokolenia rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. To duże pole, by tego typu problemu rozwiązywać. A stanowi to problem palący.


 

Jest także stosunkowo mało udogodnień dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności...

- Rolą państwa jest zapewnić odpowiednie rozwiązania. Często te osoby będą borykały się z chorobą całe życie i należy im pomóc jak najlepiej funkcjonować. Starsze osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć bezpłatny dostęp do leków. Dla państwa jest korzystny fakt, że osoba ze stopniem umiarkowanym będzie pracowała, będzie lepszym pracownikiem, lepiej funkcjonującym. Tak na prawdę dzięki temu państwo zapewni sobie większy dochód.


 

A ta druga sprawa?

- Według mnie, na podstawie własnych doświadczeń, po ostatniej reformie szkolnictwa pojawił się problem z funkcjonowaniem dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Dużym błędem było wypchnięcie 6-latków do szkół. Po 9-latach w szkołach jest po 35-40 osób w klasie w szkołach średnich, bo 6- i 7-latki uczyły się w tych samych klasach. Nastąpiła kumulacja roczników. W szkolnictwie jest zbyt wiele agresji, problemów psychicznych, silnych depresji m.in. prób samobójczych. A przy tym brakuje szpitali psychiatrycznych i przychodni dla młodzieży. Reakcja systemu zdrowotnego następuje zbyt późno, zwykle po tym jak dochodzi do najgorszego.


 

Jak powinna pana zdaniem wyglądać polityka państwa?

Obecnie polityka zeszła do samorządów i wszystko zostało totalnie upolitycznione. Nie zgadzam się z pewnymi sprawami, za którymi stoi PiS oraz z pewnymi PO. Uważam, że jest alternatywa, by to zmienić. Senator Leszek Czarnobaj, który jest inżynierem technologii drewna, zajmuje się od zawsze służbą zdrowia! Dlaczego? Wyjściem jest stworzenie rządu fachowców, którzy znają się na tym co robią. Z kolei sprawy światopoglądowe jak aborcja, in vitro nie powinny być rozpatrywane przez Sejm i Senat, a raczej być w gestii osoby, która chce ją przeprowadzić i lekarza. To ich sumienia będą tym obciążone, a nie jakiegoś polityka.


 

Rozmawiał Wawrzyniec Mocny



Podziel się
Oceń

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w kwietniu 2025 r. Archikatedra Oliwska2/04/2025, środa, godz. 19:15Wstęp wolny!Koncert PapieskiWystąpią:Chór 441 Hz, fot. Sandra ŻyłkaOrkiestra PFBRafał Kłoczko – dyrygentMagdalena Stefaniak – sopran Zuzanna Nalewajek – mezzosopran Sebastian Mach – tenor Tomasz Raff – basChór 441 Hz(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Cantilenaz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Semper Iuvenes w Toruniu(przygotowanie: Renata Szerafin-Wójtowicz)Jakub Kornacki – narratorW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626 [50’]Fragmenty poezji i prozy Jana Pawła IITradycyjnie już we wspaniałej Archikatedrze Oliwskiej Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra w hołdzie dla Papieża Polaka. Towarzyszyć jej będą znakomici polscy śpiewacy oraz aż trzy zespoły chóralne. Fragmenty twórczości Jana Pawła II przeczyta Jakub Kornacki. Perełką repertuarową będzie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dyryguje Rafał Kłoczko.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB4/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 27-126,5 złKoncert symfoniczny – Alena BaevaAlena Baeva_fot. Andrej GrilcWystąpią:Orkiestra PFB George Tchitchinadze – dyrygentAlena Baeva – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Antonín Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 [32']Przerwa [20']Johannes Brahms – II Symfonia D-dur op. 73 [43']Jedna z najwszechstronniejszych skrzypaczek na świecie Alena Baeva wraca do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert 4 kwietnia pozwoli ponownie podziwiać jej fenomenalną technikę i wysłuchać wyjątkowej, jak zawsze w jej przypadku, interpretacji arcydzieła światowej wiolinistyki, czyli pełen wirtuozerii dla solisty Koncert skrzypcowy a-moll Dvořáka. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała / Dębowa6/04/2025, niedziela, godz. 10:00 i 11:30Bilety w cenie: 19-58 zł (bilet rodzinny w cenie 131,5 zł) Warsztaty rodzinnego muzykowania – Bajka o brzydkim kaczątkuWystąpi:Orkiestra dziecięca z Centrum Edukacji SuzukiBarbara Rompca – skrzypceProwadzenie: Dorota PawlusGodz. 10:00 à wiek: do 5 latGodz. 11:30 à wiek: 6-10 latCzas trwania: ok. 50 min.Liczne instrumenty, takie jak skrzypce oraz flety, opowiedzą Wam historię małego, dzielnego pisklątka, które zaskoczyło wszystkich i wyrosło na pięknego łabędzia. Bajkę wyświetlaną na ekranie wzbogacą arcyciekawe efekty brzmieniowe. Natomiast w części plastycznej warsztatów wykonacie własne skrzypeczki, jakich świat nie widział.Warsztaty rodzinnego muzykowania to uczta muzyczna, jaką przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi. Czego możecie się spodziewać w te niedzielne przedpołudnia? Podczas każdego spotkania:• umuzykalnianie, gra na instrumentach, śpiewanie i taniec• bajka muzyczna, czyli część słowno-muzyczna lub słowno-taneczna• warsztaty plastyczne--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB7/04/2025, poniedziałek, godz. 11:00Bilety: 28 złKoncert edukacyjny – Tajemnice strunWystąpią:Maja Gadzińska – śpiew, prowadzenie koncertuNatalia Walewska – skrzypce, kierownictwo artystyczneAnna Bona – skrzypce, scenariusz koncertuSławomir Iwaniak – altówkaAnna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczelaJędrzej Kacprzyk – kontrabasIwona Kacprzak – gitaraWiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.Filharmonia i żyjące w niej instrumenty skrywają wiele tajemnic. Wiadomo, że często ćwiczą i ciężko pracują. Jednak gdy nadchodzi ten dzień, wieczór z występem przed odświętnie ubraną publicznością w wypełnionej po brzegi sali, zdarzają się przykre niespodzianki. Tym razem padło na skrzypce, które kompletnie się… rozkleiły. Co teraz? Zaprzyjaźniony lekarz, specjalista od chorób instrumentów smyczkowych, przybywa z pomocą.Pan lutnik – Jacek Sikorski – opowie o budowaniu instrumentów i zabiegach pielęgnacyjnych, które trzeba codziennie wykonywać, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Odpowie również na pytania, dlaczego stradivarius jest droższy od mercedesa i gdzie instrumenty mają duszę.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 8/04/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekTwoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Prowadzenie: Dorota PawlusWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas. Tym, co wyróżnia te zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB11/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 16-80 złGala Pomorskiej Nagrody Artystycznej / Młode talenty – najlepsi dyplomanci aMuzPomorska Nagroda Artystyczna - statuetki fot. Mateusz Słodkowski_PFBWystąpią:Orkiestra PFBMaciej Tomasiewicz – dyrygentZihao Wang – fortepianZihao WangWeize Yang – saksofonWeize YangProwadzenie: Marta GoluchW programie:Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka Złodziejka [10’]Takashi Yoshimatsu – Cyber Bird Concerto na saksofon i orkiestrę op. 59 [25']Richard Addinsell – Warsaw Concerto [10']Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie (nr 7 c-moll, nr 8 g-moll op. 46 oraz nr 7 C-dur op. 72) [10’]Polska Filharmonia Bałtycka co roku gości galę finałową najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej na Pomorzu, czyli Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wybierani zostają laureaci w trzech kategoriach: Kreacje Artystyczne, Nadzieja oraz Mecenat, zaś marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznaje dodatkowo Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości. W tym roku wydarzenie to połączone jest z prezentacją twórczości najzdolniejszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tak się złożyło, że w tym roku są to dwaj artyści pochodzący z Chin: pianista Zihao Wang oraz saksofonista Weize Yang. Filharmoników gdańskich poprowadzi Maciej Tomasiewicz.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego                  --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB13/04/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety: 27-70 złKoncert familijny – Z guzika na guzikorkiestra akordeonowa PulsantiWystąpią:Orkiestra akordeonowa Pulsanti w składzie:Dominik Żych, Wojciech Kowal, Maksymilian Lejk, Albert Woelke, Kamil Heliasz, Martyna Podolska-Dębska, Ewa Nizielska, Małgorzata Remiszewska, Jakub Kolańczyk, Mikołaj Skopek, Adam Tarnożek, Paweł Deja, Wojciech UlanowskiSabrina Stachel – dyrygentkaWizualizacje: Saskia WojtalewiczPrzed siebie krok, a potem skok! Wyprawa z guzika na guzik i dalej – po rozmaitych okresach w historii muzyki, jej gatunkach i stylach. Dołączcie do nas, a pobudzimy Waszą wyobraźnię i zainteresowanie sztuką, nakarmimy ciekawość i kreatywność. Specjalnie dla Was stworzymy barwną dźwiękową mozaikę: od muzyki klasycznej, poprzez ścieżki dźwiękowe z popularnych bajek i filmów, po dobrze znane utwory współczesne.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna15/04/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Fryderyk ChopinMazurki nie tylko na WielkanocDaniel ZiomkoWystąpią:Monika Pionk – śpiew, scenariusz i prowadzenie koncertuDaniel Ziomko – fortepiangodz.9:00 à wiek 10-14 latgodz. 11:00 à Wiek: 14+Czas trwania: ok. 50 min.Święta Wielkanocne za pasem. Czas więc na opowieść o największym polskim Mistrzu kompozycji fortepianowych. Poznacie jego życie i wybrane spośród licznych arcydzieł. Dlaczego właśnie Chopin, zapytacie? Niektóre utwory silnie kojarzą się ze słodkim wielkanocnym przysmakiem – mazurkiem. Podczas lekcji dowiecie się, co łączy mazurki fortepianowe z tymi wypiekanymi. Usłyszycie także inne wspaniałe tańce, takie jak: kujawiak, polonez czy walc, a przede wszystkim poznacie bliżej patrona naszej Filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB25/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 32-121,5 złKoncert symfoniczny – Konstanty Andrzej KulkaKonstanty Andrzej Kulkaorkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBRuben Silva – dyrygentKonstanty Andrzej Kulka – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka [5']Karol Lipiński:– Rondo koncertowe C-dur op. 18 [13']– Fantazja G-dur na motywach z opery Krakowiacy i Górale J. Stefaniego op. 33 [12']Przerwa [20']Manuel Enriquez – Rapsodia Latinoamericana [15']Arturo Márquez: – Danzón nr 2 [10']– Conga del fuego nuevo [5']W ostatni piątek kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej gościmy wyjątkowego artystę. Pochodzący z Gdańska jedenz najwybitniejszych polskich skrzypków Konstanty Andrzej Kulka, który pomimo 78 lat zadziwia imponującą kondycją artystyczną. Maestro Kulka  z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona dwa dzieła jednego najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec swoich czasów, stawianych na równi z Niccolò Paganinim - Karola Lipińskiego. Dyryguje Ruben Silva. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPolska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r.
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskie16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025
Reklama
test