sobota, 23 listopada 2024 01:33
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wiceminister kultury Jarosław Sellin poparł budowę kładki na Moście Tczewskim i relacjonuje działania w sprawie odbudowy zabytku

Gmina Lichnowy 19 września opublikowała odpowiedź wiceministra kultury Jarosława Sellin, w którym przychylił się on do pomysłu budowy tymczasowej kładki dla mieszkańców sąsiednich sołectw przez Most Tczewski (kolejowy).
Wiceminister kultury Jarosław Sellin poparł budowę kładki na Moście Tczewskim i relacjonuje działania w sprawie odbudowy zabytku

Autor: Red. Malbork1

W okresie wakacyjnym zostały zebrane podpisy mieszkańców Gminy Lichnowy pod pismem w sprawie interwencji, która przyśpieszy prace remontowe na Moście Tczewskim, lub zapewni alternatywną możliwość przeprawy przez Wisłę.

W/w dokument został wysłany do Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina oraz do Posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego.


 

Poniżej udostępniamy otrzymaną odpowiedź:


Szanowni Państwo,

"Odpowiadając na pismo dotyczące interwencji w sprawie Mostu Tczewskiego, zwanego też Lisewskim (sygn. SG.152.1.2023) uprzejmie informuję, że most w Tczewie został wpisany do rejestru zabytków pod nr. A-1210 oraz A-1705 decyzjami Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 21 marca 2000 r. oraz 7 października 2016 r. i pozostaje przedmiotem szczególnej troski organów ochrony zabytków.


 

Jednocześnie chciałbym wyjaśnić, że stosownie do art. 15 ustawy z 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 775; dalej: k.p.a.) organy administracji publicznej są zobowiązane przestrzegać swojej właściwości instancyjnej. Tym samym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organ ochrony zabytków wyższego stopnia ocenia decyzje wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wyłącznie na skutek odwołania od konkretnej decyzji lub w postępowaniu nadzwyczajnym w trybie przepisów tej ustawy.


 

Niemniej podkreślić należy, że jako Generalny Konserwator Zabytków pozostaję w przedmiotowej sprawie w stałym kontakcie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jeszcze w ubiegłym roku odbyło się spotkanie PWKZ ze Starostą Tczewskim podczas którego ustalono, ze Most Tczewski zostanie zrekonstruowany w swojej historycznej formie obejmującej neogotyckie, prostokątne wieże oraz okrągłe baszty. Zabytkowe przęsło ESTB zaś zostanie wyeksponowane przy ulicy prowadzącej na most (11 kwietnia 2023 r. wydana została decyzja PWKZ pozwalającą na przeniesienie na ląd i posadowienie na palach ocalałego fragmentu przęsła).


 

Kolejne spotkania odbyły się w połowie maja, w lipcu bieżącego roku oraz 13 września w Gdańsku, o czym obficie komunikowałem na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. Dodatkowym wsparciem mogłoby być pozytywne zaopiniowanie i poparcie starań Starosty Tczewskiego o uzyskanie wkładu własnego z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów na realizację inwestycji.


 

Odnosząc się zaś do kwestii udostępnienia dla ruchu pieszego przez Wisłę kładki wzdłuż mostu kolejowego w Tczewie wyjaśnić trzeba, że kwestia ta pozostaje poza możliwościami działań zarówno resortu kultury jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Organy administracji publicznej zgodnie z art. 19 k.p.a. są zobowiązane do przestrzegania swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Wyjaśnić trzeba również, że kompetencje organów ochrony zabytków zostały sprecyzowane w ustawie z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 840 ze zm.).


 

Niezależnie od powyższego dostrzegam zasadność przedstawionych w piśmie z 24 sierpnia 2023 r. argumentów dotyczących budowy przedmiotowej kładki i w pełni ją popieram."


Z wyrazami szacunku

Jarosław Sellin


 


 

Gmina Lichnowy


 


Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
test