Historia ta jest źródłem inspiracji dla funkcjonariuszy, którzy postanowili podzielić się krótką opowieścią, przypominającą, że ostrożność i rozwaga są cechami, które powinniśmy pielęgnować, niezależnie od naszego wieku czy pozycji społecznej. Świadomość, że nikt nie jest odporanik na oszustwa, może być naszą najlepszą obroną przed nimi.
Warto przywołać raz jeszcze jak mantrę, że organy ścigania, takie jak Policja, Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) czy prokuratura, nigdy nie angażują osób postronnych w swoje operacje. Dlatego, kiedy słyszysz w słuchawce telefonu, że to "akcja" i potrzebujesz wypłacić lub przekazać pieniądze, zapamiętaj, że jest to tylko wymysł oszusta.
Czasami pęd życia codziennego sprawia, że brakuje nam czasu na dokładne zweryfikowanie informacji od rozmówcy. W takich chwilach warto zwolnić i poświęcić kilka minut, aby upewnić się, że nasze pieniądze pozostaną bezpieczne i nie wpadną w ręce oszustów.
Aby nie paść ofiarą przestępców, pamiętajmy, że nasze oszczędności na rachunku bankowym są bezpieczne, a od nas samych zależy, czy pozwolimy oszustom zarządzać nimi, podając dane logowania do konta czy kody autoryzujące transakcje.
Korzystajmy z apeli policjantów i dziennikarzy oraz przekazujmy tę wiedzę naszym znajomym. Nie myślmy, że nas to nigdy nie dotknie, bo wiara w tę iluzję może nas szybko zaskoczyć i wprowadzić w sidła oszustów. Bądźmy czujni i chronmy siebie i innych przed tego rodzaju zagrożeniami.
Video: sierż.szt. Piotr Pawłowski, mł. asp. Łukasz Kirkuć, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku
Za udział w filmie dziękujemy:
Tacie - Markowi Kirkuciowi
st. sierż. Dawidowi Łaszczowi - Oficerowi Prasowemu KPP w Bytowie
Naszej młodzieży z OPP w Gdańsku:
st. post. Magdalenie Kalkowskiej
st. post. Adrianowi Koronkiewiczowi
post. Jakubowi Stachowskiemu